Pareri locomotive

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
In regula. Am vazut si discutiile despre cele 2 sisteme, si am gasit si cateva pareri despre diverse locomotive. Am mai ramas cu o nelamurire (intrebarea este de incepator, asa ca nu "radeti" de mine :D ). Din ce motive, in cazul Maerklin, o locomotiva costa mai mult decat un set de start (care contine locomotiva, vagoane, sine, mobile station)?
 
catalin1980 a spus:
Din ce motive, in cazul Maerklin, o locomotiva costa mai mult decat un set de start (care contine locomotiva, vagoane, sine, mobile station)?

Oare de ce ???߸ :D Pai ca sa te prinda !!!! sa incepi cu un start set este intotdeauna mai ieftin decat sa-ti compui tu setul tau .Iar daca ai inceput odata ieftin .....socoteala vine mai tarziu .Dar asa este si la ceilalti ,dar la Märklin parca mai mult .Si nu uita : de multe ori locomotivele (dar si vagoanele)din startseturi sunt simplificate .
 
Prin "simplificate" de referi la detaliile constructive?

Oricum, am vazut ca e valabil si la alte companii - e mai ieftin sa cumperi un set de start decat sa cumperi aproximativ acelasi lucru, dar "din bucati".
 
In cazul tuturor start-seturilor, majoritatea producatorilor mai "taie colturile" ca sa scada pretul.

Spre exemplu, la start-setul meu Fleischmann la scara N, locomotiva este o BR 80 inmatriculata in epoca a III-a cu distributie incompleta (lipseste complet mecanismul contramanivelei) lipsesc geamurile la marchiza, lipsesc niste rezervoare de aer comprimat si niste tevi vopsite in rosu la partea inferioara a carcasei, cat despre iluminarea farurilor... nici vorba.

Iar vagoanele sunt epoca a II-a si iarasi le lipsesc tampografiile de pe ramele ferestrelor precum si detalierea timoneriei de frana.

Evident, ca incepator n-am observat toate aceste mici neajunsuri, insa acum dupa ce am alte modele mult mai sofisticate in colectia mea respectivele detalii au inceput sa ma deranjeze.

Dar simplificarea respectiva nu se refera la functionalitate: locomotiva respectiva functioneaza perfect, fiind una dintre cele mai "tragace" din colectia mea, spre lauda firmei Fleischmann!