Intrebare - alegere aburoasa Mehano

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
SantaFeFan a spus:
@Andrei80 ,
Daca iti plac locomotivele cu multe roti iti recomand o legenda americana :
Big Boy ... http://www.rr-fallenflags.org/up/up-s4008.jpg
Lungime 40,5m
inaltime 4,95m
greutate cca 550 t
putere cca 6300 hp (la cupla .....602kN )

Mda misto tare de tot.

OK, am inteles, NU amestec europene cu americance :(

Tot nu am inteles foarte, foarte clar, ce imi recomandati intre

Santa Fe 2-10-2
(care imi place ff mult, avand multe roti- stiu ca se poate si mai bine, dar la banutii astia mi se pare cel mai OK)
Hudson 4-6-4
care are 2 in fata, 2 in spate mici si rotile tractoare par ceva mai mari
sau
Mikado 2-8-2
 
Salut,
eu recomand 2-10-2 Santa Fe ,este cea mai noua locomotiva de la Mehano !!! Si mie imi place cel mai mult aceasta locomotiva .....
 
Salut,
eu as zice ca tocmai diametrul imens (cat un om sau chiar mai mare) al rotilor aburoaselor (comparativ cu dieselele si electricele) fac tot farmecul celor dintai... :|
 
dac a spus:
Salut,
eu as zice ca tocmai diametrul imens (cat un om sau chiar mai mare) al rotilor aburoaselor (comparativ cu dieselele si electricele) fac tot farmecul celor dintai... :|

Sau poate datorita faptului ca pufaie, maraie, scot fum, abur si se invart si se misca tot felul de mecanisme dau farmec acestor masini la care sigur se adauga nostalgia acelor timpuri.
 
@Andrei...eu de aici am cumparat un start-set Mehano...adica asta, pretul era mai mic (180 de lei) acum vad ca e 219 lei...dar merita http://www.librarie.net/jucarii/90556/Trenulet-Burlington-Northern

si asta-i oferta speciala

http://www.librarie.net/jucarii/90558/Trenulet-special
 
Dar parca era vorba de aburoase :roll: ...iar locomotivele diesel americane de la Mehano sunt cioplite cu toporul (sau cu o unealta de piatra :twisted: )nu le recomand nimanui.....atunci mai bine Bachmann Standard....
 
Subscriu Âşi eu la cea ce a zis SantaFeFan. Dieselurile Mehano sunt sub orice critică, cel puĂžin cele din startset-uri. Parerea mea este că dacă vrei căt de căt calitate Âşi detalii nu cumpăra decăt Mehano gama Prestige. Asta înseamnă aburoasa 2-10-2 (Santa Fe).
Tot împotriva startset-urilor Mehano, dar nu numai, aÂş nota faptul că aparent ai avantajul unui circuit primit aproape moca, dar în cazul în care vei ajunge să-Ăži doreÂşti Âşine de calitate tot le vei arunca sau le vei schimba.
 
Aici trebuie sa dau absoluta dreptate lui Pok !!! in cele mai multe cazuri este mai bine de a-si face fiecare singur startsetul sau personal !!! Adica de la bun inceput sine de calitate ,locomotiva de calitate si ceva vagoane din programul regular al producatorilor .La prima vedere pare o afacere mai scumpa ,dar este o investitie buna pentru viitor !!!
Un set ieftin la inceput .....va deveni scump la urma ,daca multe componente vor fi schimbate pe parcurs .....un exemplu : la inceput sine Mehano...dupa un timp schimbate cu Roco Line sau Tillig=pret dublu .Deci de la inceput Roco sau Tillig.....este mai ieftin !!!! si acest exemplu mai poate fi aplicat si la alte componente ....
 
SantaFeFan,
Eu de exemplu am inceput cu un startset Piko. Ultracunoscutul BR218 cu 3 vagoane de persoane, un oval cu 2 macaze curbe si Digi1.

Vreau sa iti spun ca nu consider ca am gresit; Pe BR218 mi-am "facut mana", in sensul ca a suferit modificari si estetice si mecanice (e o locomotiva ieftina, asa ca daca o stricam nu pierdeam cine stie ce), in vagoane am pus lumini si luminile rosii din capetele vagoanelor, sinele sunt relativ ok, sunt bune de tavaleala pana ma apuc de diorama, iar Digi1 a fost buna cat timp controlam numai 2 locomotive (acum o voi folosi la TT).

Asadar, in momentul in care fie dispui de resurse financiare limitate, fie nu esti dispus sa investesti mult dintr-odata, e ok si un startset; nu includem aici startseturile de la 250 de euro in sus; acolo e un pic alta mancare de peste.

Si in ultimul rand fiecare are o perceptie diferita fata de "scump" sau "ieftin", din motive evidente.

Revenind, nu stiu mare lucru despre aburoasele de la Mehano; personal, daca as fi topit dupa aburoase, nu mi-as putea permite altceva si mi-ar place si modelele americane, as opta si pentru varianta Mehano; la banii aia nu iti iei decat poate un BR 55 Piko (mie imi place mai mult).
 
OK ,un start set Piko este mult mai superior decat ceea ce ofera Mehano ( Locomotive diesel si vagoane americane :-? :-? :-? )
sunt si start seturi bune :TEE Roco digital ,sau altele .....cand am scris treaba respectiva m-am referit in primul rand la start seturi Mehano !!! Si sinele Piko sunt mai bune ca Mahano.....
 
Salutare!

Revin cu noutati, am achizitionat un start set Mehano cu SantaFe 2-10-2.
Este absolut superba! detalii foarte frumoase (cateodata mi-e si frica sa o apuc) merge frumos (exceptand un macaz de pe care cam sare, tre sa mai lucrez la el)

Dieseluri-le de la Mehano in afara de BlueTiger (care apropo, e la Rally la super pret) nu imi plac.
Ce mi-ai mai aratat voi, in afara de macaraua aia, nu ma atrage (chestie de gust ce sa-i faci)

mai incolo, oi vedea eu pe ce oi mai migra, poate oi schimba si sinele, poate oi trece pe digi. Mi-a aratat Rally o loco pe digi si m-a fermecat pe loc.

Multumesc inca o data lui Rally pentru consiliere :) si tuturor pentru sfaturile voastre
 
Andrei80,felicitari pentru aceasta aburoasa !!! Daca ar fi sa-mi cumpar si eu una de la Mehano ,aceasta ar fi (2-10-2 Santa Fe ). La modelele diesel Mehano (americane ) te sfatuiesc sa nu te apropii .... :D (Blue Tiger este OK ,dar alta mancare de peste...)
 
Multam SantaFe, sunt ff multumit de ea. Cel putin momentan...
Cand am fost la Rally, chiar am vazut un BlueTiger la el, ma uitam lung la ea si Rally radea pe sub mustata :)