Magazine

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
apropos de magazintrenulete.ro aka tomagro sau cum s-o numi, doar o vorba sa mai spun: FERITI-VA

concret, pe site un EA 060 coca-cola (alb-rosu) la un pret chiar foarte bun, mai ales ca nu mai e de gasit; iau si intreb: este nou ? da domne este nou, mai avem doar o bucata; eu unul urasc asta cu ultimul produs, prietenii stiu de ce, asa ca intreb sa fiu sigur: a fost expus, fotografiat, folosit, orice ? nu nene e in cutie de la ei original "sigilat"
ma duc sa-l cumpar, si acolo ... surprize surprize (dar fara andreea marin)

- cutie pachet cam murdara (nu prea da bine la cv-ul firmei, dar trecem peste)
- lipsa invelis locomotiva si plasticul cu care sa scoti locomotiva din cutie, deja intru la banuieli, dar continui
- amprente clare pe parbrizul frontal si lateral (eh, poate o mai fi vrut careva sa o cumpere si s-a uitat si nu stia sa apuce, trecem peste)
- rotile normale pareau folosite - aici cred ca sunt eu paranoic, am dubii si la alea la care stiu 100% ca sunt noi noute; totusi, rotile noi nu au totusi urme de uzura la muchii, asa ca inca o bila neagra
- rotile de aderenta aveau cauciucurile cam dubioase, mi s-au parut cam murdare si cam deteriorate - sa zicem ca trecem si peste asta ca sunt paranoic
- nu intelegeam pana acuma ce inseamna uzura bandajului la EA-uri; am vazut pe locomotiva respectiva 'noua' ce inseamna :D; dap ... chiar era 'noua'
- si daca toate astea nu erau indeajuns, locomotiva avea montat fix UNA bucata cupla; nu sa fie cuplele in accesoriile sigilate, nu eventual sa fie amandoua puse, ci fix doar una bucata montata pe locomotiva :p

cam atata am apucat sa vad in 30-60 de secunde la o locomotiva NOUA, aka "SIGILATA"; probabil mai gaseam desttule alte probleme dar mie unuia mi-a ajuns

in concluzie, acestor tzepari nenorociti nu pot sa le zic decat un sincer "hai sictir", si sa le fac o minunata reclama pe unde pot, macar sa scutesc trenulistii de un drum pana in cuca macaii pe unde isi au salasul

deci "hai sictir" si "never ever", aveti grija de unde cumparati si dupa aia mai dati si feedback, macar sa ne ferim noi ceilalti de tepe
 
cautand o EA 060 coca-cola (ca schema pepsi nu exista ... inca :) ), mi-a dat un colistas un link cu cei de la trainshop.ro
lasand la o parte faptul ca e un site de 2 lei (un joomla facut in cateva ore, dar nu asta e important), mie sincer nu-mi inspira nicio incredere si oricum nu as cumpara o locomotiva de la ei fara sa o vad nici sa ma tai, ca sunt proaspat tepuit de unii pe care ii credeam seriosi la inceput
dar totusi niste feedback (is fifty) nu strica :p
 
@macleod

Poate ai vrut sa cumperi o locomotiva 060-EA.
Nu suntem un club exclusivist sa nu ne intereseaza ceilalti, in fiecare saptamana pe forum se inscriu noi useri, nu cred ca toti stiu ce denumire are o locomotiva sau un tren. Te rog sa iti modifici postarea.

Cat despre magazin, daca nu ai cumparat de unde stii cum sunt? Inainte de a fi probat ca neserios nimeni nu poate fi acuzat ca e neserios.
 
macleod a spus:
...
in concluzie, acestor tzepari nenorociti nu pot sa le zic decat un sincer "hai sictir", si sa le fac o minunata reclama pe unde pot, macar sa scutesc trenulistii de un drum pana in cuca macaii pe unde isi au salasul

deci "hai sictir" si "never ever", aveti grija de unde cumparati si dupa aia mai dati si feedback, macar sa ne ferim noi ceilalti de tepe

Tie ti se para normala exprimarea ta? Cred ca totusi ai ceva judecata ca sa poti da un feedback negativ si folosind un limbaj civilizat! Sau ma insel?...
 
@felippe: crede-ma ca e foarte cenzurata, fata de ce ar putea fi la gura mea
urasc din toata inima teparii, mai ales cei care te asigura de la cer la pamant ca e alba cu tone de inalbitor, desi ii intrebi daca nu cumva e neagra sau un pic mai gri asa mai murdara
iar cel putin pe la noi sictirul e la ordinea zilei, daca mai te uiti la un badea ai vedea ce minunat am ajuns
norocul tau e ca esti pe alte meleaguri, noi traim inca in romania si asta ne mananca tot timpul
daca se ofuscheaza vreun admin de postul de mai sus, nu are decat sa cenzureze tot ce crede de cuviinta
 
si ca sa-i raspund si lui gam3, faptul ca au un site de 2 lei nu inseamna neaparat ca nu as cumpara de la ei; in fond si la urma urmei marfa conteaza, sa fie de calitate, sa fie noua daca e cazul, si modul in care interactionez cu magazinul respectiv, atat inainte si cand cumpar, dar si dupa in caz de probleme sau neclaritati
cand nu am niciun fel de istoric pentru un magazin, tot ce pot e sa trag niste concluzii (poate corecte, poate gresite) pe baza informatiilor foarte putine pe care le am; doar de aia cerem feedback, ca sa ne facem o parere si din prisma celorlalti; dar cand tot ceea ce ai este un site cu 2 pagini si 10 produse, cred ca e dreptul meu sa am banuieli; n-am aruncat cu pietre, ca nu am de ce, doar mi-am zis parerea personala si am cerut ajutor ...
deci uite ca pot sa vorbesc si normal, atunci cand nu e vorba de tzepari, de politica, si de starea romaniei in general :p

ps: hai s-o intreb direct, stie careva pe undeva (magazin serios) o locomotiva ea 060 alb-rosu (aka coca-cola aka marlboro) de vanzare si eventual si la un pret rezonabil ? as prefera noua, sau macar daca e alergata sa stiu asta de la inceput, si sa fie si la pret de mana a doua, ca de cioace vandute ca noi cred ca ne-am saturat cu totii ...
 
Parerea mea "care este" ca e bine sa scriem ce si cum despre diversele magazine de pe la noi, cu bune si cu rele, pentru a putea sa ii constrangem pe cei mai putin seriosi sa isi schimbe mentalitatea. Daca se stiu vanzatorii care "lasa de dorit" si nu mai au clienti atunci poate-poate se pun si ei pe seriozitate.
Deocamdate raman la parerea mea: mai bine vezi produsul il pipai si asa stii daca merita sau nu, deocamdata sunt prea putini care vand ceea ce prezinta.
Vazut-pipait-cumparat...
 
@mmkelemen: sa-mi dai o bere ca poate te-am scutit de un drum pana la cuca macaii land :D, desi ma rog, mai avea si chestii care pareau ok pe acolo, dar deja pentru mine nu mai conteaza
cand te gandesti ca intr-o tara civilizata poti sa cumperi linistit fara sa vezi produsul, ca esti sigur ca exact nou ca in poza, dar la noi mai rar
desi folosesc din greu internetul (si la job si acasa) totusi atunci cand e vorba de electronice si chestii asemanatoare de valoare sa nu aud de comandat pe internet; vorba lui arghezi, "vreau sa pipai si sa urlu ... este"; pentru ca nu doar de o data am gasit nod in papura la ceea ce am cumparat chiar de la magazin sau de la supermarchet, si am cerut direct sa aduca alt produs ca pe ala nu il cumpar
si vorba ta, feedback-ul e foarte important, pentru ca daca tot apare cineva pe lista neagra ii vor scadea vanzarile, si atunci se va gandi de zece ori inainte de a face o manareala
ce-i drept, din pacate si feedbackul e cu doua taisuri, ca daca as fi rau (sau concurent), as putea sa bag in boala un vanzator care saracu e curat lacrima; ca intotdeauna, adevarul absolut e dincolo de noi :p
 
Oricand dau o bere (noua nu SH) la scara 1:1.
Oricum nu comandam fara sa vad mai ales ca este chiar in comuna unde locuiesc.
Daca ajung vreodata prin zona (numai sa aflu care e adresa dintre cele doua), poate intru sa-mi fac o parere si atunci mai scriu pe aici.
Cand am fost dezamagit de vreun comerciant am expus si eu problema.
Cred ca este util pentru cei care sunt la inceput de drum in ale trenulitului pentru a nu profita "marii comercianti" de naivitatea lor.
Toate cele bune si nu va sfiiti sa pipaiti... :D
 
e pe langa depoul bujoreni de pe bd. timisoara, destul de creepy de ajuns, multumim handicapatilor de la administratia strazilor ca au facut 2 strazi cu fix acelasi nume si aceleasi numere ... dar suntem in romania
poate daca nu cauti "ultimul produs" sa ai mai mult noroc, eu unul m-am lecuit de ei, nu mai imi trebuie