Scheme diorame

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Sep 11, 2009 3:37 pm

prea incarcata de linii,nu o sa mai ai spatiu pentru decor si cladiri.
Cosmin
[Link Removed for Guests]
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Vin Sep 11, 2009 4:27 pm

salut!!!
iti dau dreptate dar eu ma gindeam la gara terminal,ceva in genul bucuresti nord ce va apare in stinga deasupra buclei albastre...avind in vedere de faptul ca toata chestia de asezat undeva in mijlocul unui complex de module ma gindeam ca este rezonabil si yard-ul si partea de intrare in statie!pe la dreapta se trece prin R9 PIKO pe alte module la nord (sus) si la sud (jos) incaperea ar fi excelenta daca ar fi 11 x 6 metri...cu o marja de aproximare de 0.5 m mai mult sau mai putin!!!
C.G. LEONARD
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Sep 11, 2009 5:33 pm

cat spatiu zi zis ????!!!!! :roll: :roll: :roll:
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Sep 11, 2009 7:27 pm

waw! si ai la dispozitie toti acesti 66 mpatrati? :roll: in cazul asta ai mult de investit in linii si macaze....si restul.
Cosmin
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Vin Sep 11, 2009 8:12 pm

salut!!!
asta da,ai cam dreptate...bani multi si zapaceala mare!!!
:-D :-D :-D
cine vrea sa se zapaceasca total ...este binevenit sper cam din martie-aprilie anul viitor!!!
pina in prezent ma zapacesc singur!!!incet incet,nu ma grabesc!!!
in privinta la ceea ce ai spus despre mediul inconjurator...cel putin pe acest modul nu am nevoie de prea mult deoarece va fi doar statia terminala si yardul de intrare in statie...ma mai gindesc la ceea ce voi face si cum voi face pe alte module ce vor fi continuare a cestuia in partea de sus (nord) si in partea de jos (sud)
C.G. LEONARD
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Sâm Sep 12, 2009 6:06 pm

C.G. LEONARD
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Sâm Sep 12, 2009 6:08 pm

cam ce vedeti mai sus este o schema totala a ceea ce ma gindesc sa realizes intr-un viitor apropiat!!!
C.G. LEONARD
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Sep 12, 2009 11:19 pm

bucla aia de jos mi se pare in plus,trenurile ies din statie ca se intoarca imediat inapoi :roll: ...linia dubla din stanga sus iarasi este in plus....ai multe linii de care te poti debarasa,linii care nu iti folosesc la nimic,reduci si costurile de altfel.
Cosmin
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Dum Sep 13, 2009 12:26 am

cu albastru daca se vede,sint liniile ce se duc la un alt nivel.apoi iesirea de jos care se intoarce imediat trece pe sub gara ca un fel de metro fara sa se opreasca in gara propriu zisa!!!
asa ma gindesc eu!!!
C.G. LEONARD
akela

Mesaj de akela » Mar Ian 19, 2010 9:51 pm

salut, cum pot sa pun poze pe acest site?
060-EA

Mesaj de 060-EA » Sâm Ian 23, 2010 12:43 pm

akela scrie:salut, cum pot sa pun poze pe acest site?
Citeste [Local Link Removed for Guests] .
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
stefanov

Mesaj de stefanov » Sâm Dec 18, 2010 11:12 am

am creat si eu o prima schema de diorama
am postat sa primesc nistei idei sau chiar critici din partea voastra legat de aceasta schema.

pasul urmator este de-al pune pe o schita de hartie dar nu prea stiu
masurile ptr. diorama doresc sa fie de 60 latime cu 120 lungime
puteti sa-mi spuneti?
va multumesc
lapuseanul

Mesaj de lapuseanul » Sâm Dec 18, 2010 2:18 pm

Imi permit sa raspund in locul stimabilului LDH: "liniile nu trebuie sa fie paralele cu marginea blatului(dioramei)".
Sper sa nu fie cu suparare, dar acest aspect, si multe altele utile la inceput de drum, sunt postate demult pe acest forum si ar trebui "frunzarite".
Cu stima,
Lapuseanul
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Dec 18, 2010 2:37 pm

stefanov scrie:...pasul urmator este de-al pune pe o schita de hartie dar nu prea stiu
masurile ptr. diorama doresc sa fie de 60 latime cu 120 lungime
puteti sa-mi spuneti?
va multumesc
la ce scara ? :roll:
Cosmin
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Dec 18, 2010 2:46 pm

Ei, ma bag, putin, si eu.
In primul rand este bine ca ti-ai stabilit dimensiunile viitoare machete/diorame si ar fi fost bine daca ti-ai fi imaginat un scenariu ca sa stii, cat de cat, ce pui pe macheta.
Nu este timpul pierdut dar pana te apuci sa cumperi linii si alte alea ar fi bine sa le ai creionate foarte clar.

Din ce vad eu in desenul tau, daca latura mica este de 60 cm, nu o sa poti pune macazele acolo, chiar la N daca ar fi macheta.
Uita de ele daca nu faci diorama mai lata.
Chiar si pe latura lunga lucrurile nu stau pe roze deoarece ai "inghesuit" 4 macaze si doua incrucisari cu macaz, daca inteleg eu bine.

Lucru valabil si pentru cele doua capete de linie pe latura scurta. Eventual se pot termina in curba dar nu in linie dreapta.

Nu stiu ce linii folosesti, ma refer la producator, ca sa iti pot spune daca ai posibilitatea sa pui, cel putin, doua paralele in curba.

Daca stim ce linii vei folosi atunci mergem la producator si aflam geometria tuturor produselor si putem face desenul.

Spun asta deoarece poti folosi linii fixe, din punct de vedere al lungimii, sau linie flexibila care iti permite sa faci orice raza de curbura, nu mai mica decat minimul admis si specificat de producatorul materialului rulant si, in acelasi timp, prin taiere poti obtine un segment de linie mai lung sau mai scurt decat cele standardizate.

Parerea mea este sa faci pasii care iti lipsesc:
- scenariu
- linii

Stiu ca primul impuls al celui ce se apuca de o macheta este sa aibe cat mai multe linii sa poata rula cat mai multe garnituri.
Poate parea bine dar, cu exceptia nodurilor feroviare, nu prea vezi asa ceva in realitate.

Al doilea impuls, mai mult din comoditate decat dintr-o analiza mai atenta, este sa puna totul pe o planseta din OSB, placaj sau mai stiu eu ce material.
Solutia este, cam, de compromis deoarece nu iti permite sa faci relief decat peste cota zero (cota zero = cota ciupercii sinei) si nu sub cota zero.
Un alt inconvenient, la machetele de asemenea dimensiuni, este faptul ca daca vrei sa duci calea ferata pe un pod peste o cale CF rampa devine mare, peste 3% - nerecomandat.
In cazul in care structura machetei este formata dintr-un cadru linia se poate aseza pe niste benzi din OSB sau placaj montate la inaltimea necesara pe niste picioare din acelasi material sau bucati de scandura.
Avantajul, pe langa relieful + si - este ca in cazul trecerii a doua cai CF una peste alta, pentru a nu te ridica prea mult cu calea superioara si a avea o declivitate mai mare de 3%, una din linii coboara si cealalalta urca.

Sunt multe de spus dar o sa le luam pe rand in functie de ce ne mai spui.

Spoor!

p.s.Ce spune lapusnenul legat de pozitionarea liniilor fata de blatul machetei este adevarat dar cand suprafata pe care te desfasori nu iti permite trebuie sa faci compromisuri.

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”