Curatarea sinelor - metoda abraziva - bine sau rau?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rally

Well-Known Member
Trenulist
4 Decembrie 2016
1.188
0
bucuresti
www.jucarii.com.ro
WEBSITE
http://www.jucarii.com.ro
LOCATION
bucuresti
cosmine, e a doua oara cand afirmi despre sinele MEHANO ca ruginesc si trebuie sa te contrazic, nu pt ca eu as comercializa asa ceva (cantitativ sunt o frantura din volumul de PIKO date ) dar poate te referi la modelele vechi si e gresit sa generalizezi. :roll:
Intradevar, la seturile vechi Alpline, oxidau dar innegrindu-se si chiar asa faceau un contact ff bun. Nu stiu nimic de modelele de acum 3-4 ani, dar actualele se pastreaza in timp la fel de stralucitoare ca PIKO. (vezi sinele puse la vanzare de Prognosis , au peste un an jumate vechime )
Am eu sine de circa 3 ani si n-au nici o picatura de rugina, e drept ca nu le-am udat... :p
Un lucru la care tin mult pe acest forum e ca informatia impartasita sa fie corecta si nu din auzite, s-au generalizari cu litera de lege... :-? .
Daca un model de la Brawa are o hiba de proiectare sau productie, acum toate produsele lor sunt proaste ?
 
kablu a spus:
Domn'le ..... cred ca stergerea liniilor cu smirghel e o greseala fatala :x . Eu te-as sfatui sa nu mai dai pe sine cu hartie abraziva , doar accelereaza degradarea lor

Nu stiu daca sunt off topic si nu ma bate LHD, dar am avut foarte recent in mana o piatra de curatat sinele Fleischmann. Am fost suprins de cat de dura a este si ce granulate mare are suprafat abraziva. E mult mai dura ca si un smirghel foarte fin.
Sunt curios si de piatra Roco. Oare ei nu stiu ca se distruge sina ? Sau e un alt mit fals ?
 
Pai noi discutam de obiectul muncii pt vagonul de sters sina, adica SINA , calitate, rugina :roll: , lipsa de contact, palpiie becurile , merg sacadat locomotivele,
cum stergem sina cu lemne prin tunele ;-) , materiale >>piatra, pasla, smirghel :D :D :D Nu vad nimic offtopic , iar prognosis in final renunta la smirghel si si-a achizitionat o placa de schimb> sters sina PIKO. :oops:
 
Ionut
piatra de la fleischmann o am si eu.este abraziva.am renuntat la ea din prima zi
roco are un fel de burete din cuciuc,insa se consuma
@rally
am avut sine mehano si le-am DAT!!nu le-am vandut.fara sa jignesc pe nimeni,nici pe comerciant,nici
macar pe fabricant,RUGINESC,mai ales daca le dai cu smirghel ptr ca se duce draq
zincul care este deasupra.
informatiile pe care le pun pe forum sunt verificate,nu din auzite.pot sa afirm sus
si tare ca sinele de la piko sunt bune....sunt din nikel-argint,ca alea de la Roco
si daca tot veni vba de Roco..am un macaz care rugineste...e din fier,productie
mai veke
@LDH
nu stricam nik,sfatuim omu´,k sa nu isi dea cu pumnii in cap peste ceva timp :D
 
Mai fratilor!
Sunteti formidabili.
V-am mai explicat de ce se murdaresc sinele PIKO, MEHANO, ROCO si mai stiu eu care nu respecta sectiunea sinei reale.
V-am explicat de ce vechile sine din tabla cu profil U nu se murdaresc si de ce Pilz-urile nu se murdaresc.
Nu este vorba de compozitie ci de forma sectiunii sinei.
Ca vreti sa le curatati cu piatra abraziva, smirghel, lemn, pasla etc este optiunea fioecaruia.
Ca se strica sina, adica face rizuri pe suprafata de contact tocmai bune de adunat mizerie, este alta poveste.
Ca producatorii de pietre, nu la rinichi, placi si alte chestii pentru curatat nu spun si ca sina se strica nu este o noutate. Au interesul sa faca sina din materiale ieftine ca sa se poata vinede. Ofera o solutie de intretinere care este mai buna sau mai rea depinde de cine o analizeaza si astfel ei fac bani pe spinarea noastra adica vand sina si "obectul" de curatat.
Caut un material sa vedeti ce fac si alti modelisti legat de curatatul sinei.
Sper sa-l gasesc.