Piese de schimb Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am si eu o intrebare referitoare la roco. Acum ca a fost vanduta unde gasesc piese de schimb pentru o locomotiva 1144 ?
Am nevoie urgent de boghiu si tampoane :|......chiar nu stiu unde sa mai caut.
 
Intreaba la HGDan, el aduce piese de schimb pentru multe marci , dar dureaza pana onoreaza aia comanda.
 
buna sorgard,

piese de Rh1044/1144 se mai pot comanda prin Haendlerul local, daca Roco livreaza, asta e alta poveste... :(

tampoane se gasesc mai usor ca boghiuri (multi le-au inlocuit pe cele Roco cu cele de la 9mm.at) insa se mai gasesc la burse si 1044 complete, vechi, defecte, la 30 de Euro... :D
 
Horia, m-ar interesa sa cumpar doua astfel de locomotive intregi fie ele si cu defecte de orice natura, dar nu prea stiu unde sa caut. ce imi recomanzi, pe ebay nu prea am gasit nimic sincer.
 
sogard_2003@
Eu am scris direct la firma cum faceam pe vremuri si primeam de la ei piese de schimb. Am fost politicos refuzat si mi-s-a dat o adresa unde se pot comanda piese de schimb.Nu a incercat inca pt ca s-au cam terminat fondurile.
Ute adresa:BEN INTERNATIONAL
F.C.van der Ben
U ledaren (areal smp)
14700 PRAHA 4-Branik
CZ
E-mail [email protected]
 
salve !
Piese pe comanda de la Roco si Piko am tot adus si eu, e drept ca dureaza pana strang o comanda de cateva zeci de euro , apoi astept vreo 2 saptamani factura, si alte 2 pana mai vine o factura, si alte 2-3 pana primesc coletul :(
La comanda imi trebuie codul locomotivei, caut PDF-ul manualului aici
http://www.roco.cc/index.php?id=26
si functie de grupa de preturi transmit clientului pretul piesei.

In viitor, pe site-ul meu va fi o categorie cu "link-uri utile", unde vor fi afisate toate aceste informatii
rally
 
@sorgard:

vezi ca apar si "handlerii" cand trebuie? :D

daca vrei loco complete si nu "bucatzele" spune-mi ce 1x44 vrei, ce versiune, cat esti dispus sa dai si sa vedem ce se poate face...
 
Horia, multumesc pentru efortul de a face subiect separat.
Ce vreau eu, este sa fac este un experiment, tocmai motivul pentru care imi trebuie ori piese, ori doua locomotive intregi...ori una intreaga si cateva piese de la o a doua.
Mai pe scurt si mai usor de inteles imi trebuie:
- un motor
- sasiul (nu sun inca sigur ca o sa fie bun)
- boghiurile intregi sa fie patru la numar imi trebuie 6 osii pe care vreau sa le cuplez (incerc pe toate) si evident cu toate elementele mecanice, roti dintate, axe de sustinere roti dintate si melcul binenteles.

Avand in vedere ca fac un boghiu cu 3 osii cred ca stii ce vreau sa fac. Diametrul rotilor este exceptional, cu exceptia plasticului care se chinuie sa imite niste spite daca nu ma insel.
Cat despre achizitie, astept salariul :D
 
buna sorgard,

din momentul in care vorbesti de boghiu cu 3 osii si mai vrei si cutii de 1x44 cu ferestre rotunde cred ca toti stim ce vrei sa faci! :confused:

voi deschide ochii pe la burse in weekendurile urmatoare, sa vedem ce se gaseste... :D

p.s.: cu subiectul nou nu am fost eu, ci un alt coleg admin caruia ii multumesc si eu :|
 
Aaaa, pai nu vreau cutiile originale ale modelelor. Vreau ceva curat, facut de la 0. Foto binenteles. Dar e o alta poveste, macar sa fac sasiul si boghiurile , sa o fac perfect functionala eventual sa se inscrie pe un R2 daca nu cer prea mult. Parca vad cate compromisuri trebuie facute....
Cum spuneam, sa am piesele ca sa pot incepe un boghiu macar.

O sa ramana vesnic o mare problema , zeci de proiecte....sute de idei...lipsa de bani... si uitarea lor undeva pe rafturi in praf...sper sa reusesc sa termin vreodata ceva din ce am inceput :D :D :D :fluierat: