H0e are vagoane cu butoaie de vin?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

kltrainlover

Well-Known Member
Trenulist
21 Octombrie 2007
329
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare !
Vreau sa intreb daca exista la scara H0e vagoane cu butoaie de vin.
La Liliput am vazut unul cu butoi de bere :

Exista si cu butoaie de vin?
 
Sincer sa fiu prima data ar fi trebuit sa intreb daca exista in realitate vagoane cu butoaie de vin pt ecartament ingust de 760 mm sau apropiat. Pana acum eu nu am vazut in poze astfel de vagoane dar asta nu inseamna ca daca nu le-am vazut eu ele nu pot sa existe. Intrebarea mea pt vagoane cu butoaie de vin la scara H0e isi are sensul numai daca exista in realitate astfel de vagoane.
 
Radu161 a spus:
Dar ma indoiesc ca ar fi fost si de vin, pentru ca nemtii sunt mai mult amatori de bere. :lol:
E adevarat ca Germania e patria trenurilor mari si mici si ca nemtii sunt axati pe bere

dar cum ramane cu tarile mari producatoare de vin : Franta, Italia ... si ei au cai ferate
 
Foarte frumos vagonul dar oare chiar a existat asa ceva in realitate? Care era rolul casutei?
Daca e de francezi, parca in Corsica era doar ecartament ingust, si trebuie sa fi avut si ei vreo vie pe acolo...
 
Mai fac o incercare : exista vagoane cu butoaie de vin pe ecartament real de 760 mm in Europa si implicit pe H0e?
 
Sal!

Cred ca ar trebui sa incerci sa cauti ceva in Italia. Eu, cand am fost acolo acum 2 ani, in Toscana, in plimbarile mele in cateva locuri am vazut foste terasemente de CF. Nu mi-am dat seama de ecartament, dar sigur era ecartament ingust. Asta am dedus-o dupa zona de dealuri in care serpuia.

Sa nu uit :) In Toscana se afla asazisul Drum al vinului de Chianti. CF erau prin zona. Productia e mare si acum, deci in trecut sigur au avut ceva de transportat. Si neffind nemti prin zona, se poate sa fi transportat vin.

Eusebiu
 
shoppy,
da, vagonul respectiv a existat pe Zillertalbahn in Tirol/Austria. Am undeva un film cu material video mai vechi unde se vede un tren nostalgic cu vagonul respectiv.

kltrainlover,
desi ma ocup cu ecartament ingust, pina acum insa nu am auzit sa existe asa ceva.