Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Scheme diorame

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Dec 10, 2012 2:15 am

ia sema de ce au spus, Victorian, Cosmin, LDH...ca sa nu plingi mai tirziu si sa ajungi sa tai din diorama...este mai usor sa adaugi decit sa tai.
asa cum spuneau baietii mai sus, daca ai inca un spatiu linga camera propriu zisa, atunci acolo ar fii ideal sa montezi un helix care sa iti dea posibilitatea sa sjungi pe nivele diferite...nu neaparat unul peste altul, dar nivele separate, asa cum fac americanii...prin camera alaturata ai putea trece si linia/liniile principale si astfel ai scapa de curbe, cel putin pe un perete.deci ai cistiga ceva in lungime...
parerea mea...nu sacrifica lungimea pentru adincime...este greu nu numai la construit, dar mai ales dupa aceea, la partea de reparatii, curatenie si alte interventii.cit despre podul rabatabil...asculta din nou pe baieti!stiu ei ce spun!
o seara buna!
C.G. LEONARD
stageexp

Mesaj de stageexp » Lun Dec 10, 2012 8:58 am

Ca solutie pentru accesul in colturile indepartate, destul de greu de aplicat insa, este cea a unor capace demontabile, care se preteaza insa numai la portiune din macheta ce nu contin trasee de cale. Ideea este preluata de la machetele de mari dimensiuni pe care le-au construit nemtii prin Hamburg sau Berlin, si consta in decuparea unor capace in zonele cu iarba, munti copaci, astfel incat personalul de intretinere sa poata avea acces la o zona indepartata a machetei. Intrarea se face de jos in sus, pur si simplu se impinge capacul in sus, iar pozitia constanta a acestuia se obtine prin folosirea unor elemente de ghidare (de exemplu bucatale de lemn care sa formeze un umar de sprijin). o astfel de solutie este insa laborioasa si necesita atentie pentru ca rezultatul vizual sa fie ok.
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”