Cladiri, metode si tehnici de modelare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ButonEL

Member
11 Ianuarie 2008
45
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Pentru a nu polua subiectul Canton CF 1:87 din rubrica Planuri am deschis un topic in care astept sfaturi despre cum pot face ferestrele sa iasa "tocate".
Prima metoda incercata de mine a fost sa aplic hartie autocolanta (sub forma de sablon) direct pe plasticul transparent apoi sa tai cu un cutter plusul de hartie si sa-l indepartez. Nu este foarte rea metoda insa trebuie sa am grija sa nu zgarii plasticul si mana sa fie destul de precisa.
A doua metoda folosita este sa folosesc carton pentru carti de vizita pe care tai mai intai golul ferestrelor dupa care decupez ramele si le lipesc peste plastic. A fost frustrant deoarece nu am reusit sa decupez golurile unei ferestre fara sa tai din greseala o rama dintre doua ochiuri de geam.

Astept din partea voastra alte metode prin care sa imi imbunatatesc aceasta metoda, atat eu cat si cei care mai au nevoie de ferestre home made.
 
mai incearca la decuparea golurilor ferestrelor,ai nevoie de un cutter de 9mmsi un
pic de grija si rabdare.cand faci taietura nu incerca sa o faci toata odata,altfel energia acumulata in cutter(forta cu care apesi) se poate elibera in orice moment
si iti scapa lama peste rame.incepe intai cu colturile,lama este un pic inclinata si iti
ofera posibilitatea sa ajungi la limita coltului cu o precizie chirurgicala
 
Pai cel mai simplu este sa tai niste "taietei" din hartie autocolanta sau din care vrei sa faci tamplaria ochiurilor de fereastra.

Ideea este sa fie la culoare cu ce ai pus pana acum si mai este o buba :x

Daca nu poti scote plasticul ferestrelor, imitatia geamului, o sa te cam chinui.

Revenind la "taieteii" mei, cosmin78 nu mai rade!, faci un rast, un caroiaj, din ei, cam ca la hartia milimetrica ca in desenul dupa care ai lucrat.

Daca ai printat pe autoadeziva este exceptional. Iti iese un caroiaj de exceptie.

Daca vrei sa scoti mai mult elementele decorative din caramida procedezi la fel.

Print pe autoadeziva, banda de caramida, tai cat ai nevoie si ai caramida in relief.

Spoor!
 
nu am ras de taietei ...chiar e o idee buna pe care o sa o pun in aplicare(inca o
data),cand eram in tara am mai facut treaba asta si din toata cladirea cele mai
reusite erau ferestrele,insa e un pic de migala :D
caramizile...e preferabil sa clonez cu rasina si cauciuc siliconic neste "ziduri" de la
faller,kibri,vollmer sau la mana si creion pe extrudat de 3 mm :wink: