Locomotiva Roco 63830 (OBB 1161)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
Salutari,
am o problema in a face aceasta locomotiva sa functioneze corect cu decodorul Roco 40410. Mentionez ca decodorul functioneaza perfect cu alte locomotive, dar cu aceasta am probleme...... Locomotiva nu raspunde corect la viteza setata din Multimaus, in sensul ca aceasta ajunge greu la viteza maxima, iar apoi nu se mai opreste decat daca actionez butonul STOP. E clar ca problema este din CV-uri, dar nu am reusit sa gasesc setarile corecte. Daca cineva a rezolvat problema cu aceasta combinatie de locomotiva (mai bine zis motor, identic cu cel din V60) si decodor, il rog sa ma lumineze si pe mine.
 
Am incercat, rezultatul este acelasi. Cred ca decodorul nu se impaca cu filtrul de deparazitare. Bobinele au valoarea de 100 uH iar condensatorul de 100 nF. In locomotivele in care merge fara probleme condensatorul are valoare mai mica.
 
Astazi am dat jos condensatorul din filtru, locomotiva functioneaza ca un ceas elvetian. Am resetat decodorul la valorile default (dupa ce l-am zapacit ieri cu tot felul de setari) si totul este OK, nu este necesar sa umblu la CV-uri. Compensarea de sarcina functioneaza perfect la orice viteza, si cel mai important lucru, cuplele nu se incing deloc (le-am testat si cu ESU, Uhlenbrock, Tams dar cu aceste decodoare cuplele ajung sa fie fierbinti dupa cateva secunde).
 
Roco echipeaza toate modelele de locomotive care au cuple digitale numai cu acest decodor, niciodata cu altul... probabil alimenteaza cuplele la o tensiune mai mica, am sa masor tensiunea de curiozitate
 
Da, cand am citit ca doar acest decodor comanda corect cuplele, am spus ca e marketing curat. Testele arata ca nu e marketing.
 
Nu este marketing, pur si simplu cuplele digitale Roco nu pot functiona direct la 16 V , asa cum sunt cele Trix , de aceea au nevoie de un decodor care sa le alimenteze cu o tensiune mai mica.
 
Revin cu o noutate referitor la "problema". Astazi am primit raspunsul celor de la Roco referitor la problema pe care am avut-o cu 1161, problema pe care le-am semnalat-o printr-un e-mail. Din raspunsul lor destul de stufos, voi prezenta doar setarile CV-urilor, in speranta ca vor fi folositoare si altcuiva. Conform celor spuse de tehnicienii de la Roco, setarile sunt valabile doar pentru tipul de motor folosit in 1161, V60, V36 (si alte modele cu acelasi motor).


Bafta !