Piko sau Roco?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pai da ,or fi englezii conservativi....dar daca trebuie sa respecte normele....(atunci trebuie sa inteleaga si ei germana... :D ).Dar serios ,orice statie care suporta DCC poate sa comande un decodor DCC (sau multiprotocol ).Ca unele decodoare sunt mai bune si altele mai putin bune .....asta este altceva.
 
Pai daca iti amintesti din aceasta cauza am deschis acest topic: ma interesa o statie deoarece nu stiam daca merge statia Hornby pe care o detin. Dar consider ca sunt informatii care pot fi de folos si altora mai cu seama ca s-au dezbatut avantajele si dezavantajele celor mai importante statii digitale. Poate in viitor va mai fi cineva nedumerit ca mine si atunci ii va fi mult mai usor.
Multumesc inca o data tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi si in mod special lui Rally si Shikane.
 
Si ca sa finalizez acest topic, am vandut centrala Hornby si am luat una Roco. Centrala Hornby mi s-a parut mai prietenoasa atat ca functionalitate cat si ca " mataraie": transformatorul era pe stecher si firul intra direct in centrala. La Roco, mate peste mate. :D Dar acum macar stiu pe ce producator merg si chiar imi place Roco, calitate-pret ok.Rocooooooooooooo !!!!!!!!!!!!!!!!!
 
As vrea si eu un sfat !
Am un set Roco digital cu ICE2 si BR204 si as vrea sa cumpar un BR218.
Nu sunt hotarat intre Roco si Piko, la Piko imi place shema de culori (bej cu bleu) si este mai ieftina, la Roco nu-mi place ca este rosie dar eu sunt fan Roco. Am uitat sa mentionez ca vreau numai epoca V si inmatriculare DB AG
DECI
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=4&child_id=1&id=57501
SAU
http://www.roco.cc/index.php?id=104&Anfangsposition=45&artikelnummer=0&bezeichnung=&bahnverwaltung=DB-AG
:?
 
BR218 Roco e gresita (e defapt BR215), vezi lipsa rezervorului de aer comprimat de langa rezervorul de motorina, la Piko e corect.
 
Comparatie intre doua locomotive BR218, una realizata de Roco (stanga, crem-visiniu) si cealalta realizata de Piko (dreapta, rosu-gri):



Locomotiva Piko se afla de ceva vreme in patrimoniul Orasului-din-Sufragerie.
Locomotiva Roco beneficiaza de LED-uri albe si rosii lipite spate-in-spate si montate de mine in locul beculetzelor.
 
De departe Roco e mult mai bun decat Piko , referitor la acest model.Chiar daca e o piesa pe care Roco nu au realizat-o, consider ca modelul Piko e subtire. Le-am vazut pe ambele si as inclina pentru Roco. Transmisia si fiabilitatea sunt net superioare.
 
Roco este net superioara lui Piko in ceea ce priveste mecanica. Motorul PIKO de pe 218 este unul dintre cele mai slabe motoare de pe piata, iar motorul de pe Roco este motorul standard Roco cu 5 poli inclinati, modelul meu Roco ( desi este din gama Hobby )este echipat cu motor cu volanta , in plus are cabina si mecanic de locomotiva. Piko nu are lumini rosii iar detaliile sunt simplificate la maxim. Momentan am in colectie 215 Roco si 218 Fleischmann...Astept cu nerabdare locomotivele de la Trix si Brawa , sunt convins ca acestea sunt singurele locomotive din aceasta familie care sunt candidate sa fie cel mai reusit model din aceasta gama.
Cateva fotografii:
 
Modelul Roco crem este peste PIKO chiar daca:
-Nu are cabina si mecanic;
-E mai usurel;
-Nu reprezinta un BR 218.

Mai sus este si BR215 pe care il reproduce de fapt Roco.