Terasament

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
As dori daca se poate cateva detalii despre particularitatile terasamentelor folosite pe o macheta.
Din ce am vazut pana acum sunt disponibile mai multe solutii tehnice:
- sine cu terasament din plastic;
- terasament rola de tip Noch;
- terasament confectionat din pietris.
Eu vreau sa folosesc ultima varianta.

Din cate am inteles, succesiunea operatiilor ar fi urmatoarea:
- se monteaza pe blat un material absorbant de vibratii de tip polistiren sau pluta pe traseul in cauza
- se monteaza sina, folosindu-se cuie sau suruburi
- se lipeste pe pozitie sina, pentru a putea extrage elemente-le de fixare
- se "toarna", se formeaza, se lipeste prin pulverizare de apa, aracet, solutie de detensionare de tip detergent pietrisul pentru a rezulta forma binecunoscuta a terasamentului

Nelamurirea mea consta in faptul ca: daca se foloseste rola sau sina cu tot cu terasament, inaltimea sinei fata de blat va fi mai mare decat in cazul in care se toarna pietrisul peste traverse (pe care le ingroapa partial) formand o structura trapezoidala in sectiune, dar de inaltime mult mai mica. Este un inconvenient in cel de-al doilea caz?
 
Ok, ar fi bine de mutat.
Am citit topicul, si am vazut ca s-a plecat de la rola pe care s-au facut ulterior modificari prin adaugare de pietris. Am citit si ce s-a facut la cluj, unde din cate am inteles s-au folosit solutii combinate, adica (sper sa nu gresesc) s-a folosit si terasament de-a gata, si s-a pus si pietris, parca se zicea acolo ca in zona de gara unde este necesara o inaltime mai mica, si s-a facut chiar o trecere cu o mica rampa din placaj daca imi aduc aminte.
Eu ma gandeam la o similitudine cu realitatea, adica daca se practica o constructie initiala de tip "postament", adica daca fasia de material absorbant este suficienta ca inaltime dupa ce se acopera cu pietris.