Cladire MAV rang IV 1:87 carton + plastic

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

kablu

Well-Known Member
25 Februarie 2016
324
0
Arad
LOCATION
Arad
A trecut ceva vreme de cand nu am mai prezentat vreo lucrare de-a mea , dar stiti cum e ... lenea , timpul limitat si multe mici "servicii" pe care a trebuit sa le fac m-au impiedicat pana acum .
Mai stiti unde am ramas acum cativa ani ? : http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11550&start=15
Dimensiunile le-am luat de la o cladire reala + planurile arhicunoscute de pe web . Din pacate cateva masuratori mi s-au alterat ( am avut in buzunar doar un mic laser si un carnetel + un creion ) , dar oricum aceasta va merge cadou la un bun prieten de-al meu .
Si iata cateva poze din categoria "sa moara dusmanii mei " :pig:





Pentru ca nici acum nu sunt dispus sa fac fac acoperis din carton , am cumparat unul din plastic . Restul este carton de 220g/m2 .
Am ales acest carton pentru ca nu pot taia carton mai gros nici cum ... ( am doua maini stangi fara multa putere) .
Nu am vopsit cladirea pentru ca am observat o tentatie de deformare a cartonului in urma actionarii cu orice lichid pe el , deci am ales cartonul colorat .
Mai am de rezolvat cosurile de fum , streasina , ceva "lemnarie " la acoperis ( grinzile si scandurile de la capatul acoperisului ca sa nu ia vantul tiglele ... dar nu stiu cum se numesc) precum si pragurile de la usi .
In rest ... mai am in lucru o magazie de marfa ( 90% terminata ) si un turn de apa , toate din carton .
Nu stiu daca e OK sa numesc hartia de 220g/m2 carton , dar eu momentan doar asta am si pe viitor tot asta voi folosi .

Urmeaza MAV rang III pentru un alt prieten
 
Merci de urari . Din pacate timpul de uscare ma omoara ( se vede si in poze cele 2 bucari de "guma" ) . Ma gandesc sa schimb materialul cu un altul care se preteaza mai mult la modelit ( lemnul de balsa ) , dar momentan vreau sa termin cele 3 proiecte de cladire si vagonul mult visat si pe urma mai vedem :|
 
Frumos realizata dar nu cumva este prea portocalie ?

Cartonul nu se deformeaza daca il vopsesti cu o vopsea cu uscare rapida si mai ales daca o aplici in straturi cu aerograful.
 
Salut, de ce nu folosesti komatex de 1mm? se taie foarte usor la cutter, in plus are o textura (imprimeu) destul de buna pt a fi folosita la pereti pt cladiri. http://www.hgd.ro/mat.html Iar ca pret e destul de ieftin, si folosesti cartonul numai pt ferestre usi, etc. Spor.
 
La aerograf nu m-am gandit , merita o incercare in viitor .
Komatex , cred ca am luat ceva acum vreo 2-3 ani cand am descoperit magazinul artistilor plastici din Timisoara . Sincer am fost dezamagit de el , dar poate nu am stiut sa-l "imblanzesc" . O alta problema este cu masa de lucru "temporara" care trebuie "pusa" si adunata la fiecare "interventie" .
Eu cochetez cu ideea peretilor din lem de balsa mai gros : dispun de traforaj ( bani investiti o gramada si inca nu am reusit sa-l folosesc ) si peste un strat de carton cu care sa scot efectul de lemn .
Sper ca pana maine sa realizez si un mic "teaser" :pig:
Prietenii stiu dece :kiss:
 
Si ca sa continue povestea , am incropit o microdiorama pe o cutie de pantof si ....

Parca e o grara ....


Si uite si o mocanita ce se pregateste sa plece :





Dar.... nu poate pleca de pe cutia de pantof :(




Intre timp gara a plecat la noul proprietar , tanar modelist in devenire :aplauze:
 
In ultima poza se vede o carcasa de locotractor de ingusta. Se poate sa imi oferi o prezentare scurta ? Am impresia ca l-am vazut la expozitie la Budapesta.
 
Janos , merci de aprecieri . Sper sa te ajung din urma intr-o zi :)
@sogard_2003 : acel locotractor e un model fantezist . A fost creeat doar pentru a "evalua" tehnologia de printare 3D ( au trecut cativa ani de atunci ).
p.s. cred ca ne-am intalnit la Budapesta .... stickerul e pe frigider :mrgreen:
p.s. 2 lucrul la cladirea MAV III a inceput :aplauze:
 
Munca multa si treaba invatata de la nemti e buna, adica lucrul bun se fura cel mai bine dupa fostul meu maistru de origine svaba, multumiri lui. Exesrsarea da rezultate asta e sloganului meu :)

Multa bafta la modelit!
 
Cladirea de inspiratie este cea din Baia de Aries?

http://www.forumtrenuri.com/t132-baia-de-aries-abrud

sau Moniom care a suferit intre timp modificari?

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10249
 
Janos , ai dreptate , dar din pacate nu prea mai ai de la CINE invata :-x . Despre furat nu zic nimic .
Poate ne intalnim intr-un weekend pe la Arad la un suc :?:

@sogard_2003 : da , la aceea ma gandesc . E un proiect care asteapta in "coada" de vreo 4 ani . AM incercat sa-l "externalizez" la un moment dat pentru ca nu mai stiam ce sa ma fac .
Acum m-am razgandit si avand in vedere ca am majoritatea subansamblurilor gata ( in 4 ani am strans o gramada de usi si geamuri de la diferite tentative de proiecte esuate ) , pot termina proiectul in viitorul apropiat .
@dantm : e greu sa mai imi amintesc cum a fost fost de fapt . Doream sa fac o cladire de gara care sa se potriveasca pe o diorama cu tema locala si nu am gasit nimic pe piata . Deci "do it yourself " ( in sensul bun al cuvantului ).. si de aici au aparut nenumaratele versiuni de proiecte si teste pe diferite materiale , 100% esuate . Anul acesta am dorit sa fac ordine in "cutia cu maimute " si asa mi-am dat seama ca am posibilitatea sa fac usor o halta doar din cutie , mai putin ornamentele geamurilor ( nici acum nu sunt in stare se le fac ) . Deci cautat pe net si gasit Baia de Aries . De aici a fost usor , de aceea am acceptat si gramada de compromisuri si mici greseli .
Cam asta ar fi pe scurt :!:
Invatarua din acest proiect : lucreaza organizat , noteaza tot si pastreaza hartiile in acelasi loc , incearca sa termini in timp "finit" proiectul pentru ca uiti anumite lucruri care pareau importante la inceput si faci greseli copilaresti la final .
Ar mai fi multe de spus , dar astept sa se usuce lipiciul :fluierat: