Ferastrau circular KS 230 Proxxon

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Detine cineva acest model de ferastrau circular, KS 230 Proxxon ?
Merita investitia daca vorbim despre materialele pe care le poate taia ?
Este fiabil ? In principiu eu am de taiat aluminiu, placaj multistrat de maxim 4mm, mdf, textolit.
 
Am eu acest model.
L-am cumparat pentru a-mi taia baghete de balsa.
Panza( discul ) este antrenat de motor prin curea dintata. Adancimea maxima de taiere este pe undeva pe la 6 mm. Nu permite inclinarea panzei si urcarea sau coborarea acesteia. Este fixa.
Are turatie mare. Aparatul ofera o precizie destul de buna.
Trebuie insa sa-ti cumperi panze corespunzatoare materialelor pe care vrei sa le tai si finetii pe care vrei sa o obtii. Iar panzele te mai costa ceva. Eu am dat pe cea pentru balsa 100 RON.
Masa circularului are dimensiuni mici, asa ca vei taia cu dificultate piese mai mari. Lipsa faptului ca nu permite inclinarea si reglarea inaltimii panzei poate fi un handicap pe viitor.
 
Nu mi s-a intamplat sa am nevoie inca de modificare unghiului lamei, pe mine ma intereseaza taieturi simple, in cel mai rau caz taieturi in unghi fata de muchia materialului.
ca materiale pe care le-as taia as enumera textolitul, lemnul de toate felurile, placaj multistrat de lemn, plastic, plexiglass etc.

Mi se pare putin cam scump modelul FKS/E , pacat ca nu se gasesc si alte firme pe la noi, poate asa am fi gasit ceva mai ieftin astfel de scule al caror pret uneori nu se justifica.
 
I-ati o freza, la care poti sa atasezi si un fel de masa de taiere. Au in oferta cei de la Proxon. Problema la freza e ca are turatie minima prea mare 5.000 si merge pana la 30.000.
Eu caut ceva care sa inceapa de la 500-1000 de ture si sa mearga pana und-o duce
 
Eu mi-am luat KS230, la unele materiale se mai blocheaza insa nu asta e cea mai mare problema a lui ci faptul ca are o masa de lucru prea mica si unele materiale nu ai pe ce sa le sprijini cand vrei sa le tai.
 
Da ,intr-adevar,eu as vrea sa tai cu el niste stinghii de 1x2x200 cm.Cea mai mare problema nu ar fi lungimea ci grosimea.Poate sa taie in adancime 1cm?Din ce am inteles eu din specificatii nu are posibilitatea reglarii unghiului de taiere.Si asta ar fi un inconvenient.
 
Unghiul lamei fata de planul orizontal nu poate fi modificat. Adancimea de taiere depinde de diametrul discului si daca imi amintesc bine sare peste 1cm . Sper sa imi aduc aminte diseara sa ii fac o masuratoare. :D
 
Multam mult!
Din ce am mai vazut pe-aici despre proxxon tind sa cred ca Dremel este mai sigur.Nu am vazut la ei nimic din gama farastraie circulare,insa.Daca la un circular obisnuit (pt scandura) s-ar putea adapta un disc foarte subtire as opta pt.asa ceva.(ceva in genul http://www.virutex.es/productes/productes.php?accio=producte&id=68)
Ma intereseaza ca taietura sa nu mai necesite o slefuire ulterioara,iar scula sa reziste la ceva "munca pe banda" :D
 
Dremel are un circular, insa nu este montat pe banc de lucru, ci se aplica pe minifreza.
Totusi, eu nu m-as crampona pe un circular, un ferestrau vertical face treaba la fel de bine. Dremele avea un astfel de ferestrau, cu posibilitatea de inclinare a bancului, (deci modificarea unghiului de taiere) disc lateral pentru slefuit Inlocuitorul acestui ferestrau este mai putin versatil, insa poate fi folosit si ca scula manuala, iar unghiul de taiere poate fi modificat numai in plan orizontal.

Cel vechi:

http://www.dremeleurope.com/es/es/ocs/category/7362/dremel%C2%AE-scroll-station

Si actualul:

http://www.dremeleurope.com/nl/nl/ocs/category/6132/dremel%C2%AE-moto-saw
 
Salut,

Eu am acuma montat acest disc: http://proxxon.com.ro/proxxon-28020-disc-debitor-hss-50mm-100-dinti.aspx

De la planul de sprijin si pana la raza exterioara a discului sunt 7mm, ar fi lame si mai mari in diameru insa nu din acest model.

Adaparea unei lame proxxon la un circular de mana s-ar putea sa fie o solutie numai in cazul in care ai ceriudinea ca de la axa de rotatie si pana la planul orizontal (in cazul nostru talpa masinii) distanta nu depaseste raza discului. Poate vei avea noroc sa montezi discurile de 80-85 de mm . Mare atenie insa la diametrul axului, pentru ca cele mai multe au axa de 20mm sau chiar 30mm .