Magazine de Trenulete si accesorii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Multumesc pentru felicitari!!!

Cafenea nu pot sa fac, momentan, dar daca se doreste ne putem intalnii, intre pasionati, sambata la magazin ... sa bem o cafea
 
Salutare!

Puteti reactualiza acest topic postand cateva magazine de prin tara? :)
Vreau sa intru in lumea digitala incepand cu un starter set Roco Z21, dar din pacate oferta este foarte mica...cel putin cea online.
 
Pe site-ul ROCO sunt disponibile doar: 51312, 51313, 51327, 51328.
Ca si pret e ok 51312, am mai gasit in Romania si 51301.
As vrea ceva ieftin, inmatriculare de preferinta DB, cum ar fi 51255, 51285, 41501, 51299, 51284.
Le-am scris celor de la ROCO intrebandu-i daca pana in decembrie se vor mai produce/livra si alte startset-uri in afara de cele actuale si nu am primit niciun raspuns.
 
Salut,

Din proprie experientă îți pot spune ca Roco răspunde la mesaje cam 23 de zile calendaristice. :)
Poate la tine răspunde mai repede.

Mulțumesc,
 
Alternativ, poti sa cauti si pe la magazinele online germane, transportul costa ceva, dar e normal, cutia e destul de voluminoasa, de oriunde ai cumpara.
La o prima cautare


Transportul spre Romania costa 22 eur, dar se face cu DHL sau DPD, adica ajunge coletul in mod sigur (si in bune conditii, din experiente personale avute cu cele doua firme de curierat).
Atentie!!! Seturile de start Roco au de obicei in componenta sine Roco Geoline, care sunt pe cale de a fi scoase din productie (probabil s-a intamplat deja). Asta poate inseamna ca pe viitor s-ar putea sa cauti destul de mult sine/ macazuri pentru extinderea circuitului, noi sau macar in stare buna (desi eu unul nu m-as incumeta sa cumpar sine Geoline in alta stare decat noi noute).
Seturile de productie recenta, de exemplu Roco 51312
au incluse sine Roco Line cu terasament, care sunt in productia curenta si care au o calitate mult mai buna, completata de un sortiment complet (pentru mine, cel putin) de elemente de sina/macaz pentru extinderea traseelor de tren. Costa mai mult, dar e mai usor pe viitor cu sinele...

In fine, exista si posibilitatea de a cumpara pe componente, la noi in tara sau in afara (gen ebay, unde ai ce gasi, cu conditia de a avea atentie si rabdare)
Mult succes!
 
Multumesc tuturor pentru ajutor si sugestii. Nu am luat in calcul 51312 pentru ca detin deja un BR218 PIKO Hobby, careia oricum ar trebui sa ii pun un decodor pt trecerea la digital. Totodata sunt curios si de alte "sine de parchet/covor" decat cele Geoline. Daca ar exista adaptor Geoline Rocoline ar fi si mai bine :). Daca luna viitoare nu se mai anunta alte starter set-uri Z21 ieftine care sa imi placa, voi achizitiona 51312 :).
 
Pe scurt, exista adaptor de la Geoline la Rocoline. Alte sine cu terasament sunt cele de la Trix. Eu am avut un circuit din care am pastrat doar cateva sine pentru teste. Calitativ sunt mult peste Geoline, dar sunt zgomotoase pe parchet ( asta a fost motivul pentru care m-am oprit la Roco Line cu terasament de cauciuc).
 
Salut,

@GFN, da site-ul www.hobbimag.ro este V.I.R.U.S.A.T. !!!!....atentie mare la el !

Eu i-am transmis lui Biti pe Messenger, el a zis ca doar nush ce scripturi de Adobe nu-s actualizate....dar nici ESET-ul meu nu ma minte :D.
Eu am amintit si de site-ul lui ca sa fie la numar.
Marius.
PS:
Ca o consolare, am intalnit si in UK site-uri respectabile, dar virusate, FIX dupa acelasi algoritm ca site-ul Hobbymag.
...si DA, un antivirus ok face diferenta !
 
Pe scurt, exista adaptor de la Geoline la Rocoline. Alte sine cu terasament sunt cele de la Trix. Eu am avut un circuit din care am pastrat doar cateva sine pentru teste. Calitativ sunt mult peste Geoline, dar sunt zgomotoase pe parchet ( asta a fost motivul pentru care m-am oprit la Roco Line cu terasament de cauciuc).
Este vorba despre 61120?

Iar ca sa revin la topic, recomand si eu:
De la alte magazine nu am comandat nimic...inca :)
 
  • Like
Reacții: sesamcave
Kasperky nu zice nimic de virus. varianta la zi, antivirus folosit in toata multinationala...
 
Kasperky nu zice nimic de virus. varianta la zi, antivirus folosit in toata multinationala...
Salut, Eset-ul meu si Avast-ul lui GFN nu mint.
...plus ca l-am rugat si pe @crystyv ( administratorul platformei forumului ) ca sa imi confirme virusarea....si asa e!
Sorry de offtopic.
Marius.
PS:
@anvo5555 , si eu prefer sinele Roco Line cu terasament pentru versatilitatea si multitudinea de combinatii pe care o poti face ...pe parchet sau pe podea ;-).
Se pot integra usor si in machete....desi mie imi e mila sa le acopar cu pietris.
Pana sa apara iar din 2017, m-am chinuit si am adunat din diverse surse ( de la noi sau din afara ) sine Roco Line pre-falimenul Roco Austria din 2005.
Crede-ma, terasamentul cauciucat si-a pastrat proprietatile, nu s-a intarit sau nu a crapat deloc.
 
  • Like
Reacții: anvo5555