Sfaturi cumparare Fleischmann 936981

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu uita ca Germania e stat federal si fiecare din Länder hotaraste ce si cum; in Baden-Württemberg se pun asemenea intrebari si la darea Aufenhaltsgenehmigung, asa s-a hotarat din vremea cand era inca Teufel Ministerpräsident, apoi Öttinger a scos-o si Mappus a pus-o iar; sunt curios ce-o face acum Opa Kretschmann...

Hessa facea parte pana la 1918 (ca ducat) din regatul Prusiei, asa ca pe la voi tot KPEV circula... :D

Granita cu Bavaria era catre Aschaffenburg; Hanau e de exemplu inca Hessa, Aschaffenburg deja Bavaria. Prin alte parti nu se atingeau, Prusia in sine nu avea granita directa decat cu Thuringia si Saxonia.
In ce ocol stai?
 
Horia_Radulescu a spus:
in Baden-Württemberg se pun asemenea intrebari si la darea Aufenhaltsgenehmigung,
In Turingia am fost cu un coleg, ca nu vorbeam chiar deloc germana si mi-au dat AufG. Asa ca... bine ca n-am vrut in BaWü.
Horia_Radulescu a spus:
Prusia in sine nu avea granita directa decat cu Thuringia si Saxonia.
In ignoranta mea numai pe asta o stiam.
Horia_Radulescu a spus:
In ce ocol stai?
La inceputuri aveam trecuta la locatie si localitatea - Bensheim, Bergstrasse.
 
Hehehe...
Trec aproape saptamanal pe acolo (adica pe A5 hoch und runter) cand merg la Frankfurt; acum doua saptamani am avut "placerea" sa trec chiar prin Bensheim, pe B3, ca si A5 si A67 erau "dicht"...

Poate intr-o zi ajungem sa bem o bere impreuna!
 
Inca nu se poate numi diorama, asa ca postez in continuare aici.



LE @victorian scuze, abia acum am vazut postul tau (eram la serviciu si citeam printre randuri).
Merci de harti, pe wiki nu apar asa clare (sau n-am cautat eu unde trebuie). Remarc si cu ocazia asta cat de ciudati sunt nemtii si istoria lor, cu bucatele de "tara" imprastiate pe toata harta (azi probabil le-am zice enclave).
Referitor la vagoanele pe care o sa le iau, cel mai tare o sa depinda de ce o sa gasesc la magazin cand o sa consider ca e cazul. :D
 
O ultima informatie (ma gandesc eu utila) pe topicul asta.
Dupa cum spuneam, centrala are interfata LocoNet. Ieri am reusit sa fac un adaptor RS232-LocoNet, asa ca aseara m-am putut juca cu RocRail si trenuletul. Dupa cum scrie si pe pagina de la jmri, interfata e "compatibila" MS100, asa ca asta trebuie aleasa in RocRail.
Componentele din schema nu sunt critice. Tranzistorii folositi de mine au fost banalii BC547/BC557, in loc de 33KOhm am folosit 47KOhm, ca astea le aveam prin casa.
Considerand ca nu mai am mare lucru de zis/aflat pe topicul asta, din partea mea se poate inchide/sterge (la latitudinea moderatorilor).
 
BR 212 (Fleischmann 7215), trecuta in digital cu un LokPilot Micro V3.0 +) si iluminata cu leduri albe. Locomotiva se impaca bine cu decoderul si merge chiar bine. E cam zgomotoasa, da' s-ar putea sa fie de la compensarea de sarcina (povestea dac pe undeva de ce bazaie).



+) LE Sorry, e Lenz silver+ mini.
 
Cum am ceva timp, incerc sa detaliez putin postul anterior.
E vorba de tentativa mea de iluminare a unui tren etajat DDR-ist (minitrix 15882, nu merg linkurile catre tren/set). Cum n-am inca ce-mi trebuie pentru toate vagoanele, am iluminat un singur vagon, asa ca trenul meu, desi in culori DDR-iste, arata ca trenurile etajate care circulau (circula ?) prin tara: mai mult in bezna decat iluminat.

Materiale folosite:
- un decodor de (4) functii Paco cu cablaj inghesuit, sa intre in vagoane N
- o regleta cu sursa de curent constant si 4 leduri cu lumina alba calda pentru etaj;
- o regleta cu 4 leduri pentru parter (alimentata din prima);
- captoare de curent de la roti (asta e cea mai dificila parte, am reusit ceva-ceva dar sunt inca necesare imbunatatiri).

Regletele pentru LEDUri au avut alta destinatie, asa ca nu-s prea fotogenice, dar in vagon nu se vad.

In continuare doua poze care s-ar putea sa spuna mai multe decat povestea de mai sus.
Partile detasate:


Vagonul (aproape) montat:
 
Pentru ca mica mea freza a inceput sa functioneze si pentru ca aveam niste resturi de furnir (de la un cos de fructe), astazi am testat posibilitatea de a freza diverse obiecte utile pe o diorama si am inceput cu un gardulet.
Din cauza furnirului nu extraordinar si lipsei mele de experienta, rezultatele nu sunt chiar spectaculoase, dar nici chiar dezamagitoare.
Cam asa arata garduletul mentionat: