O mica problema la o locomotiva

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

catalin1980

Active Member
23 Iunie 2009
82
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Salutare!

Am o locomotiva Maerklin, (codul produsului - 36601). De curand am o problema la ea: cand merge intr-un sens (cu patina "in spate"), timp de vreo 2 sau 3 ture se aude un fel de harsait in ea (doar in sensul respectiv, in celalalt sens merge fara probleme); dupa acea "incalzire", acel harsait nu se mai aude, si o pot rula chiar si o ora, fara sa se mai auda nimic dubios. Cand au fost primele semne din astea, am uns-o putin, dar se pare ca nu e din cauza ungerii, deoarece problema persista. Daca merge cateva ture cu patina "in fata", si imediat dupa aia merge invers, nu e absolut nici o problema. Din punct de vedere electric, merge fara probleme.

Pentru cine m-ar putea ajuta cu vreo informatie, cartea tehnica este urmatoarea:
http://www.ajckids.com/pdf/Marklin/36601_betrieb.pdf

Cateva imagini din interiorul locomotivei:
http://www.youtube.com/watch?v=7gDwKfx5jdo

Multumesc anticipat pentru ajutor.
 
hars hars hars la fiecare traversa.....bumbi

O fi vreo problema cu patina, poate nu e pusa in pozitia corecta.
 
Dragos, omu' a zis "in ea" deci nu e de la patina. ...si nu face hars-hars-hars...caci patina calca pe 6-7 traverse simultan, deci face...haaaaarrrrrssssss :D

@catalin1980

ai uns lagarele motorului?

PDI
 
Salut.
Dau si eu cu parerea la aceasta intrebare.Se poate ca unul din lagarele de la motor sa fie dus si rotorul sa frece in stator ,sau poate este descentrat.
 
Nu am desfacut motorul. Partea interesanta este ca numai intr-un sens se intampla asta, si doar daca a fost rulata ultima oara cu macar 5 minute mai devreme. Ma indoiesc ca are probleme cu patina si bumbii. Si parti uzate nu cred ca are, a functionat cam 100 de ore pana acum.