Turn de apa HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La multi ani ! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate,fericire si cat mai multe trenulete ! Cum am avut ceva timp liber am continuat lucrarile la turnul de apa.In ordine: am refacut acoperisul turnului din carton lipit unul peste altu ca sa obtin un acoperis din tabla

 
Dupa cum poate ati observat am realizat si doua inele pe rezervor cu latimea 2 mm,tot din carton vopsit negru,dar cred ca doua inele sunt cam putine pentru astfel de rezervor.Nu e tarziu pot sa mai pun cateva inele.Urmeaza putina culoare acoperisului meu

 
un inel in plus e suficient.parca nu da asa bine acoperisul ala... :roll: mai bine il lasi descoperit,daca vrei sa semene cu cele americane
 
Au urmat picioarele turnului realizate din bete de chibrituri lungi 9 cm.Au fost lipite cate 4 astfel de bete pe care le-am legat cu o sarma subtire pentru a nu se misca pana se intarea adezivul

 
Dupa ce totul a fost pus pe picioare.....



am dat putina culoare acestor picioare,dar precizez ca nu as fi reusit fara ajutorul fetitei mele Raluca care la doi ani si jumatate este atrasa de trenulete

 
Am construit si o scara acestui turn care nu stiu cat de reusita a iesit,dar a fost un chin sa o realizez.Las pozele sa vorbeasca mentionand ca in am montat in picioare doua bare de ,, metal " la care mai am de retusat

 
Sa-ti traiasca mogaldeata de doi ani si jumatate.
Peste cativa ani poate va continua ce a inceput tatal ei. Ar fi frumos.
Cred ca sunt putine persoane de sex feminin, daca nu deloc, care sa se ocupe de trenulete!
La Multi Ani!
 
Haky, interesanta lucrarea ta. Mi-ai trezit apetitul de mestesugit. Da-mi voie sa-mi exprim parerea mea. Ar arata mult mai bine fara acoperisul ala, cu el parca e o racheta si nu cred ca vrei sa ajungi pe luna cu un turn de apa. Poate renunti la acoperisul tuguiat si faci in schimb ce a facut coobra, o balustrada in jurul lui.
Coobra, reusita lucrarea. Nu prea gasesc pietre de aruncat in turnul tau de apa. :roll:
 
Super ideea,mai ales ca marius_m ne-a mai luminat cu ceva poze.Acest turn de "apa",prezentat de marius_m nu cumva se gaseste la americani?sau?
Haky,lipiturile le-ai facut cu prenandez?sunt frumos executate
 
Lipiturile la rezervor si acoperis sunt facute cu picatura pentru ca lipeste cat ai clipi din ochi,iar la picioarele turnului am folosit moment (pui doar cat e nevoie astfel incat la presare sa nu iasa lipici peste margini )pe care le-am lasat pentru intarire de pe o zi pe alta.Eu cred ca americanii au astfel de turn de apa.Si turnul meu e inspirat tot de la ei.Mai trebuie sa-i fac o scara pana la acoperis in prelungirea celei existente si o teava care coboara pentru alimentarea locomotivelor,vezi poza cu turnul meu ( de inspiratie :D ) ceva mai sus.Acoperisul mi-ar fi placut sa-mi iasa ceva mai jos,dar cand ma gandesc ca e primul facut de mine......cred ca a iesit bine.
 
Am incercat sa indoi betele,am reusit sa le indoi si fara sa le pu la abur,probabil fiind umede,nu stiu...l-am incalzit deasupra focului si l-am tinut arcuit si am simtit la mana ca nu mai opune rezistenta,
Multumesc pentru detalii