Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Un alt mod de motorizare pentru o plac㒠turnantă’

Constructii de cladiri si anexe la cladiri, diverse instalatii care nu intra la infrastructura, home made si nu numai.
wlab7180

Mesaj de wlab7180 » Vin Ian 01, 2016 1:27 pm

La mulţi ani şi un an nou fericit!
Profit de faptul c㒠aceast㒠mic㒠vacanţ㒠de revelion îmi ofer㒠timpul necesar pentru a v㒠putea pune la curent cu stadiul acestei lucrari. în acest sens pot s㒠v㒠spun că’, dup㒠asamblarea reductorului la o alt㒠plac㒠turnant㒠decât cea prezentat㒠în postă’rile anterioare (pe care am construit-o recent şi la care mai am înc㒠de lucru) şi dup㒠testele efectuate, am ajuns la concluzia c㒠funcţionalitatea acestui reductor corespunde aşteptă’rilor mele. Din pă’cate nu am avut timpul suficient pentru a fixa liniile radiale cum trebuie pe turnantă’, motiv pentru care, dup㒠cum se poate vedea în filmarea din link-ul de mai jos, alinierea podului turnant cu liniile radiale nu este totdeauna ideală’. Dac㒠v㒠uitaţi îns㒠la linia de referinţă’(linia 12), care este fixat㒠în şuruburi, veţi constata c㒠aici alinierea se face corespunză’tor atât la iniţializare cât şi la rotirea la 180 de grade. Menţionez c㒠în aceast㒠mic㒠filmare unghiul dintre dou㒠linii radiale ală’turate este de 15 grade, iar în afar㒠de linia de referinţ㒠mai avem doar liniile 1,2,3 şi 4. Am folosit doar aceste cinci linii radiale( nu 24 câte sunt posibile la un unghi de deschidere între dou㒠linii radiale adiacente de 15 grade), deoarece am considerat c㒠acestea ar fi suficiente pentru a demonstra atât funcţionalitatea programului cât şi cea a reductorului. în principiu rotirea la 180 de grade a podului turnant se poate face de la orice linie radială’; eu am preferat s㒠fac aceast㒠rotire când podul rulant se afla la linia 12 deoarece, dup㒠cum v-am explicat mai sus, aceast㒠linie este fixat㒠în şuruburi şi puteţi observa mai bine precizia rotirii.
Aici puteţi viziona filmul cu pricina:

Cam aşa arat㒠reductorul montat pe spatele plă’cii turnante:

[Link Removed for Guests]

Big_boy

Mesaj de Big_boy » Sâm Ian 02, 2016 7:50 pm

Minunat.....8O
Fantastic...:aplauze:
Pe mine m-ai convins si ma trec pe lista de asteptare... :fluierat:
wlab7180

Mesaj de wlab7180 » Dum Ian 03, 2016 6:51 pm

Mulţumesc foarte mult pentru aprecieri. M㒠bucur㒠foarte mult faptul c㒠aceast㒠lucrare prezint㒠interes pentru tine şi totodat㒠îmi întă’reşte ideea c㒠nu am pierdut timpul degeaba în construcţia acestei automatiză’ri. Pentru mai multe detalii în legă’tur㒠cu "lista de aşteptare", dac㒠nu este nici o problemă’, propun s㒠discută’m în privat.
wlab7180

Mesaj de wlab7180 » Dum Ian 10, 2016 1:13 pm

Pentru ca reductorul testat în postarea de mai sus s㒠capete un aer mai profi şi funcţionalitatea acestuia s㒠fie ireproşabilă’, m-am hotă’rât s㒠îl fac dintr-un MDF de 5 mm debitat cu laser. Pentru a putea face acest lucru, am desenat proiectul în Corel dup㒠care, am dus desenul la o firm㒠din Oradea pentru debitare.
Aici am fă’cut un mic filmuleţ în care se poate vedea cum este debitat reductorul la o maşin㒠de tă’iat cu laser:

în aceast㒠imagine puteţi vedea ce a ieşit la finalul tă’ierii:

Câteva imagini cu reductorul asamblat, fă’r㒠lipire, unde puteţi observa exactitatea îmbină’rilor:

Big_boy

Mesaj de Big_boy » Dum Ian 10, 2016 8:16 pm

Minunat.... !
Adevarata lucrare de arta ! :aplauze:
wlab7180

Mesaj de wlab7180 » Sâm Feb 20, 2016 11:05 am

Pentru a diminua zgomotul şi vibraţiile produse de motorul step-by-step, m-am gândit ca pentru fixarea motorului de reductor, în locul prinderii directe, s㒠folosesc suporţi de montare antivibraţii. Suporţii arat㒠cam aşa:
Tot în acest scop am înlocuit cuplajul rigid dintre axul motorului şi axul reductorului cu un cuplaj elastic ca cel din imagine:
în perioada cât am aşteptat s㒠îmi soseasc㒠cuplajul elastic comandat, am dat unui strungar s㒠imi fac㒠câteva bucşe care m㒠vor ajuta la fixarea axelor reductorului cât şi pentru ataşarea podului turnant la axul turnantei. O imagine cu acestea:
Câteva imagini cu piesele montate pe reductor:
în curând voi reveni cu un video
Big_boy

Re: Un alt mod de motorizare pentru o plac㒠turnantă’

Mesaj de Big_boy » Dum Feb 21, 2016 2:42 pm

Minunat !
O adevarata lucrare inginereasca !!!! :aplauze:
Scrie răspuns