Mase plastice si adezivi pentru acestea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
Salut,
intrucat masele plastice sunt foarte utilizate in activitatea modelistica, m-am gandit sa prezentam aici, scurt si la obiect atat tipurile de mase plastice cat si adezivii necesari pentru lipirea acestora.

- plasticul numit generic styrene (evergreen) - lipire prin topire (practic sudura) cu urmatorii adezivi: Revell, Tamiya, Testors;
- ABS - sudura cu PikoFix.

Lista este deschisa (PVC, plexiglass etc.)
 
pai hai sa incepem

PMMA - numit si metacrilat, Plexiglas (nume de marca) la romani, Perspex (nume de marca) la rusi, etc

ABS

POM

PE

PS (polistirol, numit in engleza Styrene)

s.a.m.d.
 
OK, pentru ABS si PS (styrene) am indicat adezivii testati de mine (se gasesc in comert, nu sunt "exotici"), adezivi ce dau rezultate excelente. In mod sigur mai sunt si alti adezivi, sub diferite denumiri generice.
Pentru PMMA, Forex, PVC, etc. ce adezivi putem folosi ? Simpla enumerare a diverselor mase plastice nu cred ca ne ajuta deloc. Nu iau in considerare panaceul universal "Super-glue", nu e conceput special pentru mase plastice.
 
Pai "plexi" merge cu toluen, sau toluen in care a fost dizolvat polistiren expandat, AGO iar in unele cazuri, functie de tipul de plexi, chiar cu PIKO sau Revell

Forex cu magica "Picatura"

PVC-ul, aici este mai greu deoarece exista o mare varietate de PVC-uri de la cele pentru modelisti, la cele pentru confectionarea casoletelor, pana si extrudatul este un PVC, pana la PVC-urile din care se fac tevi si conducte pentru instalatii sanitare si electrice.
Fiecare se lipeste cu altceva.

Este de preferat, pentru modelism, utilizarea materialelor care, prin intermediul adezivului, fac asa zisa lipitura prin "sudura" sau topirea materialului, cum a indicat rastel.

Cele ce folosesc adezivi care fac lipituri "reci" le recomand numai in cazuri exceptionale: fotodecupaje ce nu pot fi lipite prin cositorire sau alamire.
 
Pentru anumite tipuri de PVC, de regula cele de uz sanitar exista un adeziv dedicat, o varianta fiind produsa si de Bison, care se gaseste in aceeasi zona a materialelor sanitare sau in zona adezivilor in magazinele de bricolaj. Miroase destul de urat si se aplica cu o pensula inclusa. Nu recomand folosirea acestor tipuri de PVC, sau a asa zisului plastic de galeata in scopuri modelistice, decat in situatia in care nu este disponibil altceva. Piata abunda la ora actuala de materiale plastice pentru modelism, la preturi totusi accesibile avand in vedere ca acest hobby, la fel ca si altele implica unele costuri. Se gaseste online sau la magazinele clasice atat forex cat si abs sau stiren, mult mai usor de folosit.

Revenind la adezivi, plasticele de tip abs le lipesc foarte ok cu adeziv dedicat pentru machete revell sau tamiya. Pentru forex am folosit cianocrilat bison sau loctite.
 
Penrtu forex, komatex, komadur, se lipeste cu succes cu CODEZ, facut de diverse firme inclusiv bison, care culmea are miros de acetona.
Acest adeziv mi-a fost recomandat chiar de cei care lucreaza cu acest material, asta fiind cei cu firme si panouri publicitare.
Ce sa zic, acum 8-9 ani cand am inceput prima data sa lucrez cu el, a fost un material bunicel, am facut o gradinita din el, proiect de arhitectura, si pt asa ceva da e OK, pentru modelism si anume modele feroviare e dificil de lucrat cu el, deoarece daca ne uitam pe suprafata lui nu e perfect neteda, are mici asperitati sa zic asa, in plus primerul folosit de la tamya sau de la diversi nu se prinde prea extraordinar de el, ca sa nu mai zic, ca trebuie chituit numai cu chit poliesteric auto. Din mai multe cercetari am aflat ca se foloseste un primer polivinilic, si vopsele de acemenea ca sa prinda pe acest material.
Cine a lucrat cu el, stie despre ce vb.
Cat despre Plexi am lipit cu adeziv CONTACTA de la Revell si apoi l-am strunjit fara probleme, numai ca la lipire trebuie obligatoriu ca piesele sa se prinda in menghina sa stea presate pt lipire.
 
Știe careva cu ce se pot lipii 2 plă’ci de textolit, de preferat un adeziv la un preţ decent ce se poate gă’si mai uşor, şi în cantită’ţi mai mici (nu la kilogram)? Mulţumesc!
 
LDH,

extrudatul nu este PVC, este derivat pe baza de styrene, polistiren extrudat.fiind poros si avand alta densitate, merge lipit cu aracet.
In general, PVC-ul se lipeste cu un adeziv special, exista sub diferite nume comerciale, este pe baza de acetona (diferita de cea de curata unghiile) acetona industriala si dizolva materialul.
Plexicul are si el un adeziv special,mai greu de gasit, insa unde se cumpara materialul ar trebui sa aiba si adezivul respectiv.
Un adeziv universal valabil (exista si exceptii) este diluantul celulosic sau sintetic.Primul are o putere mai mare, insa este si mai nociv.De aceea ar trebui sa luam masurile necesare de protectie (incinte aerisite,masti, manusi etc.), iar substantele necunoscute tinute cat mai departe de masa de lucru.
 
Pentru extrudat exista adezivi speciali care au proprietatea ca nu ataca chimic materialul, deci in esenta nu il dizolva. Aceste produse se gasesc in diferite forme de ambalare, la tub utilizabil cu pistolul de silicon, la galeata, la tub universal. De regula pentru suprafete mai mari prefer folosirea pistolului de silicon din considerente de utilizare curata. Fara a vrea sa fac reclama, firma Moment produce astfel de adezivi de buna calitate.

Ca fapt divers ma feresc de plexiglas, mai putin in situatiile in care am nevoie de suprafete transparente, deoarece mi se pare um material prea dur si casant pentru multe utilizari in modelism. In conditii de amator este deci mai greu prelucrabil.
 
o bag aici ca nu gasesc alt topic mai precis
cu ce se pot lipi niste circuite electrice ? nu prea merge lipitul cu pistol / ciocan pentru ca spatiul e prea mic si risc sa topesc niste circuite prin zona ... din cate stiu cianoacrilatul aka super glue nu prea conduce curentul, deci nu se pune ...
lipitura ar fi metal pe metal, poate mai incerc cu un ciocan cu varful cat mai ascutit, dar as prefera o solutie alternativa care sa si functioneze
 
Salut,
exista un adeziv special, cu structura metalica care se foloseste tocmai in acest scop de refacere a unor circuite electronice. Se aplica cu o pensula fina in zonele cu probleme, dupa care, dupa uscare se va comporta ca si o conexiune.

Separat exista si adeziv bicomponent metalic, de mare rezistenta, pentru lipirea pieselor din metal solicitate mecanic, dar aici nu este cazul pentru asa ceva.

Deci solutia ar fi sa cauti intr-un magazin de bricolag acea sticluta cu adeziv de refacere a circuitelor electronice.
 
pai cam e solicitat mecanic, ca e fix bucata care se conecteaza la baterie, si care sta sub tensiune (electrica, dar mai ales mecanica) ... deci trebuie sa fie rezistenta lipitura, altfel se intampla exact ce s-a intampla cu cea originala din fabrica, se desface
momentan am incercat cu o bucata de hartie impaturita, a mers un timp, dar la socuri se duce in parti contactul ...
deh, daca mi-a trebuit telefon ieftin (dar macar e quad sim ... bun de folosit din cand in cand, dar nu ca telefon primar)

daca tot ziceai de adezivul bicomponent care e mai rezistent, poti sa dai niste nume ? macar sa stiu ce sa caut, ca de obicei cei care lucreaza prin bricolaje sunt mai praf decat mine, ca vorba aia, n-am avut pana acum treaba cu subiectul
 
am vazut parca la hgd.ro sau la trenulete.com.ro o substnata care se foloseste cum zice stageexp... curge si se transforma in circuit electric. Acum depiunde...sa nu se intinda si pentru nu trebuie

oricum unde am vazut era singura sticluta cu asa ceva...
 
Ca adezivi electroconductori recomand bison electro sau loctite circuit+ fac treaba buna insa sunt un pic cam scumpe in jur de 80-90 ron
 
Pai substanta pentru contacte electrice nu asigura rezistenta mecanica, este monocomponenta, cred ca de la bison. Arata ca o sticluta plina cu o substanta metalizata.

Cea metalica este bicomponenta, din gama bison. Totusi o recomand pe prima pentru ca cea de-a doua este dedicata solicitarilor cu adevarat mari, adica roti dintate si altele.