Vagoane Sachsen Modelle

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
La sugestia unui timisorean, am intrat pe un site de modele unde sunt dispo doua vagoane romanesti, produse de sachen modelle, un vagon cuseta si un vagon clasa a doua cfr, schema de vopsire albastru.

Deoarece din imaginile prezentate eu unul nu imi dau bine seama de sigla vagonului suseta, doresc a pune o intrebare celor "mai in domeniu" decat mine:

sunt vagoane inmatriculate pe bune, sau convertite?

Pentru a nu se lega discutii offtopic, am pus aceasta intrebare deoarece nu stiu nimic de acest producator si imaginile nu sunt de rezolutie foarte buna pentru a nu mai nevesita documentare.
Mersi anticipat pentru lamuriri.
 
Salutare,
avand ceva timp am cautat pe google dupa producator si am avut surpriza de a vedea ca s-a mai discutat pe forum despre aceste modele, la topicul de prezentare a colectiilor personale S&D.

Mea culpa, nu am citit la vremea respectiva, dar totusi sigla parca nu ar fi ok.

http://i213.photobucket.com/albums/cc232/dany20061/IMG_1965.jpg

este un link al uneia din imaginile prezentate atunci.
 
Sachsen Modelle sau Tillig cum ii spunem astazi, este acelasi lucru in esenta.
Sachesn Modelle a scos cateva modele de cusete CFR cl2:
- albastru cu o singura serie,
- albastre cu dunga alba cu o singura serie,
- rosii in cel putin 4 serii diferite pana in prezent.
Un singur vagon de cl2 a fost scos in setul BALKAN EXPRES 1 si inca un set de doua vag albastru cu rosu Cl2 + cl2 cuseta
 
si etajatele albastre cu burduf (set de 4 vagoane: doua capete si doua vagoane de mijloc)