Macheta Lipanesti Halta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
Desi cam tarziu si contrar indicatiei lui rally dar nu ca sa-i fac in ciuda vreau sa va arat ce incerc sa fac.

Evident ca datele problemei s-au cam schimbat dupa vizita de sambata la Lipanesti si fata de planul initial apar mai multe modificari: pozitionarea WC-ului, trecerea la nivel cu bariere, pozitionarea cabinelor de la capetele statiei, vegetatia si chiar astuparea de goluri pentru ferestre si modelarea unora noi pentru a corespunde cu cladirea reala.

Am gandit modulul, desi nu respecta in tocmai realitatea, in doua variante pentru a da mai multa "culoare" zic eu.
Era prea saracacios cu o singura linie ca in zilele noastre si prea banal cu trei linii paralele ca pe vremea CFPV.
Poate ca "banalul" ar fi dat o nota mai mare de realism mai ales daca o sa fie stationat la una din linii si un automotor CFPV sau macar o remorca a acestuia.

Astept o parere din partea voastra legat de cele doua variante sau a treia - varianta reala

Varianta I



Varianta a II-a



Cum au avansat lucrarile, materialele si sculele folosite, niste tehnici simple stiute de toti precum si stadiul la care am ajuns AICI iar continuarea AICI

Orice critica, sfat, carcoteala o astept cu placere
 
Interesant,mai ales ca zona o cunosc,fiind Prahovean stabilit in Timis.Dar cum o sa "legi",macheta de circuitul functinal ?Ea o sa fie independenta sau incadrata in ceva existent ?Lucrul a inaintat mai ales cu trecerile peste linii,mi se pare migalos.S-a ales nuanta pavimentului ?Poate ar fi o idee sa se gareze doua -trei cisterne cum le stiu eu,epoca III-IV, nu stiu,zic ...Interesant ca in timpul razboiului populatia s-a retras ca fiind zona mai sigura,deci pe cf se circula puternic, dar stiu ca nu epoca aceea e aleasa...Montalbano-Timisoara
 
Momentan nu exista un circuit dar modulul se poate lega cu orice alt modul cu linie simpla si chiar dubla.

Trecerile la nivel par migaloase dar in realitate merge repede executia.

Avand in vedere ca incerc sa o fac cam cum arata la inceputuri desi materialul documentar lipseste se poate incadra in orice epoca.

In concluzie pot stationa sau circula de la un tren sanitar din WWI pana la etajate din zilele noaste fara probleme.
 
Lucrarile la "Lipanesti Halta" merg incet si prost si cu toate astea am mai facut un mic pas.
Am reusit sa aduc cate de cat in cote castelul de apa si sa am primele desene.

Pe vedere sunt mai multe detalii decat trebuie deoarece prefer sa le pun pe o imagine, turnul fiind octogonal, si cand trec la desfasurata raman numai cele necesare.

O imagine comparativa cu realul si desenul la scara.
Poate nu peste mult timp o sa am o imagine cu realul si macheta :fluierat:



Nu-mi spuneti ca nu este intocmai ca lipsesc de pe desen afisele electorale ca nu tine :p

:cafea:
 
Cu VISIO.

Este un program de desen care acuma se gaseste "la pachet" in "Microsoft Office", nu stiu daca din 2007 dar din 2008 este inclus.

Problema este ca pentru trenulete, masini si alte alea trebuie sa iti faci o biblioteca proprie.

Programul nu are. Are el multe altele dar asta nu.

Este foarte usor de folosit, lucreaza la scara 1:1 sau direct la alta scara de proportii data de program sau definita de utilizator.

Nu lucreaza 3D, doar 2D si poate exporta in diferite formate.
Ca unitati de masura: metric si inperial.

Eu lucrez cam din 1998 cu el.
Pe atunci era un program oarecare facut de un oarecare.

Lucrurile sau schimbat si Microsoft, banuindu-i potentialul, l-a cumparat, nu stiu daca impreuna cu proprietarul :D , si face parte din "pachetul" Office.

Este o alternativa la celelalte programe de desen vectorial.
Probabil se lucreaza intens pentru dezvoltarea lui ca sa permita ridicari 3D.

Daca mai doresti si alte detalii cu placere.
 
Un nou pas mic cu halta

Am facut un model din carton al castelului de apa

La inceput am fost putin intrigat de dimensiunile acestuia care nu se compara cu cele oferite de producatorii de kituri.

Am reluat vizualizarea fotografiilor, masuratorile si concluzia este ca sunt in cote

Sper sa-l termin din carton si dupa aceea sa vad ce material as putea folosi ...



:cafea:
 
LDH a spus:
La inceput am fost putin intrigat de dimensiunile acestuia care nu se compara cu cele oferite de producatorii de kituri.

LDH ,producatorii fac de multe ori aceste kituri prea mici ......Asta am citit-o in Miba. Asta din cauza ca multe matrite si forme sunt vechi ....Mai de mult era la moda sa ingramadesti cat de mult pe o diorama .Si asa vine ca multe kituri sunt prea mici.In plus ,se faceau multe la scara cca 1:100 ,se foloseau in egala masura la TT si la HO .

Mult succes in continuare :aplauze: .Folosesti placi de styrene ? (Evergreen ? Auhagen ? )
 
Multumesc,

Eu voiam sa subliniez exact contrarul dar se pare ca nu m-am exprimat corect :D

Am un kit de la Kibri care este mult mai mare decat ce mi-a iesit mie
Probabil este modelul unui castel de apa folosit intr-o gara mare.

La Lipanesti necesitatile erau altele asa ca s-au multumit cu unul de 9,2 m inaltime :wink:

Da m-am gandit la styren, depron si/sau forex

Sa vad care se lucreaza cel mai bine ca sunt avantaje si dezavantaje la fiecare.
 
Aha ,eu am crezut ca este prea mare :D
Daca cel din Lipanesti are 9,2m inaltime atunci este mic .... :roll:
Cel de la kibri este probabil "Ottbergen " ? Atunci este mult mai mare .... trebuia sa alimenteze acele BR44(Jumbo )......
 
LDH a spus:
...
Sper sa-l termin din carton si dupa aceea sa vad ce material as putea folosi ...

Parca vad ca vei fi atat de multumit de cum va iesi din hartie ca vei vrea apoi sa faci toate cladirile de pe diorama numai din carton.
 
asta numai daca vrea ca diorama sa aiba aspect de macheta de copii :p
sunt detalii care nu se pot reproduce in carton prin metode conventionale,rostul
caramizilor de exemplu....
 
cosmin78 a spus:
sunt detalii care nu se pot reproduce in carton prin metode conventionale,rostul
caramizilor de exemplu....

Se poate si chiar este munca mai "usoara" decat in cazul altor materiale

Cat priveste lucrarile din carton eu am alta parere.
Este drept ca nu lucrez cu laserul la taiere, poate-i vine si lui randul, dar lucrarile ies, in general, corecte daca nu exacte.
Cand spun exacte ma refer la faptul ca pentru o mai buna corelare a dimensiunilor prefer sa lucrez cu maxim o zecimala dupa virgula si aia sa fie, daca se poate, 5.

Cu laserul poti sa iti permiti mai multe zecimale deci mult mai aproape de proportie desi, daca stau sa ma gandesc bine, folosind metoda tiparirii pe autocolant si lipirea acestuia pe suport cred ca ar suporta mai multe cifre dupa virgula :D

:cafea: