Magazinul de jucarii Hamley's din Londra, UK.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Va salut,

Cu ce sa incep ?
Cum sa incep?
Pai haideti sa incep cu adresa lor de web:
http://www.hamleys.com/

Magazinul are 5 etaje + subsol, toate dedicate unui singur lucru : jucariile pentru copiii de toate varstele ( copii de la 1 luna la 89 ani :wink: )
Iata aici o schema a etajelor, in engleza, preluata de mine de pe Wikipedia:

5th floor: Boys — Action figures, vehicles, and an open cafe.
4th floor: Hobbies — Model kits, remote-controlled vehicles, model railways, Scalextric, etc.
3rd floor: Girls — Dolls, Arts & Crafts, Hello Kitty, Dress up etc.
2nd floor: Preschool — Toys for young children.
1st floor: Games — Board games, science, jigsaws; also a Build-A-Bear Workshop and Sweet Shop.
Ground floor: Soft toys — a wide variety of stuffed animals, and also a Marvin's Magic section.
Basement: Interactive — Lego, construction toys, Red 5, novelties and GAME (retailer)

Pe fiecare etaj in parte, sunt cel putin intre 5-10 oameni care fac demonstratie la o noua jucarie :aplauze: !!!


Buun !....acum ca v-am facut pofta, haideti sa va pun si eu cateva poze.

Incepem cu intrarea in magazin.
De mentionat ca, de fiecare dat, la intrare este cineva care te "roaga" sa intri in magazin:

" Ooy...Welcome to Hamley's , please !!!"
De data asta, era la intrare un tip costumat in clovn si inarmat cu 2 pistoale ce faceau bule de sapun:





Asa arata intrarea:





Lume in magazin...puzderie, cam cum era la magazinul "Unirea" din Bucuresti dupa 1990 >:D.

La intrare este un tip care face reclama unui aviono-bumerang ( il arunci si el revine inapoi ), iar tipul asta tooot arunca avionul pe deasupra noastra si mereu il prindea....



O multime de mutzunache ce ies dintr-o masina:


Animale din jungla la dimensiuni mari:


...si iata si standul celor de la "Steiff":


Pe la celelalte etaje am fost doar in trecere, ca urcam cu scarile rulante :D, pe mine interesandu-ma STRICT etajul 4....si cred ca si pe voi :D

Standurile celor de la Playmobil:





Macheta si standul trenuletului "Thomas" ( pe macheta se miscau de zor 2 locomotive ):



Iar de acum, vin piesele grele, cred ca NU mai are nici un rost sa mai intervin. Sa "cante" poze :lautar: :



Doua masinute imbracate cu cristale Swarovski:



Si vineeeeeeeee:











Va urma....ca mai am pozeeee !
Marius.
 
Revenim cu tentatiile.....
Pentru baietii mari carora le place Nitro:


Este plin de masini de la Tamya si nu numai...un adevarat RAI :





-- Next customer, please ! ...pare a spune tipul din poza de mai jos:

...haideti, indrazniti, ca marfa este destula :p !!!!!

Huh...e greu, stiu !....dar haideti sa mergem mai departe :roll: :






....si iata si divizia de barci radiocomandate:



Utilaje "CAT":


Stand cu masinute "SIKU":


Stand cu "matchbox-uri":



Stand cu "Majorette":


Avem si accesorii Harry Potter, Batman, sau piese de sah ce imita foarte bine piesele de sah din "Harry Potter":





Va urmaaaaaa......
Marius.
 
Vopsele , accesorii Revell + kituri Revell:




Prezenti sunt si rivalii britanici de la AIRFIX ( firma cu state vechi in domeniul modelistic ) :



...si incet, incet, am ajuns la masinute si accesorii SCALEXTRIC--o adevarata pasiune in UK si nu numai aici .
( dedicatie speciala, fara numar, pentru SantaFe fan :D ):





Avioane de la "Hornby":




Masinute de la "Vanguards" si "Corgi":







Si ia uite ce frumoasa e asta, asa murdara cum e:


.....si uite ce pret pentru 1:43...arata foarte bine, parerea mea:


Va urmaaaa....vin trenuleteleeeee ...Chiu chiuuuuuu....:D
 
Trenulete....trenulete, frumoase, dar numai modelul britanic, adica scara 1:76, OO gauge.
Sunt locomotive cu aburi+sunet la preturi intre 160--230 lire sterline.
Sine si macaze sunt doar Hornby .
Sinele se vand si la semicercuri formate cam din echivalentul a 3 curbe Piko .
Macazurile sunt doar cele insulfrog, cu actionari electrice de suprafata9 vandute separat la pretul de 7 lire~~ cam 36 lei , un pret MIC fata de actionarile PIKO ).
Aici se gaseste TOOT ce vrei ca sa-ti faci o macheta: de la iarba si poduri pana la copacei, case, gari, omuleti , decodoare pentru locomotiva ( numai cele 2 modele de la Hornby, cel scump si cel mai ieftin ).....ce sa mai, totul intr-un singur loc, nu trebuie sa mergi nicaieri.
Iar majoritatea accesoriilor sunt facute de Hornby, am vazut si cateva case si gari de la "Parkside", acum nush daca astia nu apartin tot de Hornby....
Se mai gasesc centrale digitale Hornby sau seturi de tren cu centrala gata incorporata.

Say cheseeeeeeeeeee.... :












Oamenii au pregatit si seturi aniversare pentru "Olimpiada de la Londra 2012":


Iar aici este o macheta cu un circuit format din 2 ovaluri de sine pe care alerga de nebuna o locomotiva cu aburi pe 2 osii de la Hornby.
Circuitul de sine era "incercuit" :wink: la randul lui de un circuit Scalextric pe 2 benzi, iar aici copii faceau adevarate intreceri :


Va urma.
Marius.
 
Vand tiruri, urgent si ieftin !!!! :p



...iar daca nu esti serios cu banii, pun armata pe tine mintenas:



Masinute, tractorase, bile si motoare.......











O masina MINI Morris taiata pe jumatate si..expusa:


Cateva poze mai detaliate la ceva masini si motoare:







Hmmm, oare o merita 1500 de lire sterline ?? Castig la LOTO si o cumpar,dar stai intai sa-mi fac o poza cu ea, sa vad daca ma asortez sau nu... :D :p


Va urma.
Marius.
 
Mda, dupa cum se vede si in poza, nu ma asortez cu masinuta Swarovski de 1500 lire , asa ca :fluierat:....Next please !!

La subsol, ca aici suntem acum ( Ceee, nu e evident :p ? ), gasim tot ce tine de jocuri pe PC sau console, si tot felul de gadgeturi.

Lego land:




Din pacate, aici bateria aparatului foto imi trimitea SMS-uri fierbinti in care-si descria dragostea ei pentru o anumita priza electrica :p :D...asa ca am mai apucat sa fac doar cateva poze :







End of the line for me !

Sper sa va placa !
Nu sunt ele cele mai tari fotografii de le Reuters, asa ca aveti ingaduinta cu mine 8) !

Multumesc pentru vizionare,
Marius.
 
Oooo, am uitat sa va spun...
Poate va intrebati cum de-am reusit sa fac asa de multe poze in "interiorul" unui magazin de talia Hamley's ???
Pai....simplu: am intrat si m-am dus direct la casele de marcat, iar acolo un tip amabil mi-a spus ca fotografiatul, filmatul sunt la liber !!!

Poate invata ceva din asta si "marii retaileri de la noi ori marele magazine " :p.
...si oricum, sa fie "marile magazine" constiente ca suntem in 2011 cu un picior deja in 2012, si deja de ceva vreme putem face fotografii si cu pixul :evil: !!!!

Pe Hamley's nu-l poti imita, si stiu si ei asta !!!!...asa ca NU se feresc de nimeni....
Secretul lor consta in fiecare locatie cu vad ultra-hyper central si in dragostea pentru oameni si jucarii ...
Nu poti rezista atata timp pe piata daca nu ai pune si ceva suflet !!!

Nu mai spun de personalul magazinului care este SUPER-EXTRA-Mega-de pe alt taram- plin de amabilitate !!!!
Efectiv, ti se va raspunde la orice intrebare , oricat de idioata, personalul avand mereu zambetul pe buze !!!
Suna ciudat, nu-i asa ??? :fluierat: :wink:

Si in luna Mai (cand abia il descoperisem ), si acum cand am revenit , am rezistat cu greu sa nu-mi cumpar macar un utilaj Siku la scara 1:87 la 13 lire !...dar am rezistat, stiind ca daca iau ceva....apoi nu ma mai opresc :D !

Va atentionez: mai bine veniti aici insotiti de sotii sau prietene !
....poate doar mintea lor limpede si "fara de masinute si trenulete" sa ne opreasca de la o MARE CRIZA a buzunarului :p :lautar: !!!

Marius.
 
Mai tată’!

Las-o drk de treabă’.
Eşti mai ră’u ca dealerii de prafuri.
Amu intru în sevraj, vreau şi eu s㒠simt, sa vă’d.

E.

P.S. La faza cu Swarovski, te asortai cât de cât, prin luciul capselor de la jac㒠:))
 
Sunt si eu circotas:

Scump. Foarte scump, cel putin de nou. Te mai scoti cu tirgurile de SH sau cu reducerile pe care le au din cind in cind (am vazut si in poza unele).

Slot-car se vinde la preturi sarite din scara (35lire). La americani sunt undeva la 25-30$ noi iar la reduceri la jumatate.