magazine trenulete in germania

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

analogic_fan

Member
29 Ianuarie 2010
16
0
bucuresti
YAHOO
dmf_1968
LOCATION
bucuresti
salut prieteni. stie cineva si vrea sa mi spuna si mie unde (macar oras) in germania sunt magazine cu trenulete? am un drum acolo si as vrea sa vad niste magazine. multumesc mult anticipat
 
Salutare!
Nu inteleg germana dar vezi aici:

http://www.modellbahnshop-sebnitz.eu/modellbahnshop/shop.pl?SESSION=959256&template=sebnitz.html&shopid=1
Modellbahnshop Sebnitz

Scrie ca ar fi ceva "shop"...
Am cumparat de la ei produse prin intermediul cumnatului meu care sta in Germania.
Bafta!
 
Daca statistica ca tot al 3-lea german are ca hobby trenuletele e adevarata, iti dai seama ca aceste magazine sunt peste tot. Nu cred sa nu fie oras de la mijlociu in sus, care sa nu aiba cel putin un magazin. Zi si tu cam prin ce orase treci si poate te ajutam mai eficient.
Ca degeaba iti indic magazine in Hamburg, cand tu ai treaba sa zicem pe la Muenchen .... oder ?! :D
 
analogic_fan,

Germania... totusi are citiva kilometri patrati cu multe sute de orase, localitati, asemenea si muuulte magazine cu trenulete. Lista ar fi prea lunga, dar daca macar ne-ai scrie pe unde te intereseaza, ai sanse bune sa aflii! Sau te-ai gindit la magazine care sint si online?
 
Dle "analogic_fan " , va recomand sa faceti o pauza in Wiena si sa vizitati un magazin cu trenulete noi dar si second (verificate si revizuite ) http://www.memoba.at/
In Germania gasiti in orice oras magazine. Este suficient a intreba un taximetrist de "modelbahn". Totusi, ideale ca pret, sint totusi orasele din N-E a Germaniei...
 
salut

ii rog pe cei care locuiesc in germania sa ma lamureasca si pe mine ce e cu sc99-shop (https://www.sc99-shop.de/)
vad ca au magazin online, au tot felul de produse, dar nu inteleg cum se cumpara efectiv (plata si intrarea in posesie a produsului)
 
Salut
E un magazin mai dificil un pic, nu stiu de ce v-ati oprit la asta. Inregistrare / Logare dreapta sus. Vine mail , confirmati acordul. Apoi va alegi marfa si completati datele. Va trebuie cont pt plata prin Banca ( Uberweisung ) sau din card in contul lor transfer si apoi asteptati coletul. In general magazinele online procedeaza asa. Mai sint destule magazine online nu asa stufoase. Bafta la shoping... :)
 
cont mi-am facut, nu-i problema, ca mai rup si eu putina germana, dar mai departe la metodele de plata si de transport m-am oprit ca n-am mai inteles nimic
ai facut (scuze de tutuiala, dar mi-e greu altfel intre impatimiti) vreo comanda la ei si a venit cu bine in romania ?
 
Nu. Nu mi se par cine stie ce. Sint alte magazine mai usor de lucrat cu ele. Ebayul e tatic in preturi. Si acolo de fapt sint tot magazine. Unele mari altele mici. Rar privati... Metoda de plata este cea care am zis-o sus. Dupa ce pui in cos, ei iti trimit un mail cu felicitari si datele lor. Denumire - Banca / Cont - BLZ si in final ai rubrica de explicatii unde treci ce achiti ( codul produsului ) Odata inregistrat, recomfirmi adresa ( numai unii cer ) Trec cam 2 zile 3, pina le intra traqnsferul. Apoi expeditia. Totul se duce la un 10 zile aproximativ... Daca ai nelamuriri, poti sa ma suni si-ti explic pas cu pas ...
 
inca n-am ajuns la pas cu pas. motivul pentru care ma intereseaza este ca am gasit destul de multe produse pe care le caut in acelasi loc si inca si la un pret bun
pretul trecut in pagina este cel real sau se mai adauga diverse taxe ?
cam nashpa cu transferul catre un alt cont, pentru ca (acuma depinde de banca) poate sa ajunga comisionul la sume astronomice daca sunt mai multe 'hop'-uri intre banca sursa si cea destinatii
si mai tii minte cat a costat transportul in romania si cam pentru ce ? (ca sa-mi fac o idee)
sau au vreun magazin pe undeva (ca altfel de ce ar mai avea optiunea vorkasse - adica la casa de marcat cum ar veni) unde sa ma duc sau sa se duca cineva sa ridice produsele ?
 
Nu conteaza tara de unde platesti , e ok si RO. Daca nu ai cont sa faci transfer la minut prin uberweisung ( asta presupune un cont in Germania ... :p ) poti plati si de la BCR pe baza printului cu produsele. E o proforma. Comision 15-20-30 euro ( depinde de total ) Prin transfer din cont % e f mic 2-3-5 euro. Exclus mersul acolo ...la magazin...( decit daca iei 10 locomotive si 50 de vagoane si 300 m de linie, ...poate merita ) ... :lol: ...Esti in Bucuresti, da-mi un tel, vi la mine, alimentam contul cu valoarea produselor, si platim orice in maxim 5 minute...( odata pina inveti miscarea ) Apoi ....bani sa fie... :p :p
 
Eu folosesc ebay-ul si plata prin PayPal de aproape doi ani si nu am avut nici o problema. Transportul in Romanai costa 17-19 Euro pentru un pachet de pana la 5Kg trimis din Germania. Poate fi mai ieftin daca cel de la care cumperi iti trimite produsul sub forma de pachetel (10 Euro) sau chiar scrisoare recomandata 6 Euro (am primit in aceasta forma pachete de marimea unei cutii de pantofi!).

In momentul in care faci plata ai posibilitatea sa alegi alta adresa la care sa-ti trimita pachetul decat adresa ta.

Sunt multi care scriu ca nu trimit in strainatate dar daca le trimiti un mesaj si ii intrebi, vei observa ca majoritatea sunt de acord sa trimita si in Romania (si chiar trimit - mi s-a intamplat chiar acum 2 luni!).
 
Completez la cele scrise de Mircea18. Tot ce am pana acum pe TT si Ho( se vede in sectiunea Colectiile mele), este luat de pe Ebay. Am platit pana acum, preponderent cu paypal si coletul a ajuns in aprox 7-10 zile. Cel mai mult dureaza de cand intra in tara si pana primesti avizu de la posta.
Din pacate sunt tufa la germana, dar folosesc exclusiv o tableta cu soft de traducere automata, mai ales ca meniul este mai accesibil si direct in engleza.
Daca ai nevoie de info, te ajut cu placere.