Mecanica fina

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Piko vinde in Romania prin mai multe magazine.nu ai decat sa te interesezi la cele
cateva magazine de o transmisie G pentru un taurus sau ce locomotive face Piko
la G
 
Bun presupunand ca gasesc transmisia aceasta la noi in tara.Intrebarea este in felul urmator:pe unde se face atacul osiei?nu cred ca este facut cu cardane ,mai mult nu este sigur facut la orizontala.Mai degraba tind sa cred ca este facut de "deasupra"osiei,ceea ce la LDH iese din discutie.
 
asta chiar ca nu stiu sa iti spun...numai cautatnd pe net ceva despre scara G poti sa afli ce te doare...desi s-ar putea sa ai dreptate.
Radu Sofran parca avea un Taurus piko scara G,insa nu l-am mai vazut demult pe forum.
 
De pe site-ul Piko, lista de piese de schimb pentru Taurus G:

http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=ersatzteil_neu&grand_id=3&parent_id=15&id=37411

Aparent, Piko a rezolvat problema ta in felul urmator: transmisia se face prin melc de la motor la o roata dintata intermediara, care probabil ca este asezata mai jos decat axul osiei si astfel are loc acolo si melcul. Pe urma, roata dintata intermediara actioneaza o osie, sau poate ca este asezata in asa fel incat actioneaza amandoua osiile simultan? Asta trebuie vazut mai in detaliu. Nu-s sigur ca n-ai gasi informatii pe net daca cauti "Taurus Piko G". In ziua de azi pe net se gasesc fel de fel de minuni, numai sa stii sa cauti!

In privinta pieselor de schiimb, sincer ma indoiesc ca nu ti-ar putea aduce Rally asa ceva. Trebuie doar sa-i faci comanda si sa te dovedesti cumparator serios! ;-)