O INTREBARE

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

razvanBUC

New Member
17 August 2010
3
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Buna ziua as vrea sa va pun o intrebare deoarece sunt nou in lumea trenurilor si doresc sa realizez o diorama. M ati putea lamuri daca macazele la scara HO din seturile de sine tip E si cele cumparate la bucata necesita si cumpararea unor electromagneti sau ceva pentru actionarea lor? AM VAZUT PE UN SITE UN ELECTROMAGNET PTR ACTIONAREA LOR DAR EU MA GANDEAM CA ESTE POSIBIL ca acestia sa fie inclusi in pretul macazului si a seturilor de sine
MULTUMESC SI O ZI BUNA
 
presupun ca te referi la sinele de la piko, asa ca voi raspunde de la aceste premize
din cate stiu niciun macaz de la piko nu vine cu electromagnet gata montat, deci va trebui sa le cumperi (poate totusi nu le stiu pe toate, sau poate de la cine le-ai cumparat le avea gata montate)
a doua chestie este (nu vorbesc din proprie experienta inca, din fericire) ca acei electromagneti sunt foarte sensibili si au creat de-a lungul timpului multe probleme posesorilor lor; o locomotiva ramasa pe macaz si e posibil ca la urmatoarea actionare sa te trezesti cu electromagnetul ars; multi au patit-o sa fi cumparat electromagnetii deja scrum, ca deh, se mai intampla
sfatul meu si cred ca aproape unanim al colistasilor e sa incerci sa gasesti actionari electromecanice pentru macazele tale (sunt aproximativ cam la acelasi pret cu electromagnetii, dar muuuuuuuuuuult mai fiabile, plus ca arata si mai realist sa vezi cum acele macazelor efectiv se misca intre sine, nu boing si gata, s-a schimbat macazul); dezavantajul il constituie marimea destul de mare a device-ului, care trebuie ascuns undeva, de preferinta sub diorama, ca sa nu se vada; dar daca zici ca esti la inceput, atunci nu vei avea decat problema de proiectare, ca sigur se va potrivi de minune cu ce vei face
 
Atentie la macazele PIKO (in special cele in curba). Or fi ele raspandite si poate mai ieftine dar sunt macaze buclucase. Acele de macaz sunt prinse in 2 urechiuse (prelungiri ale foitei de tabla) care nu sunt suficient de rigide. Pe ale mele a trebuit sa le desfac si sa indepartez usor urechile una de cealalta pentru ca acul sa nu se miste pe laterala cand trece o locomotiva peste el..

Eu am montat motorase sub ele. Am 3 macaze cu electromagnet LIMA (reaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaallllllllllllly old, estimez anii 90 daca nu chiar 80) in stare perfecta de functionare. Electromangetul nu e detasabil iar macazul are un aspect oribil. Cam asa sunt toate macazele cu electomagneti pe laterale. Va trebui sa iti folosesti putin imaginatia ca sa il maschezi pe diorama.

Parerea mea este ca un macaz decent e cel actionat pe sub sina :), traiasca motorasele.
 
Multumesc pentru raspunsuri. Actionarile electromecanice sunt motorasele? mi ati putea da un link sa le vad ptr ca le trenulet.ro.com si pe jucarii teleghidate nu am vazut decat electromagneti.
AS mai avea o intrebare : care este diferenta intre alimentare analog si digital la sina? asa am citit la sinele piko si nu inteleg care este diferenta

MULTUMESC ;-)
 
Zi-ne ce ai citit la sinele PIKO. Erau ceva clipsuri "inteligente" parca dar nu prea vad ce diff sa fie.
 
Pai diferenta intre analog si digital e foarte mare. In analog (aka DC) ai tensiune continua, iar viteza este mai mare sau mai mica in functie de tensiunea intre cele doua sine. In digital avem de a face cu un curent care nu mai e continuu, ci alternativ (dar nu de la de la priza sinusoidal, ci de ala dreptunghiular). Tensiunea intre sine este relativ constanta (desi mai creste/scade in functie de incarcarea centralei digitale), dar isi schimba sensul de jde ori pe secunda.
In analog e simplu, curentul/tensiunea dintre sine face motorul sa mearga mai repede sa mai incet. In digital ai nevoie de decodoare digitale care sa comande locomotiva conform semnalului trimis de centrala.
Sorry, nu mai sunt deloc coerent la ora asta si nu mai sunt in stare de oboseala sa stiu ce mai zic ok si ce sunt aberatii. Asa ca daca mai intrebari shoot si vedem zilele urmatoare.
 
ms f mult ptr raspunsul k analog si digital chiar eram nelamurit si presupun ca si trenuletele sunt analog si digital adica p curent continu sau alternativ eu unul as prefera analog ptr k e mai simplu si nu mi trb decodor digital :D
 
Eh, nu e chiar atat de simplu, chiar daca analogul pare un pic mai user friendly si mai ieftin la inceput, pana la urma vei ajunge la concluzia ca e cam plictisitor, plus ca nu poti plimba trenuri in directii diferite (decat daca faci niste inversari pe acolo prin locomotiva si/sau faci blocuri separate cu alimentari separate).
Pe digital e mult mai frumos sa poti plimba trenuri in sensuri diferite si/sau cu viteze diferite, si eventual sa si poti regla aceasta viteza (ca asa si la analog locomotivele sigur vor avea viteze diferite, dar alea din fabrica).
Intr-adevar, e mai scump, poate pe alocuri mult mai scump, dar nu prea exista termen de comparatie, e deja altceva.