Remiza circulara 1:87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Multumesc Cristi.
Am sa-i transmit lui Andrei aprecierile

Un mic up cu fotografii de epoca ce au inspirat constructia



44.gif
 
Lumeee!

Mai lumeee!

Vino sa vezi ce nu ai vazut ca daca nu vezi acuma cine stie cand mai ai ocazia.

Cica asta e modelism :D

Io, adica je, zice ca asta este masochism :D

Cel caruia ii plac astfel de jocuri este, nici nu se putea altfel, prietenul meu Andrei care a mai batut un cui la remiza.

Lume! Sa nu te apuci acuma sa-mi spui zicatoarea aia romaneasca "Spune-mi cu cine esti prieten ca sa iti spun cine esti" ca :-x :-x

El zice ca bate cuie la remiza, foloseste baghete de balsa si aracet pentru lipit dar io, adica je, tare cred ca baiatul asta croseteaza structura remizei, adicatelea unul pe fata, unul pe dos si sigur la acoperis cand pune invelitoarea o sa invatam si cusatura punctul inaintea acului :mrgreen:

Ca tot va Ăžânui de taină Âşi nu va artai nimic, reminiscenta Calafat si nu numai :D, este momentul sa va pui si ceva foto sa va uitati si sa va minunati




Avem si alte unghiuri daca mai sunteti interesati si inca nu aveti o imagine clara a stilului




chiar si din interior




:D si din interior spre exterior unde apare Andrei ca unitate de comparatie pentru scara de constructie.
Neconventional.
Modelistii au obiceiul sa puna pe langa modele tot felul de monede care mai de care de circulatie locala sau mondiala dar el nu si nu.



Cafeaua este pregatita, voi ati pregatit pietrele?

:cafea:
 
este usor sa lipesti piese gata facute , dar parca satisfactia este mult mai mare cand este facut in totalitate de mana ta parca altfel privesti acel lucru :lol:
 
laur a spus:
este usor sa lipesti piese gata facute , dar parca satisfactia este mult mai mare cand este facut in totalitate de mana ta parca altfel privesti acel lucru :lol:

Ai perfecta dreptate si nu neaparat fac referire la remiza lui Andrei.

Orice faci singur, poate uneori cu chinuiala si nervi ca nu iese din prima, vezi cu alti ochi.
 
da,asa e,...se vede cu alti ochi....uite cum o vede Andrei
LDH a spus:
Lumeee!


:D si din interior spre exterior unde apare Andrei ca unitate de comparatie pentru scara de constructie.
Neconventional.
Modelistii au obiceiul sa puna pe langa modele tot felul de monede care mai de care de circulatie locala sau mondiala dar el nu si nu.



Cafeaua este pregatita, voi ati pregatit pietrele?

:cafea:
 
cosmin78 a spus:
da,asa e,...se vede cu alti ochi....uite cum o vede Andrei
LDH a spus:
Lumeee!


:D si din interior spre exterior unde apare Andrei ca unitate de comparatie pentru scara de constructie.
Neconventional.
Modelistii au obiceiul sa puna pe langa modele tot felul de monede care mai de care de circulatie locala sau mondiala dar el nu si nu.



Cafeaua este pregatita, voi ati pregatit pietrele?

:cafea:


Si io i-am spus sa se uite la fotografii ca este mai simplu dar el nu si nu :D
 
Ce mai vede romanul la CFR?

Chiar, ce mai vede romanul la CFR? :confused:

Nu asta este subiectul :D

10nw03c.gif


Revenim la puloverul lui Andrei care a mai crescut si se poate lauda, puloverul nu Andrei, ca are scheletul gata pentru cinci locuri.

Daca era al meu l-as fi dus la Antipa, scheletul nu pe Andrei.
Facand verificari poate gaseau ceva preistoric ca prea seamana cu animalele alea cu terminatia ...zaur, luam banii pe el si sa vezi ce club de feroviari trageam de reparam malaxele lui CristiCFR, mai ales suspensia, mai reconditionam "fo" doua trei aburoase si de restul ne cumparam trenulete.

Hai ca vaz deja cascati de plictiseala, normal este 24 ++ trecute fix asa ca sa punem pozele ca "ele vorbeste" mai bine ca mine







Hei!! Nu plecati ca mai am, nu am terminat ...





Mai am patru si gata




:cafea:
 
chiar asa...pentru acoperis eu am neste imitatie de...placi azbociment sau tabla
ondulata,nu sunt sigur,insa am sa pun poze...pe remizele(HO) nemtesti am vazut
acoperisuri "ondulate"....
 
Oau, da-i si tu apa la moara

Abia l-am convins sa renunte la ondulata.

Vezi prin primele poze a incercat ceva si noroc ca nu a gasit ondulat cu ondule de 1 mm diametru ca le punea.

A trecut si prin faza de fabricare. Am gasit pe un sit cum sa faci tabla ondulata pentru 1:87 dar nu a fost multumit de staniolul pentru impachetat mancare. Prea subtire.

Pune pozele sa vedem
 
aha...multumex!
o precizare....tabla ondulata de aluminiu si nu numai se livreaza in general cu dimensiuni 6 m sau 12 m,numai in cazuri de comanda speciala pentru anumite
dimensiuni acestea difera,deci pentru un acoperis cu lungimea de 7,5 m va veni o foaie de 7,5-8X1 m si nu 7-8 bucati de 1X1 m(deci acoperisul de il am eu este azbociment,exclus aluminiu sau tabla galvanizata) si in concluzie...acoperisul de il
face tipul ala este azbociment...metalic in orice caz nu
sper ca nu v-am plictisit :D
 
Tu nu ne, ma, plictisesti :D

E ce vrei tu

Poti face la ce dimensiuni vrei ca lemn banuiesc ca gasesti, sarma sau cuie sigur asa ca poti sa iti faci placi de 20 m daca vrei. Le tai pe urma la lungimea care vrei 2,5 m ; 6 m; 12 m sau pui din carton de la prajituri, cum a facut je, pe incercarea de acoperis din ondulat, planul doi, acoperis cotet din carton.
Poza cam mica dar nu am alta acuma :D



:cafea: