Macheta Lipanesti Halta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pentru ancadramentele tencuite se poate folosi metoda suprapunerii elemntelor.
Nu stiu daca este exact acelasi lucru ca 'foam board' dar banuiesc ca undeva pe acolo.

Munca migaloasa cand nu ai laser dar va spun ca merita din plin.

Am incercat sa fac o usa unde este mult mai greu decat la un ancadrament, din cauza grosimii, si merge destul de bine.

Trebuie sa o caut si va pun o poza cu ea. Desi este la 1:87 este destul de mica. Sper sa o gasesc.

Oricum, pentru baza, pano sau foaia de usa, am folosit hartie de desen peste care am aplicat "taitei" taiati la ghilotina pentru carti de vizita.

In rest ... aracet si ceva precizie in manuirea taiteiilor.

Daca-i vedeti pe cei de 0,3 si 0,5 mm latime :confused:

Trebuie lupa
 
prin suprapunere merge ,insa ce te faci cu manufactura?muulta munca migaloasa
si daca se poate economisi aceasta munca,de ce nu?mai ales ca la producerea a zeci
de piese egale,la mana,exista riscul sa nu iti iasa toate la fel...
anumite detalii le vad chiar imposibile de reprodus la mana.... :roll:
 
cosmin78 a spus:
la producerea a zeci de piese egale,la mana,exista riscul sa nu iti iasa toate la fel...anumite detalii le vad chiar imposibile de reprodus la mana.... :roll:

Pai cine te pune sa faci fotografii de ansamblu

Iote eu si Robert am ajuns la concluzia ca apa pe macheta, vazuta de sus, oricat de bine ai reprezenta-o, arta a ce vrei numai a apa nu.

Am facut poze de detaliu si arata ... BESTIALLL

Cred ca ne concentram prea mult asupra pozelor macro.

Adevarul este ca acolo se vede indemanarea si precizia dar cred ca se poate trai si cu acesoriile mai din topor iar vedetele sa fie trenurile noastre .

Am mai spus ca o macheta, cat de bine realizata ar fi ea, cand o vezi in ansamblu tot jucarie pare.
Din pacate asta este adevarul.

Mai este un adevar pe care l-am auzit la cei de pe cartula.forum cand discutau despre detalierea obsedanta a postului de pilotaj a unui avion la scara 1:72 sau a interiorului unui tanc, indiferent de scara, peste care se aseaza turela si daca vrei sa vezi ce este inauntru ai doar o trapa de vreo cativa milimetri in diametru.

Dialogul, foarte instructiv, suna cam asa:

- De ce detaliezi bordul, scrii pe butelie oxigen ca tot nu se mai vad dupa ce pui cupola avionului?

-Da, dar stiu ca sunt acolo chiar daca nu se vad :D

:cafea:
 
in cazul de fata ma refeream la detalii exterioare,care se vad si fara macro si care
trebuiesc facute bine,nu din topor.

la cladirile mai complicate,si nu numai,prin respectarea
detaliilor se incearca apropierea,pe cat posibil de relitate,
de aceea nu trebuie neglijat niciun detaliu...altfel efectul
visual este compromis
 
Ai dreptate dar cand ma gandesc ca nu se vede nimic cu ochiul liber iar in cazul modelelor, cel putin cele de la Roco, niturile sunt supradimenionate ca "sa se vada" nu prea stiu ce cale este de ales.

Concluzia ramane aceiasi. Lucram la detalii pentru poze macro.
Daca modelul sau macheta sunt la o expozitie atunci detaliile trebuie sa fie ceva mai grosolane "sa se vada".

Caramida facuta de mine sau aceea la scara 1:160 care "merge" la 1:87 doar stim ca este pe casa, atunci cand ne uitam la macheta de la 1 - 2 m dar nu o vedem

Asta nu inseamna ca nu am sa-mi fac detaliile cum trebuie si, pe cat posibil, la scara ca ... "le stiua acolo" :D
 
cosmin78 a spus:
mai bine sa le stiu eu acolo si sa le vad cand vreau...decat sa le duc dorul :p

Si uite asa ajungem la ...
LDH a spus:
Dialogul, foarte instructiv, suna cam asa:

- De ce detaliezi bordul, scrii pe butelie oxigen ca tot nu se mai vad dupa ce pui cupola avionului?

-Da, dar stiu ca sunt acolo chiar daca nu se vad :D

:cafea:

:cafea:
 
sau cu lupa!

eu cred ca ne-am putea descurca cu laserul, care are un avantaj - taie cu precizie si nu (prea) greseste, pe cand mana umana da... si nu cred ca o sa fie cine stie ce costuri!

(pentru cei care se intreaba, nu mi-am planificat nici un profit personal din treaba asta, banii mei ii castig altfel!) :D

asta presupune insa un desen la scara...
 
Horia_Radulescu a spus:
....(pentru cei care se intreaba, nu mi-am planificat nici un profit personal din treaba asta, banii mei ii castig altfel!) :D

si mare profit ar iesi la doua lele si 3 surcele cat e de taiat pentru o gara-doua :p

la partea cu desenul eu stau deloc bine,poate sa incerc sapt. viitoare un
desen,cu rigla,compasul,echerul etc. :roll:
 
insa pentru asta trebuie stabilita o anumita gara,cladire anexa etc...vazut fiind
faptul ca anumite cladiri,desi sunt la fel,decoratiile sau braurile pot fi diferite...