Generator PIKO VS MEHANO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
salut!desi sunt nou venit pe forum as vrea sa va cer si eu un sfat:de o luna am cumparat un generator piko(acela care este si in startseturile piko),joi am cumparat si o locomotiva piko hercules,a mers bine 2 zile(transformatoru in ciuda bazaielilor motorului)iar azi cand am dat de rotita mia facut un zgomot ciudatsi a inceput sa miroasa a scurt....... :lautar:,am auzit dupa ce miam luat acest transformator ca nu este grozav,si sunt pe cale sami iau altul.....ce ziceti ar fi bun unu mehano?????? :lol: :D
 
salut
o mica remarca: nu-i mai spune la transformatorul si variatorul de viteza piko....generator :D :-?
referitor la biziielile motorului, am observat si eu la unele locomotive piko pe care le am, dar doar la viteza mica......
cit despre transformator....am auzit ca mehano ar fi mai bun decit piko, dar mai poti gasi si trix sau fleischmann... acum nu stiu eu de ce s-a stricat transformatorul tau, dar eu din propie experienta iti spun ca in anumite cazuri conteaza si cum il folosim.....eu din greseala am atins firele + cu - :oops: :roll: :( :| si l-am prajit.

ps. pune o liniuta intre miam si sami...... :oops:
 
Cu certitudine cel de la Mehano e mai bun. Are protectie la scurt circuit si e mult mai ergonomic. si pe deasupra si mai ieftin. Am avut asa ceva si merge bine, dar daca pui mai mult de 3 loko se cam incalzeste. Pt analog mai bun este cel de la Marklin-Trix. Are trafo de putere si variatorul e ok. Vb cu HGDan, poate mai are.