Diverse de pe diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdanra

Well-Known Member
Trenulist
19 Martie 2012
1.283
106
Bucuresti
tt.bogdanra.ro
WEBSITE
http://tt.bogdanra.ro
LOCATION
Bucuresti
FACEBOOK
bogdanradu4tt
GOOGLEPLUS
bogdanra
In asteptarea formelor si a altor discutii am inceput sa lucrez la un gard. Greseli cu ghiotura, dar asa invata omul...

Hai sa povestesc step by step... Gardul s-a vrut inalt de aproximativ 2 metri, cu porti inalte de 4 metri. Ce a iesit veti vedea in curand.

In primul rand am recuperat chibrite arse de la bucatarie. Am zis sa fiu eco si sa mai salvez un tufis ceva...


Chibriturile au fost taiate la dimensiuni de 16 mm stalpii mici si 30 mm stalpii portilor (acestia trebuiau, de fapt, sa fie de 35 mm... PRIMA GRESEALA). Am taiat aproximativ 12 mm latime de panza de tantari din material plastic, cel mai ieftin, de la Leroy Merlin (cu 11 lei am luat 2mp)

Am potrivit betele de chibrit taiate la 16 mm unele de altele (aprox 1,9 metri reali) si le-am lipit cu un aracet pe care de fapt il voi folosi la teren (A DOUA GRESEALA)



A urmat vopsirea stalpilor si apoi a gardului (A TREIA GRESEALA)


Datorita faptului ca aracetul acesta ieftin are cu totul si cu totul alta destinatie, pentru ca era frig si umezeala si pentru ca eu NU AVEAM RABDARE stalpisorii s-au dezlipit atunci cand, din extrudat de 5 mm (pentru parchet) am incercat sa le fac un soclu. (A N-a GRESEALA). Ma rog...

Tinta mea era sa fac numarul cel mai mare de greseli, iar rezultatul final este acesta:



Cum (cred ca) ar trebui sa fac:

1. sa am timp destul de mult (poate chiar 2 zile x 4-5 ore/zi)
2. taierea sa fie facuta cu grija si la dimensiune exacta (eventual proiect pe hartie ca sa ma asigur ca nu tai de aiurea)
3. vopsirea pieselor sa se faca INAINTE de lipire
4. lipirea cu un adeziv bun si incolor
5. postamentul sa fie facut mai cu grija
6. utilizare de culori de calitate sau de guase, pensule bune si subtiri

personal sunt multumit de materialele alese, aspectul real al plasei de tantari este chiar ok . Sunt multmumit si de rezultat prin intermediul faptului ca pana acum nu am mai facut si am vrut sa descopar imedimentele acestui tip de lucrare.

Gardul am vrut sa fie unul gen de sarma zincata care sa inconjoare un santier sau ceva asemanator. De asemenea acest gen de gard cu ceva flori agatate pe el poate fi unul si de casa, cel putin asa am eu deocamdata la mine...

Astept idei, daca este sa fie... Cred ca topicul ar fi trebuit sa se numeasca: sa invatam cu stangu-n dreptu...
 
Poti sa legi plasa de stalpi cu ata , ca tot vad papiota aia acolo. faci doua noduri le tai si pe urma lipesti cu picatura. ulterior vopsesti. Si in realitate se mai leaga plasele de garduri , tocmai pentru ca nu tine sudura. So, cu multa rabdare o sa obtii un gard interesant. Nu mai da cu galben ca arata aiurea. Macar incearca un galben maroniu dat uniform sa para ruginit...
 
Pai bun, am inteles ca omu mai greseste, asa invata toata lumea, dar sincer nu inteleg dece nu ai reluat "ostilitatile" ca sa postezi rezultatele ok.

Trecand peste acestea, ca sfat eu unul nu as vopsi piesele inainte de lipire, decat in situatia in care vrei ca stalpii si plasa sa aiba culori diferite, ceea ce la tine vad ca nu e cazul.

O alta varianta pe care as merge, daca vrei sa ilustrezi un gard din sarma impletita, este sa pozitionezi pe diagonala plasa de tantari fata de verticala stalpilor. Daca vrei sa ilustrezi insa un gard din sarma sudata, pozitia este corecta, acel gard insa nu arata chiar asa.

Pentru a lipi pe polistiren si nu numai exista o gramada de adezivi nu foarte scumpi si dedicati, pentru ca polistirenul este mai pretentios din acest punct de vedere la configuratia aleasa de tine unde suprafetele de contact sunt mici.

O varianta (nu am incercat-o dar mi-a venit acum la nivel de teorie) ar fi sa incerci a prinde stalpii de plasa cu ac si ata, facand niscaiva laturi cu nod. Este insa o operatiune destul de migaloasa.

P.S.
In modelism, pentru materiale care difera de lemn si carton, guasele nu reprezinta in nici un caz vopsele de calitate superioara.
 
@sogard: galbenul acela era un fel de X pe tgalben pe care l-am vazut pe uneori. Incerc sa gasec solutii si pentru el. Nu rugina incercam sa o imprehnez acolo.
plasa-gard-sudata-agrisald-50x50mm-2x25m_2970.jpg

@stageexp: pai ostilitatile le reiau maine cu impresiile si sfaturile de la voi care imi vor fi de ajutor.
Stalpii vroiam sa fie usor maro, pe cand plasa sa fie gris cu galben... Si da, vroiam s afie precum in poza de mai sus

legat de politiren nu am vrut sa lipesc de polistiren, am gaurit efectiv politirenul. de aici si eroarea...un simplu grad eroare de inlinare in "gaurica" si se creau tensiuni inutile...

Si legat de guase: pentru lemn, pentru lemn. Pana iau ceva acrilic...

Mersi frumos de tot... Abia astept sa ajung acasa si sa refac varianta

Sursa pozei: http://www.emenatwork.ro
 
Ok, ma-ma lamurit.
Greu cu aliniatul pe fasia aia ingusta de polistiren, mai ales ca structura cu plasa este destul de flexibila.

O solutie, pe care eventual poti sa o experimentezi daca ai vreme, este sa faci baza dintr-o bagheta de lemn moale, pe care sa o modelezi ulterior cu pile de lemn si cu pistolul de lipit (pentru a simua rostul pietrelor mai mari) prin gravarea santurilor. In bageta poti da cu precizie mai buna gauri in care introduci apoi betisoarele verticale cu o picatura de aracet la capat.

Atentie aracetul folosit trebuie sa fie din cel pentru lemn si nu pentru constructii.
 
Salut... Am fost prin Galati zilele acestea si nenea gamitzu printre multe goodies marca WS a trimis catre sogard si o gara scara N...
Sogard a zis ca nu prea o vrea... Intalninedu-ne la un "sanatos" KFC si uitandu-ne la ea am stat mult sa ne gandim daca este sau nu N sau TT sau o chestie gen TT/N .

Usa, fara luminatorul de deasupra, are 18 mm... Calculand la scara 1:160 iese o usa de 3 metri si ceva, la 1:120 rezulta o inaltime de 2,54 m...ceea ce pare mai normal...

Voi ce spuneti? Cum pare?

Nu va uitati la pasarela, aia este clar N



Locomotiva este, clar, TT...

Vorbeam cu sogard_2003 sa ii schimb usile daca ar fi diferente... nu stiu ce sa zic... Sincer? Cladirea este frumusica rau.

Gamitzu...plecaciuni
 
Update: Pola a transferat catre Faller scarile H0 si N. Totusi nu am gasit aceasta gara in catalog, doar pe o licitatie ebay alaturi de alte 6 case.

Intreb atunci : exista vreo poza cu aceasta gara in realitate?

(pe spatele casei exista mentiunea POLA, deci acesta era fabricantul. )

In SUA garile istorice gen 1880-1920 ce inaltimi aveau la usi? Dar mai tarziu?
 
Daca nu te zgarie la ochi faptul ca e N (daca o fi asa intradevar) eu zic ca da bine pentru halta de jos de care imi povesteai ! Pune niste oameni pe peron si ai sa vezi cum arata. Daca le ajunge clanta la brau e cam clar ca e TT.
 
Pun si eu o incercare de a face un gard, dintr-o postare mai veche, o incercare sa zicem cam prima...
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8120&postdays=0&postorder=asc&start=75

Asta pentru un gard de lemn.
Se poate folosi foarte usor lemn de balsa, furnir etc.
Aracetul este un adeziv foarte bun aici.iar vopsirea se face dupa montare.ca si la un gard real.

Spor la treaba!
 
1. Betele de chibrit se fac din esente moi, nepretabile la asemenea sectiuni.
2. betele sau parii se lasa mai lungi decat inaltimea gardului, pot fi astfel infipti intr-un sol de densitate medie (polistiren, scandura, etc) si lipiti cu ce ai chef. Daca lipesti numai suprafata liniara de contact, se reduce drastic rezistenta la orizontala.
3. vopsirea. poti trece materialul lemnos prin baitz sau aplici vopsea acrilica. pentru plasa plasticoasa recomand Revell, de regula mat. ca sugestie, incearca gri in 2 nuante, apoi verticale cu pensula putin incarcata in culoare maroniu/roscat , asta daca vrei sa-ti rugineasca plasticu'

hai, la treaba ca-i tarziu!
 
@zolaadi: frumos garduletzul... referitor la ceea ce spuneai cu gard real...la mine gardul se dorea sa fie de sarma. sarma de tantari pare perfecta, doar ca nu rugineste, si trebuie mai argintiu daca vreau sa fie zincat
@Obiwan: ...mersi... Mi-am dat seama ca am nevoie de Revell... ei...o mica pauza in ceea ce inseamna lucrul la casute, teren si altele... Intre timp voi mai incerca ce spunetiu voi pe aici ca s afiu...pregatit...

revin cu noutati