Intrebare: pretul modelelor rare scoase din productie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

pisti91

Active Member
Trenulist
26 Decembrie 2007
178
0
32
Oradea
www.vehicule.uv.ro
WEBSITE
http://www.vehicule.uv.ro
YAHOO
pisti91
LOCATION
Oradea
Buna seara,

Sper ca am deschis topicul in locul potrivit.
De o vreme m-am apucat sa tot caut modele de vanzare, aici, pe olx s.a.m.d. ca in viitorul apropiat vreau sa ma apuc si eu incet-incet de o diorama.

Am gasit fel si fel de anunturi, dar cele cu preturi umflate (cel putin asa cred si stiu eu ca sunt umflate) m-au enervat.
In aceasta cale pun si eu intrebarea, in public, ma gandesc ca voi stiti deja mult mai bine, chiar sunt asa de scumpe modelele CFR care au fost de seria 0 sau primele serii de productie?
As dori sa pun cateva exemple clare:
- DA Tillig CFR seria 0 cu 500€
- rama TE cfr Sachsenmodelle - 1500€
- EA 520 Amintiri Feroviare - 2500 lei
- T2S rosu tot de la AF - 100 € cu toate ca se gaseste nou cu 220 de lei.

Chiar sunt asa de scumpe? Chiar valoreaza atat?

Nu de alta dar am vazut anunturi aici pe forum, DA tillig cfr cu 900, dupa o zi s-a dat, EA 773 AF, nu mai retin pretul dar parca a fost aproape de pretul din magazin, s-a dat repede.

Poate am pus o intrebare stupida, daca nu isi are locul pe forum nu ma supar daca se sterge postarea mea, insa dupa mine, modelismul e o pasiune, exista o comunitate de pasionati, poate nu am eu nevoie de un vagon, il dau la un pret rezonabil ca posibil ca un alt pasionat ar vrea si el un vagon de genul si se bucura cand vede ca are ocazia de a-l cumpara.

Incaodata, imi cer scuze daca nu isi are locul aici, dar daca imi puteti raspunde v-as multumi, as intelege si eu macar cum sta treaba.

O seara placuta va doresc.
 
Era o vorba din batrani: "prost e cine da, nu cine cere". Intr-o societate capitalista pretul "real" este dat de cerere si oferta. Totul este atat de variabil incat nu se merita sa-ti bati capul prea mult cu acest subiect, azi poti sa-l iei la un pret si maine il gasesti la "oferta" poate si la jumatate de pret, asta e viata.
Intr-adevar, multe din preturile pe care le-ai listat mi se par aberatii si nu as lua de nicio culoare. La fel am vazut de multe ori (de cateva ori chiar si pe aici) preturi mai umflate ca in magazinele de specialitate (vorbim de produse care la data postarii puteau fi cumparate din magazine). Asa ca mai citeste inca o data inceputul si gandeste-te bine: chiar merita produsul respectiv pretul cerut si chiar nu pot sa-l iau din alta parte la un pret mai bun ? Daca ai gasit raspunsul, restul e can-can ...
 
Daca ai rabdare gasesti pe ebay

http://www.ebay.de/itm/TILLIG-72090-Diesellok-060-DA-der-KEG-NEU-TOP-OVP-Krabbenkutter-Kemo-Geconvvm-/172004276640?hash=item280c40f9a0:g:OFQAAOSwEgVWTiWK

252 de euro + modificare sigur iesi mai ieftin. Problema e sa ai rabdare sa astepti sa apara un model disponibil.
 
Am vazut si eu anuntul respectiv.
Sau tot pe olx rama TE dar verde si DR, 400 lei, plus ceferizarea, nu 1000 de €.

Normal ca nu merita si le iei, dar tot te enervezi cand vezi preturi haotice.

Poate si eu trebuia sa imi vand vagoanele lugoj cu 2000€ bucata, dara ii de colectie si un model rar :D
 
Lucrurile mai pot fi gandite si invers, adica cat timp/efort trebuie cheltuit ca sa castigi, de exemplu 1000 Euro, o luna, o saptamana, o zi, 5 minute ?! Functie de asta, cei 1000 Euro pot fi cheltuiti mai usor sau mai greu ...
 
Corect!

Poate suntem cativa ( inclusiv si eu ) care punem banii deoparte mai greu un pic. Uneori o factura umflata iarna, o imbolnavire cu medicamente scumpe sunt prioritati. Si asa acei 1000€ se strang mai greu.

Altfel, mi-a venit in gand o idee. Acum cativa ani buni, am pus si eu un anunt pe net, vindeam un amplituner Bucur 1 cu doua boxe Electronica (adica 100% romanesti). Eu, gandindu-ma la faptul ca sunt vechi, pot fi si de colectie, functioneaza perfect, am pus anuntul si eu cu 500€. Am primit si eu comentariile de genul "vise placute" si pe urma m-am gandit sa nu le mai vand si tot eu eram cu nasul in sus. Apoi m-am prins ca piata nu cere, nu are nevoie de vechituri, nu valoreaza atata. Nu suntem in America sa plateasca cineva 8000$ pe o minge semnata de un jucator de baseball. Aici daca ai o semnatura, poti s-o arunci la gunoi, sau o tii pt tine ca amintire.
 
Citeam subiectul si mi-am adus aminte de o serie de locomotive produse de KATO USA. EMD SD70ACe, seria HERITAGE. Una din ele pe care nu o aveam, GEORGE BUSH 41, comemora al 41-lea presedinte al USA. Toate bune si la locul lor, noua nouta costa undeva intre 69$---85$ prin magazinele online la vremea ei. Imediat ce Tataia Bush a urmat caile domnului, pretul pe E-bay s-a dus la 700$ pana la chiar 900$. Bush s-a stins anul trecut, dar pretul nu a scazut cu mult, uite-l aici.
Cum zicea si colegul mai sus,prost e cine da nu cel care cere. Mie imi lipsesc din seria aia de 20 locomotive vreo 2, care le-am ratat de la pus in cos la vremea lor si apoi le-am gasit peste 300$ noi sau folosite. La pretul ala, eu am zis ca am cumparat toata seria si nu mai sant altele. De la hoby pana la aruncat cu bani e distanta, mare, nu am ajuns atat de batut in cap sa dau atatia bani pe niste plastice.
 
  • Like
Reacții: sesamcave
Cand mi-a fost clar ca vreau sa adun(din nou) diverse modele in colectie, m-am uitat si la modelele CFR. Locomotivele au niste preturi de speriat, 900-1000 eur pur si simplu nu merita banii (de asemenea, vagoanele mi se par cam prea scumpe pentru ce ofera). La mai putin de atat, poti avea un ICE4 de la Trix (aparut in 2019), in versiunea completa (8 vagoane), cu lumini(cred ca si sunet, etc), a carui calitate si fiabilitate este peste AF din orice pozitie, fara a mai vorbi si de suport sau piese de schimb. Lista de exemple poate continua....
Dupa o judecata lunga (si atenta), m-am indreptat catre modelele DB, DB-AG, DB Cargo si diversi operatori privati care opereaza in prezent prin Reich-ul milenar. Am avut ocazia de a calatori cu astfel de trenuri (inca nu am mers cu ICE, recunosc) in mediul lor natural (viteza cel putin decenta si infrastructura feroviara asa cum trebuie) - in plus, oferta de modele (cel putin la H0) este una bogata, reeditarea se intampla odata la cativa ani (vezi Vectron - Piko a lansat modelul initial prin 2013-2014, in 2017-2018 au scos pe piata un model revizuit), iar calitatea este de asemenea mult peste AF.
 
Imi plac modelele romanesti de loco, in speta DA-ul. Dar il astept de la Bachman poate, cu aceeasi calitate ca la ND2. Daca inmultesti 4500 ron cu scara locomotivei si imparti la cursul euro-ron, este mult mai scumpa ca un BMW X6. Cat despre calitatea ei sau al mecanismului nu am habar. In poza pare ok realizata, dar nu cred ca merita sa dai 4500 ron numai pentru motor. :eek:
 
Motivul pentru care m-am dus la taraba cu material rulant USA, a fost pretul ridicol de mic pentru calitatea unui model, faptul ca tot ce e cu abur, facut de Kato, Bachman sau Life-Like are motorul in tender nu in cazan. In rest, toti stim ca nemtii nu vor sa reinoiasca matritele macar la 1-15 ani (asa cum ai spus si tu mai sus), facand un cosmar din a digitaliza o locomotiva daca nu chiar imposibil. Cele romanesti ma incanta, dar nu atat incat sa ma faca sa le iau , tinand cont ca realizarea lasa mult de dorit. Ar putea incerca sa repare greselile de la o editie la alta, dar tinand cont ca matritele costa mult, ma indoiesc ca vor scoate altele prea curand. Apreciez faptul ca le-au facut, e de laudat, dar executia carcasei modelului lasa de dorit. Da-ul are unghiuri gresite la inclinare partii frontale si curburi, gemurile de colt sant pe lateral, unghiul de la colturile acoperisului si multe altele, nu are rost sa le insir. Desi nu ma pasioneaza HO-ul ca scara, apreciez modelele si probabil ca daca ar fi pe piata modele decente, le-as fi luat sa le am, asa cum am luat ND2-ul. Cat despre loco de ai pus-o la 4500 ron, e pret deja de locomotive din metal, alama, facuta manual. Aia e plastic. Daca urmaresti postarea sa ne scrii daca si-a gasit stapan nou.
 
Dai o roaba de bani si apoi te apuci de reparat ? (asta daca ai cu ce si ai indemnare la asa ceva). Un inceptor care abia a strans bani la pusculita sau i-au dat parintii din ce aveau, daca au putut, se lecuieste repede de modelism. Roata pusa pe coada spiralului, se vede din elicopter cat e de stramba pe ax. Q.C.?????
:mad:
 
Ieftin ca braga...
Calitatea costă, e adevărat, dar 4500? 7500?!?
1450 firfirei pe DA-ul nou apărut pe trains-addicted, nouă, digitală și cu sunet (și arată foarte bine) e decent. Dar 4500 pe un second-hand e aberant (pînă la urmă, de unde știm că e nerulată?).
PS: îmi amintesc, găsisem pe olx anul trecut DA-ul tillig cu 1500 roni. Date fiind tocmai aberațiile dicutate aici mi-am zis gata, o iau! Nu mi-a răspuns omulețul la mesaj și ptiu coincidență: tot pe olx, apăruse alt DA tillig cu 3700 roni!
 
Din pacate controlul calitativ a scazut foarte mult la cam toate firmele iar preturile cresc in continu .
A cumpara o locomotive implica verificarea in magazine foarte atenta , asta daca te duci la magazin , chiar si asa poti avea surprise dupa .
Prin posta , dupa ce ai primit coletul incep verificarile si testele in functie de cunostintele si indemanarea modelistica a fiecaruia .
In timp poate ceda aproape orice in functie si de modul de folosire , chiar si cu un rodaj corespunzator . Daca se strica in perioada de garantie mai ai o sansa de inlocuire gratis , daca a iesit din garantie se mai gasesc piese in funtie de cat de vechi este modelul .
Cine se pricepe la reparatii si are experienta poate cumpara si la mana a doua .
Pe locomotive dai in functie de cat de mult iti doresti, preturile nu sunt de comentat .
 
Cam asta este pretul ei, dat fiind ca are decodor cu sunet.
Eu am facut precomanda la varianta CFR...
 
Mda, la acelasi vanzator gasesti multe modele... la suprapret. Era la un moment dat un set ICE2 Roco (cu sunet chipurile - fix 2 sunete in decodorul de functii de pe vagonul cu post de conducere) de vanzare, pe la vreo 560 lei, dupa ce fusese la vanzare la altcineva la 320 lei. Totul pe acelasi site minunat....