Scara Z

Magazine , materiale, linkuri utile
catalin1980

Re: Scara Z

Mesaj de catalin1980 » Sâm Oct 14, 2017 12:07 pm

M-am gandit la diorama, dar motivul nr. 1 pentru care ezit sa fac asta, si las doar circuit, este ca nu am idee cum sa o curat de praf, fara a petrece o gramada de timp pe zi. Am un puzzle 3D, si cu el am destula bataie de cap. Iar sinele Z trebuiesc curatate des, ca sa se mentina rulajul bun (spre deosebire de H0, unde puteam lasa si 2 luni, ca rulau impecabil trenurile). Scara Z are avantajul spatiului pentru o diorama mai complexa, dar dezavantajul ca e mai pretentioasa la intretinere, asa ca tot nu merita circuit prea mare :-D . Totusi, spre deosebire de H0, se poate face la circuit un raport dintre lungimea statie / linie curenta mai aproape de cel real (neluand in considerare liniile abatute, as avea cam 30% statie si 70% linie curenta; in H0, din cauza spatiului aveam macaze circulare pe curbele de la circuit, si aveam peste 45% statie si putin peste 50% linie curenta).
Ca modele, imi plac cele europene, in special Elvetia.
catalin1980

Re: Scara Z

Mesaj de catalin1980 » Dum Dec 03, 2017 11:12 pm

@gamitzu:
Dupa ce am fsot nevoit sa desfac o locomotiva pana la motor, am realizat ca e mult mai usor de schimbat acea placuta decat parea la inceput :) . Problema e ca daca ma hotarasc sa pun decodor, trebuie sa fiu sigur ca forma e perfect compatibila cu locomotiva. Asa ca inca nu stiu daca merita sau nu sa digitalizez. Cand am desfacut o locomotiva la Z, am vazut ca piesele se potriveau ca la puzzle.
Acuma sunt in cautare de modelul Sulzer. Youtube-ul a confirmat ca exista la scara Z. Mi-a venit cheful dupa ce am luat un Ae 6/6.

https://www.youtube.com/watch?v=BBgM5MA252A
Scrie răspuns

Înapoi la “Tot ce vrei sa stii”