Despre LED-uri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cred ca se poate rezolva problema palpaitului in analogic. De marit condensatorul de deparazitare pe motor la 0.33-1uF. Si un condensator polarizat de 1-10uF inainte de rezistenta de limitare a curentului prin LED, dupa dioda de sens. Daca tot lumineaza, o rezistenta in paralel cu LED-ul de ordinul sutelor de ohmi.

Mai bine spune Ursulet unde gasesc diode LED albe de 1,8-2mm diametru dar fara proeminenta aia mai mare in spate. LED-uri de bagat in faruri la aburoasele din generatia II, alea cu faruri complet detasate de caroserie (Fleischmann Anna de exemplu).

multumesc
 
Cred că orice magazin de piese electronice poate aduce LED-uri SMD warm-white cod 1206...
SMD1206_LED_Dimension.gif

... sau cod 805...
SMD0805_LED_Dimension.gif

... care por fi montate în astfel de faruri.
 
Din pacate 1206 nu incape. Nici 0805 nu incape dupa ce ai lipit sarme pe ea. Poate 0603 la care iti trebuie stereolupa ca sa vezi ceva cand lipesti. Basca ochellarii daca ai trecut de prima tinerete...:)
Tipul de far de care vorbesc nu este lipit in spate, are doar un suport sub el de 2x2mm prin care ar trebui sa dau o gaura de 1mm si sa trec sarmele emailate (ca wire wrapping nu intra pe diametrul ala). O sa incerc cu 0603 sau 0402, multumesc oricum de sugestie!

Uite ca intre timp l-am gasit : 1.6x1.6x1.6 alb cald: https://store.comet.bg/download-file.php?id=6850
 
0603 cu fire deja lipite:

http://kokologgo.de/shop/de/LEDs/LEDs_mit_Kabel_/_Cu-Draht/SMD_LEDs/S589_10_Stueck_SMD_LED_0603_warmweiss_mit_Draht_Kupferlackdraht_Kabel_mini_LEDs
 
Multumesc Cosmine,
Numai ca de banii aia am luat si locomotiva. Ca asta e hobbyul meu, sa repar locomotive care pentru altii sunt defecte.
Nu-i problema cu lipitul la 0603. Merge inca pana la 0201 ca suntem profesionisti si avem scule. Numa' ca lenea e mare...:)