Realizarea unei diorame de la A la Z

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stefanov

Member
12 Decembrie 2010
18
0
Tulcea
YAHOO
stefanov_dragos
LOCATION
Tulcea
Salut,
Sunt nou in acest domeniu si din acest motiv am deschis un nou subiect despre diorama.
Tot am cautat pe net, dar nu am gasit exact ce vroiam eu.
Care sunt primi pasi in crearea unei diorame, exista documentatii ce pot fi luate de pe net in realizarea dioramei de la 0.
Astept indrumari din partea voastra.
 
stefanov a spus:
Salut,
Sunt nou in acest domeniu si din acest motiv am deschis un nou subiect despre diorama.
Tot am cautat pe net, dar nu am gasit exact ce vroiam eu.
Care sunt primi pasi in crearea unei diorame, exista documentatii ce pot fi luate de pe net in realizarea dioramei de la 0.
Astept indrumari din partea voastra.
salut...pt mine ceea ce este valabil
mai intii eu ti-as spune sa faci un segment de diorama (2m x 1m, cel mult) pe care sa testezi capacitatile tale de creere, de finisare a citorva puncte esentiale, spun eu...relieful in primul rind...testare a materialelor si technicilor pe care doresti sa le aplici, rinduirea lucrarilor ce trebuiesc facute, testare electrica si lectronica dac afolosesti ceva mai avansat.
apoi acest segment il poti arunca sau il poti folosi intr-o viitoare diorama, daca iti place cum a iesit.
deci:
1.spatiu...vezi ce poti sa faci intr-un spatiu disponibil.masuratori si toate cele...
2. realizarea a unui desen conceptual al viitoarei diorame, parerea mea, daca este mai mare...ar fii bine sa fie modulara...si cu standarde romanesti, prezentate pe forum
3.achizitionare a materialelor cel putin a celor de constructie si montare (lemne, sipci s.a.)
4.achizitionare de infrastructura...pe stadii, sau in functie de situatia...monetara!!!daca nu ai facut-o deja.
cam asta pt inceput...
daca vei cauta cu rabdare vei gasi multe raspunsuri la ceea ce doresti tu sa incepi.
spor