Lestare vagoane

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu as taia in doua (egale ca greutate) plumbul ala si le-as lipi mai aproape de boghiuri sau chiar deasupra lor daca e loc.
Pe mijloc cum l-ai pus, ma gindesc la un viraj R1 sau R2 ca trage vagonul in interior, si daca e si sina nitel inclinata (cum e in realitate spre interior) sa nu se rastoarne la vre-un bump ceva.

Sau poate ma duc prea departe cu gindul...
Buna ideea cu lestul... tre sa o aplic.
Ai respectat scara greutatii sau dupa "mânometru" ? :))
 
Hai nea Radu, ca nu asa se face imparteala! Greutatea nu e liniara cu scara!
..e cu puterea a treia a scarii... adica vreo 61grame! :p
 
si daca cara un tanc de 50 tone sau fier, ce facem? ca vagonul tot atiti e de scurt :)
Cred ca ar trebui cumva legat de scara modelului nu de lungime.
Dar daca asa "zice" MOROP , nu ma bag.
 
ia aplicati voi cum zise PDI...adica iei un vagon de 100 tone si il imparti la 87 la a 3a...ca ai 3 dimensiuni de redus...lungime,latime si inaltime,doar e 3D vagonul,nu?

si ai de impartit 100 000 000 g la 658503 (adica 87-le ala la a 3a)...si rezultatul este de 152 g....deci un vagon de 80 tone,pe boghiuri,ca sa nu depasim 20 tone/osie,la scara ii ajung vreo 120 grame...

regula aia lu´ MOROP cred ca este pentru vagoane de marfa...desi nu ma convinge.
 
Din cât㒠francez㒠am înţeles eu parcurgând textul:
MOROP NEM 302 se refer㒠la vehicule, mai puţin cele motoare, deci nu doar la cele de marfă’. înafar㒠de ce scrie în tabel se mai pot adă’uga 30%, deci rezult㒠ceva asemă’nă’tor cu împă’rţirea la 87-cub.
 
cosmin78 a spus:
ia aplicati voi cum zise PDI...adica iei un vagon de 100 tone si il imparti la 87 la a 3a...ca ai 3 dimensiuni de redus...lungime,latime si inaltime,doar e 3D vagonul,nu?

si ai de impartit 100 000 000 g la 658503 (adica 87-le ala la a 3a)...si rezultatul este de 152 g....deci un vagon de 80 tone,pe boghiuri,ca sa nu depasim 20 tone/osie,la scara ii ajung vreo 120 grame...

regula aia lu´ MOROP cred ca este pentru vagoane de marfa...desi nu ma convinge.

Suna plauzibil :) (cu cele 3 dimensiuni).