Casa (lu') Diesel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Hai sa mergem un pic mai departe... Am preluat ideea lui Cosmin de la Remiza Jiblea, dar nu am terminat-o pentru ca:
1. uşile trebuie modificate, sunt porţi de remiza, nu uşi la cocina ;-)
2. Gă’urirea materialului se face simplu cu un bold foarte ascuţit, nu este nevoie de gaurilor de 0,5, dar la mine este vorba de lemn şi carton.

Pe la 11 noaptea eu îmi tă’iam firele de la infrastructura IT (fosta) prin casa şi foloseam ce gă’seam...'


si cam asa ar arata... moment in care mi-am spus: NEXT!




In continuare studiez şi o soluţie de utilizare balamale de ochelari, dar am bă’nuiala ca este ceva prea masiv pentru TT.
 
Trebuie sa faci sipcile mai inguste. Nu ar strica sa folosesti furnir. Ai sa ramai surprins de el. Vezi baghetele subtiri de la sierra din mahon.
 
Pai o scandura are, acasa la mine cel putin, 40 cm. Un 3 mm la scara fac cam 36 de cm... Trebuie si mai ingust?

PS: exceptie face diagonala care este prea lata... tre sa o fac de 2mm
 
Sa ma corecteze cineva daca gresesc, eu nu am vazut prin locurile in care am fost (remize si depozite specifice feroviare) o scandura lata de 40 cm. Este mult prea lata, trebuie sa ai maxim 20 de centimetri .
 
Da´ pile nu ai?De pilit...sau smirghel.
Scandurile trebuiau si ele finisate un pic unde le-ai taiat.
 
bogdanra a spus:
Pai o scandura are, acasa la mine cel putin, 40 cm. Un 3 mm la scara fac cam 36 de cm... Trebuie si mai ingust?

PS: exceptie face diagonala care este prea lata... tre sa o fac de 2mm
Salut, felicită’ri pentru realizare, dar m㒠mir c㒠nimeni pân㒠acum nu te-a îndrumat pe linkul din semnă’tura lui LDH sau cosmin unde subiectul ales de tine are planuri cotate şi chiar articol de construcţie, ce-i drept la H0, dar o înmulţire şi o împă’rţire rezolvau problema. 2mmx87/120=1.45mm lă’ţime de scă’ndur㒠care are real ceva mai puţin de 20cm.
 
Salut
Pagina de modelism in care LDH si Cosmin şi-au oferit lucră’rile este un fel de abecedar pt mine. Având in vedere faptul ca nici nu ştiam cum se lucreaz㒠cu lemnul, ca am considerat ca vreau sa fie o construcţie non-standard de epoci mici fă’cuta de că’tre o eventuala antrepriza privata şi pentru o linie izolata am considerat lă’ţimea lemnului la 36 cm (3 mm).

Ulterior a apă’rut şi la Faller ceva care îmi confirma lucrarea dpdv mă’sură’tori:\

http://www.faller.de/App/WebObjects...475/atid.1651/ecm.at/Kleiner-Lokschuppen.html

Oricum urmă’torul proiect va avea scândurile de 1,4 mm, de data asta probabil doar desenate:))) si va fi altceva, dar nu spun înc㒠ce... pentru ca nu ştiu...

Vorbeam aseara cu Dragoş si mi-a venit ideea ca aceasta remiza sa ajungă’, de fapt, că’suţa unor maşini de la fi-miu:)))

Poate greşesc dar sunt 24 de scânduri la o dimensiune de 105 mm ceea ce da o lă’ţime medie a scândurii de peste 4 mm... luând în calcul şi gă’urile, spatiile goale si alte elemente as mai cobori pana la 3 mm scândura...
 
Salut,
Nu greşeşti în calculele tale şi e bun abecedarul tă’u. Mai postez un link care a mai fost pus şi care ar fi clasa a II-a :D . Probabil c㒠îl ştii. http://www.009.cd2.com/members/how_to/nouaillier_a.htm Undeva la mijlocul paginii omul face o poart㒠din lemn la 1/76. De asemenea dac㒠citeşti cu atenţie vei vedea c㒠imaginile sunt cu subansamble la mai multe scă’ri, şi majoritatea mai mari decât TT. Spor la treabă’.
 
@misha: sa înţeleg ca scândurile "este: bune asa cum le-am fă’cut acum...?
Manualul de clasa a doua l-am vă’zut, dar cic㒠mai am ceva materii de repetat la clasa pregă’titoare... Este cu credite...

@ toata lumea: Stiu ca este o cerere aiurea... dar ma intereseaza daca aveti poze cat mai bune cu ce tipuri de pancarde se puneau prin fabricute, remize, etc in perioada 30-65!!!! Stiu ca practic sunt cel putin 2 epoci diferite, dar in functie de ce gasesc vreau sa ornez incaperile...

Intrebare: intr-o remiza pentru o loco Diesel se interzicea fumatul? Mai ales daca, sa zicem, erau stocate si ceva uleiuri, vopseluri sau motorine? ce ar trebui sa existe intr-o remiza de loco Diesel neapă’rat?
 
Doar o mica exemplificare a ceea ce vreau sa fac


PS: poate misha ma ajuta... de cand s-a pus noul photobucket (adica de azi) nu mai merge sa pun link la poze si sa nu se deschida tot photobucketul... orice aleg de acolo, tot sintagma de aici imi apare... este off topic... stiu

LATER EDIT: Photobucketul trece de pe beta pe fara beta in link...
 
cosmin78 a spus:
Cand pui cursorul pe o imagine in photobucket, iti apare in coltul dreapta-sus o rotita dintata pe care daca pui cursorul , iti deschide o lista...printre care se afla si "Get media links", click si iti deschide o alta lista (Share the photo) cu o gramada de link-uri.Iti alegi din lista IMG code, click si se copiaza automat, apoi paste pe forum.
Cel putin asa apare la mine. :roll:

Alta treaba...deschizand imaginea ta, in stanga este lista repectiva, de unde alegi IMG code.

Daca si dupa astea te mai plangi de photobucket.... :(
 
Apare poza si ce mai este pe langa ea, lista cu coduri de care iti vorbeam , ceva reclame, insa nu se pot accesa si alte poze, sagetile laterale pentru asa ceva nu sunt, daca la asta te referi.
Ia incearca, sa dai un copy/paste la IMG code...ai sa vezi ca iti va aparea numai imaginea, fara alte bruiaje pe langa.
 
bogdanra a spus:
@ toata lumea: Stiu ca este o cerere aiurea... dar ma intereseaza daca aveti poze cat mai bune cu ce tipuri de pancarde se puneau prin fabricute, remize, etc in perioada 30-65!!!! Stiu ca practic sunt cel putin 2 epoci diferite, dar in functie de ce gasesc vreau sa ornez incaperile...

Sunt cel putin 4 epoci diferite.
1. Anii '30 sunt dominati de o oarecare sobrietate. Nu prea gasesti postere in depouri/remize. De fapt pozele arata ca nu erau deloc.
2. Anii '40 sunt dominati de razboi, de postere care indemnau la : "totul pentru front, totul pentru victorie" sau sloganul CFR: "rotile trebuie sa se invarteasca pentru victorie". Nu uita de armata germana aliata.
3. Dupa 1947 vorbim despre extinderea ideologiei comuniste, despre postere ale leaderilor sovietici si despre Armata Rosie eliberatoare.
4. dupa 1953, comunismul romanesc original, grija fata de clasa muncitoare, postere de protectia a muncii, leaderii epocii (ai grija sa nu asociezi pe Ana Pauker cu Dej spre exemplu). Multe steaguri ale RPR si indemnuri mobilizatoare pentru crearea omului nou, desprins de nenorocita de burghezie.

Postere din toate epocile gasesti pe siturile dedicate colectionarilor de ilustrate. La scara 1/87 poti sa le folosesti si pe cele cu rezolutii slabe, ca oricum nu conteaza.
 
Salut Bogdan,
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1027&postdays=0&postorder=asc&start=45
Uite şi aici despre photobucket.
Deocamdat㒠nu vă’d poza la care sperai să’-mi dau cu pă’rerea spre ajutor.
Când spuneam c㒠nu ai greşit calculele m㒠refeream la modelul Faller. Ideea este c㒠se cunoaşte obişnuinţa producă’torilor s㒠fac㒠modele ieşite din scară’. De aceea ar trebui s㒠te referi la mă’sură’tori reale sau schiţe adaptate de la mă’sură’tori reale. Mie personal mi se pare ieşit un pic din scar㒠modelul respectiv.
Acuma mai este o întreag㒠discuţie despre ce vedem şi cum ne place ce vedem. Adic㒠un fel de test orb la care ar trebui s㒠spui ce model îţi place mai mult dintre unul cu toate elementele la scar㒠şi unul nu chiar aşa...
Unii vor spune c㒠arat㒠mai bine cel care nu e fix la scară’, pentru c㒠nu e necesar s㒠fii aşa de aproape de model ca s㒠percepi detaliile. Cel mai bun exemplu este cel al că’ră’mizilor aparente. Mie mi se pare asta o chestie de gust.

Cât despre inscripţii, în epoca interbelic㒠era cam la fel ca acum - cu respectiva tehnologie bineînţeles. Vorbesc despre clă’dirile comerciale şi mai puţin de remize sau depouri. Pozele de epoc㒠sunt de baz㒠aici, cum spunea şi Că’tă’lin.
 
Salut!
In versiunea veche de photobucket când puneam codul cu IMG nu imi apă’reau si reclamele, la asta ma refeream. De asemenea nu ma mişcam de la o poza la alta. Ciudat: eu ma pot misca de la o poza la alta, in speţ㒠vad biletul de Oraviţa si canalul de torenţi , chestii fă’cute acum ceva timp (câteva luni)

Ma rog...poate dac㒠nu sunt logat? O sa mai verific.

Legat de perioade eu am pus pe Groza cu Ana Pauker... Din cate ştiu Dej a fă’cut parte din valul de comunişti "naţionalişti" care i-au terminat pe cei veniti cu Tudor Vladimirescu. Oricum mai ma gândesc, am gă’sit site-uri cu postere foarte faine inclusiv de Siguranţa Muncii. Nu am gă’sit nimic cu NU Fumaţi, ceea ce ma face sa cred ca nu le prea aveau oamenii cu interdicţia fumatului oriunde. As face un decal cu pericol de explozie pe rezervorul de motorina, dar asta este pe viitor...

Cat priveşte calculele de la Faller si alţii: Ok, am înţeles!
Că’suţa asta ră’mâne asa... dar este bine de ştiut ce mi-aţi povestit voi. Personal nu le prea am cu exactitatea maxima a detaliului, dar vorba lui andreiul: va veni o vreme când o sa ma deranjeze. Probabil...

învă’ţ şi de la puiul meu mai mare: Acum 6 luni era mândru ca ştie sa trag㒠doua linii - deloc drepte. Acum este mândru ca face ochi la animale si nu iese din contur si se supar㒠când nu trage o linie dreapta. Poate mâine va fi arhitect. Sau nu... ;-)