Scheme diorame

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ok, stiu ca am postat niste prostii pe aici, dar am gasit pana la urma o diorama pe care as vrea sa o pun in aplicare

http://i1235.photobucket.com/albums/ff423/crapusteanul/n_03_large.gif

am rugamintea sa-mi spuneti de care linii si macaze sa-mi cumpar(cod, producator, legaturi direct de la magazine online, orice alta informatie)sau comand

multumesc
 
Salutare colegi!
Rog frumos pe cei cu experienta sa ma lumineze si pe mine in legatura cu un program cu care sa pot crea un traseu de linii in care sa gasesc codurile sinelor PIKO.
Ma intereseaza un program free.
Multumesc anticipat.
 
Eu folosesc Winrail 8 demo version + libraria de sine Piko.
Descarca de la Winrail versiunea demo curenta si daca nu are libraria de sine Piko inclusa, ti-o trimit eu pe mail.
 
mmkelemen a spus:
Salutare colegi!
Rog frumos pe cei cu experienta sa ma lumineze si pe mine in legatura cu un program cu care sa pot crea un traseu de linii in care sa gasesc codurile sinelor PIKO.
Ma intereseaza un program free.
Multumesc anticipat.

Daca lucrezi cu sina Flexi Piko , e mult mai simplu, nu-ti trebuiesc cote/segmente/arcuri precise. Daca te ajuta, am cateva exemplare noi noutze.
 
http://i1235.photobucket.com/albums/ff423/crapusteanul/n_03_large.gif
distanta dintre puncte inseamna o sina intreaga?
(ma refer aici la sina intreaga la cum sunt prezentate la magazin)
 
Am si eu nevoie de un sfat de la greii forumului.
Dispun de o incapere de 4000 x 1900 si vreau sa ma apuc sa fac o diorama.
Vreau cateva sfaturi legate de aceasta dimensiune, daca se poate.
Voi cum ati folosi acest spatiu in mod util, dar si practic sa poti accesa orice colt al dioramei.
Propuneri de circuit ?
Atasez si o schita a camerei care reflecta cam cum vad eu lucrurile.



 
Salut,

Nu fac parte din greii forumului, dar am cateva nelamuriri:

1. camera vrei sa o folosesti doar in acest scop?
2. nu are nici o fereastra?
3. ce fel de dioarama vrei sa iti faci? (pe mai multe nivele? ce vrei sa reprezinte dioarama ta? Ce pesaj vrei sa reprezinti? Ce elemente vrei sa contina?)

Ideea ta nu e rea. Defapt e cam singurul mod in care poti privi planimetria unei diorame ,,brute''.
Raspunzand la intrebarile mele, poti fi ajutat mult mai temeinic de cei de pe forum.

Spor!
 
Salut, si multumesc pt raspuns, poate m-am exprimat eu gresit cu greii forumului. Orice parere si sfat este binevenita.
Si ca sa iti dau raspuns:
1. DA
2. Are, opus de intrare in zona cu 200 mm latime
3. 1 nivel, maxim 2 pe alocuri, nimic complicat. Vreau sa fac in stanga un oras si in dreapta alt oras si legatura intre ele prin bucata de 200 mm latime. Fiecare oras sa contina ...... nu stiu ... vad pe parcurs. Imi mai vin idei dupa ce vad exact asezarea si mai vad si parerile voastre.
 
Ti-am facut o schita corecta a camerei tale. Proportia schitei tale era gresita si induce in eroare pe oricine ar incerca sa te ajute.

 
Mai bine muti zona de 20cm de la fereasta pe peretele cu usa si zona de 70cm de la usa pe perete cu fereastra. Astfel te vei bucura de cei 4m si de lumina naturala pentru o viitoare zona a garii principale.
 
Acest tip de diorama este foarte raspandit la americani si de ceva timp, prin Europa.
Eu daca as fi sa imi fac alta diorama , pe langa perete as face-o, cu linii lungi si curbe line.

In cazul de fata, recomand acelasi lucru, fara o supraincarcare a peisajului cu 10 linii una langa alta, moara langa gara, biserica in dosul carciumii si cariera de piatra langa ultima casa din sat.
Un peisaj degajat, cu linie dubla sau simpla, dupa caz si intr-unul din colturi (eu as pune un munte ,nu un al doilea sat/oras) un helix (rampa elicoidala pentru trecerea in diverse nivele) care sa duca la un triaj subteran, o gara ascunsa ce are mai multe roluri:

-sa satisfaca nevoia vizuala unui triaj cu multe linii
-loc de garare pentru garnituri, in loc sa stea in cutii si dulapuri.
-sa creeze o diversitate de material rulant ce va circula pe diorama si sa dea impresia de timp/lungime , prin alternarea garniturilor.

Astfel, se poate accentua pe partea peisagistica, precum si pe amanuntele tehnice.
Insa asta-i doar parerea mea,sunt si alti utilizatori ( mult mai "caliti"decat mine in ale dioramelor ) care se pot exprima aici. :)
 
Excelenta observatie, Aquino! In plus, acei 20 de cm ar putea sa cuprinda si o "punte mobila" in zona usii ca sa permita un circuit continuu de jur imprejur.

Presupun de asemenea ca este la scara H0 si ar mai trebui sa precizezi si epoca in care vrei sa situezi diorama, si zona geografica.

Desigur, ai sa zici ca probabil nu conteaza asa de mult zona geografica, dar spre exemplu e destul de nepotrivit sa faci o diorama de ses daca ai ca subiect Elvetia!
 
aquino a spus:
Mai bine muti zona de 20cm de la fereasta pe peretele cu usa si zona de 70cm de la usa pe perete cu fereastra. Astfel te vei bucura de cei 4m si de lumina naturala pentru o viitoare zona a garii principale.

pai si pe usa cum mai intri ?
daca e prea lat in zona geamurilor nu le mai poti accesa.

daca stau sa ma gandesc bine in dreptul usii nu ar merge construit un pod, rabatabil la nevoie si in felul asta am si continuitate ?

L.E. Acum am vazut postarea ta victorian, gand la gand
 
Diorama pe care incerci tu sa o realizezi se mai numeste la americani si : Dogbone.

Sunt de acord cu cosmin78. Nici eu nu agreez dioramele 120/300 care incearca sa intruchipeze un oras inghesuit strapuns de o linie serpuita de cale ferata. Nu are sens o astfel de diorama si nu e realista. Eu cred ca scopul modelismului este acela de a reproduce/reprezenta realitatea la o scara redusa. Un oras cu 4 case, o biserica, o gara si 2 drumuri care nu duc nicaieri din cauza unui munte care blocheaza tot, nu e real ci doar infantil. Dar nu vreau sa critic sau sa condamn pe nimeni, asa ca, vorba americanului: Whatever floats your boat!
Planimetria aleasa de tine e pe gustul meu.
Zona aceea de 20 cm as lati-o la 30 cm. Astfel poti integra mai mult peisaj. Si pe parcursul ei poti pune si un mic canton.
In capete as incerca doua scenarii:
1. doua gari
2. o gara si o zona industriala cu o platforma de incarcare.

Ce epoca ti-ai ales?
Ce zona vrei sa reproduci? (tara, regiune, topografie)
 
Cu cat maresti latimea blatului de 4 m, cu atat poti face curbele cu o raza mai mare. O raza minima ar fi cea de 60, dar chiar daca e suportata de majoritatea locomotivelor si a materialului rulant, nu e chiar prototipica.
Deci un blat de 40 cm e indeajuns de bun.
Trebuie sa te gandesti la destinatiile din cele doua capete pentru a putea creiona o schema a liniilor.
 
Salut baieti,

Camera in forma modificata:
c9o2hqvewahh8ubvy.gif


Nu e "dogbone", e un simplu oval. Nu e nevoie sa mareasca raza, cu dimensiunile propuse se ajunge deja in mod elegant la raze de 1 metru, care sunt foarte rezonabile pentru scara H0. Aveti alaturat o schita lamuritoare. Desigur, ovalul de baza e de dorit sa nu fie un simplu oval, sa aiba niste raze cu curbura si mai mare pe portiunile drepte, poate sa fie o linie simpla sau dubla (eu as face linie dubla continua ca sa mearga in paralel doua garnituri, in sensuri diferite) iar in zona dinspre fereastra as face o gara cu un in intreg triaj de linii paralele dispuse in afara acestor doua circuite, un depou simplu cu trei locuri sau chiar unul circular cu vreo cinci, asa cum face Cosmin etc. Astea sunt deja variatiuni pe o tema data.

Propunere:
c9o2h7pj72u6fen5a.jpg