Tillig : Diferente intre gama de start si cea "normala&

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

kltrainlover

Well-Known Member
Trenulist
21 Octombrie 2007
329
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare!
Vreau sa stiu ce diferente implica gama de de start fata de cea "normala" la Tillig la scara TT.
Ma intereseaza niste informatii concrete:
1) greutatea vagoanelor din gama de start este mai mica sau doar au in minus cateva inscriptii?

ma intereseaza in particular acest vagon:
gama start : cod 14649 (hobby)



gama "normala" : cod 14642 (normal)


2) motorizarea locomotivelor din gama de start este mai slaba sau doar au in minus cateva inscriptii?

gama start : se vad lipsa si niste bari
start-set cod 01412 (beginners - incepatori - hobby)


gama start : cod 02614 (beginners - incepatori - hobby)




gama "normala" : cod 02610 (normala)

 
la TT nu stiu
la ho, de exemplu locomotiva BR80 roco:
hobby = playtime
diferentele intre cele doua locomotive sunt:
- una are tampografoe, cealalta nu are
- una are geamuri, cealalta are gauri
- una are bielele complete, cealalta are bielele simplificate
- alte diferente minore

Din punct de vedere mecanic insa, sunt identice (motor, transmisie, etc); nu cred ca vreun producator s-ar obosi sa faca 2 matrite pentru 2 produse; doar ca una are mai multe "accesorii", cealalta nu.

Evident, sunt si cazuri in care un producator nu face o masina decat fie "hobby", fie "profi".

Concluzionand: motorizarea e la fel, insa nu e vorba numai despre niste incriptii in minus
 
Salutare!
Eu am setul 01412 si sunt foarte multumit de el.
In afara de unele mici "detalii" nu exista diferente majore. Daca vrei neaparat acele bari plus ce mai exista in plus la loco separata, cu putina indemanare le poti face si tu.
Plus ca pretul la un start-set este mult mai mic decat la loco cumparata separat.
Bafta!
 
la cat costa o matrita de injectare a maselor plastice... m/as mira sa isi permita sa aiba 2 matrite pt acelasi model (vb de zeci de mii de dolari bucata, fabricate in china, nu pe la noi prin ue). cat despre accesoriile care vin montate pe loco, le pui daca o tzii in vitrina, daca o rulezi ai mari sanse sa le rupi. tampografia, asa cum o numiti voi (padprinting stiu ca e termenul care se foloseste la noi in firma pt asa ceva) e destul de simplu de realizat atata timp cat ai placile de metal cu scrisul decupat in ele (stencil-urile). stiu ca placile alea se decupeaza cu laser, nu costa grozav de mult, de asta pt gama profi isi permit sa puna mai multe scrisuri. simplificarile sunt ceva normal, putini sunt cei care observa :).
 
mmkelemen a spus:
Salutare!
Eu am setul 01412 si sunt foarte multumit de el.
In afara de unele mici "detalii" nu exista diferente majore. ...Plus ca pretul la un start-set este mult mai mic decat la loco cumparata separat.
Bafta!

Salutare!
Vreau sa intreb:
1) ce diametru exterior are un cerc facut de sinele acestui set?
2 ) daca are un prospect tehnic se precizeaza care este raza pe care o au sinele curbe ale acestui start set?
 
Sinele curbe au 310mm/30°, BR 11, Cod 83709 de la Tillig.
Cand montez sinele o sa masor diametrul exterior.
Intra si tu pe siteul Tillig pentru mai multe detalii.
Bafta!
 
620mm plus lungimea unei traverse. Masurati aceasta lungime pe orice sina ca sa nu mai trebuiasca sa faceti un cerc (semicerc).