Tractiune multipla

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Am o curiozitate, poate a incercat cineva si ma lamureste si pe mine:
Cum e cu tractiunea multipla pe o macheta?
Adica, cuplez doua loko, problema este ca desi motoarele sunt alimentate in curent continuu, nu cred ca tehnologic se obtine aceeasi dependenta viteza/tensiune pentru odele diferite.

Deci ce se intampla, daca am doua loko diferite, din considerente estetice (pentru ca o macheta H0 nu se vor putea strange niciodata cate 40 vagoane de marfa), voi putea imita dubla tractiune sau una din masini va fi sarcina pentru cealalta?
 
hmm, din ce ma duce pe mine capul ai 2 variante:
1. pui 2 loco identice pe care le programezi pe aceeasi adresa (am testat si merge super); merge si cu 2 loco diferite, insa una din ele va merge mai repede, alta mai incet

2. una din loco o faci dummy
 
Ok, mersi.
Problema care am uitat eu sa o specific este ca deocamdata sunt in analogic. :D

Probabil ca vor merge cu viteze diferite, dar exista sansa unor defectiuni?
 
nu conteaza ca esti pe analogic sau pe digital; daca masinile sunt identice, vor merge la fel.

Daca una merge mai repede si una mai incet, motorul si angrenajul masinii care merge mai repede va merge infranat, iar motorul si angrenajul masinii care merge mai incet, va merge si el fortat, dar invers, nu stiu cum sa-i spun.

Deci exista riscul unei uzuri premature a pieselor in miscare (angrenaje); deasemenea, motoarele se vor supraincalzi; se pot strica si cuplele.

In concluzie nu-ti recomand; poti face teste si pune un semireglabil pe motorul locomotivei care merge mai repede, pentru a-i reduce tensiunea de alimentare a motorului si implicit turatia, insa nu stiu ce fel de semireglabil ar rezista la asa ceva... Poate are cineva alte idei.

Bafta
 
Pe digital poti rezolva problema, dar trebuie sa folosesti decodoare care permit setarea independenta a curbei de viteza sau setezi din vmin / vmax ( si vmid pt cele care au )in asa fel incat cele 2 locomotive sa mearga cu aceeasi viteza. ( reduci viteza de la loco mai rapida ). atentie la setari de acceleratie si franare, sa fie identice... Roco ofera multe seturi de loco + dummy pentru dubla tractiune.