Scheme diorame

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Schita este atasata, altfel cum ar fi putut altcineva afirma ca se vede?Problema poate fi de la tine.

Uite link-ul schitei

http://666kb.com/i/c9o2hqvewahh8ubvy.gif

http://666kb.com/i/c9o2h7pj72u6fen5a.jpg
 
Acuma, nu ca ti-am desenat-o eu, dar cum ti-am desenat eu era mai bine, sa stii. E bine ca podul mobil sa fie mai subtire. La 20 de cm un pod mobil e doar un pod. La 70 x 90 de cm, un pod mobil de dimensiunea asta devine mai greu de manevrat. Nu numai ca e el greu in sine, dar gandeste-te ca ar trebui sa-l transformi intr-o portiune de peisaj, cu pomuleti, casute, etc... nu poti sa-l lasi chel decat daca faci o cale ferata italiana din Libia! :D

Pe urma, golul rotund e interesant, insa te vei chinui mai mult sa faci golul in felul asta. Nu uita ca panourile sunt facute din lemne, e mai usor sa folosesti un lemn drept decat sa faci curbe in felul asta! Nu in ultimul rand, desi probabil ca gandesti o diorama fixa, fa-ti un pustiu de bine si gandeste-o totusi demontabila. Chiar daca pentru moment nu intelegi, mai tarziu vei descoperi de ce!
 
Victorian: la mine nu se vede acea schita, deloc, nici in link-urile postate mai sus de cosmin78. Pod mobil cam impropriu spus, nu este pod este tot o parte a dioramei, dar mobila. Legat de greutate, ai dreptate, va fi ceva usor mai ales in zona aceea.

Vreau sa scot cat mai mult spatiu construit din aceasta incapere, orice cm2 conteaza !

Am ales golul sa fie rotunjit pentru ca imi ofera acces si in colturile dioramei fara sa pierd mult spatiu pe ea.

Legat de diorama o sa fie fixa, momentan nu am planuri cu acea camera, chiar imi venise ideea sa sparg un perete sa fac un tunel sa trec putin si in camera cealalta unde mai am un loc de 2x2.
 
In varianta asta, ajungi in colturi pe burta.Nu vei avea loc sa te misti, sa lucrezi...fara sa mai vorbim de un scaun ceva.
 
Eu iti aratam ca poti sa faci un circuit rezonabil si in spatiul pe care l-ai alocat initial. Nu te lacomi, pentru ca pana la urma vei descoperi si reversul medaliei: fiecare centimetru patrat in plus costa sa-l mobilezi, si vei constata ca nu tot ce-ai investit acolo (bani sau munca) merita pana la capat. Asa cum spunea Cosmin, daca diorama are adancime mai mare, vei ajunge sa faci colturi in burta incercand sa te intinzi sa fixezi un copacel in fundal. Ia-o incet, incepe cu un plan modest si echilibrat, iar daca dupa ce termini diorama in forma ei simpla constati ca nu ti-a ajuns locul, poti oricand s-o extinzi, ca nu te tine nimeni! Daca nu vezi imaginea mea, inseamna ca totusi computerul tau are o problema la setari. Vad ca restul lumii vad imaginile!
 
Nu stiu ce sa zic despre platforma aia rabatabila. E cam mare suprafata...
Un pod era mai bun. In felul asta puteai sa maschezi mult mai usor balamalele. Nu uita ca balamalele trebuie fixate pe partea superioara. Deci se vor vedea. Si daca faci un peisaj in zona aia...nu o sa arate bine niste balamale.... Mai ales ca o sa iti trebuiasca niste articulatii sanatoase pentru a putea tine ditai' bucata de diorama.

Iar acum ai prea multa suprafata pe dioarama. O sa fii pe post de munte in camera aia. Drept in mijloc. Te-ai gandit cu ce umpli atata spatiu?
 
Raduip a spus:
Nu stiu ce sa zic despre platforma aia rabatabila. E cam mare suprafata...
Un pod era mai bun. In felul asta puteai sa maschezi mult mai usor balamalele. Nu uita ca balamalele trebuie fixate pe partea superioara. Deci se vor vedea...

Nu neaparat, balamalele pot fi si pe sub iar acea platforma se lasa in jos, iar cand este ridicata, se poate propti cu ceva in partea cealalta :)

Ma bucur ca ai la dispozitie o asemenea suprafata. Spor la lucru si la idei
 
ia sema de ce au spus, Victorian, Cosmin, LDH...ca sa nu plingi mai tirziu si sa ajungi sa tai din diorama...este mai usor sa adaugi decit sa tai.
asa cum spuneau baietii mai sus, daca ai inca un spatiu linga camera propriu zisa, atunci acolo ar fii ideal sa montezi un helix care sa iti dea posibilitatea sa sjungi pe nivele diferite...nu neaparat unul peste altul, dar nivele separate, asa cum fac americanii...prin camera alaturata ai putea trece si linia/liniile principale si astfel ai scapa de curbe, cel putin pe un perete.deci ai cistiga ceva in lungime...
parerea mea...nu sacrifica lungimea pentru adincime...este greu nu numai la construit, dar mai ales dupa aceea, la partea de reparatii, curatenie si alte interventii.cit despre podul rabatabil...asculta din nou pe baieti!stiu ei ce spun!
o seara buna!
 
Ca solutie pentru accesul in colturile indepartate, destul de greu de aplicat insa, este cea a unor capace demontabile, care se preteaza insa numai la portiune din macheta ce nu contin trasee de cale. Ideea este preluata de la machetele de mari dimensiuni pe care le-au construit nemtii prin Hamburg sau Berlin, si consta in decuparea unor capace in zonele cu iarba, munti copaci, astfel incat personalul de intretinere sa poata avea acces la o zona indepartata a machetei. Intrarea se face de jos in sus, pur si simplu se impinge capacul in sus, iar pozitia constanta a acestuia se obtine prin folosirea unor elemente de ghidare (de exemplu bucatale de lemn care sa formeze un umar de sprijin). o astfel de solutie este insa laborioasa si necesita atentie pentru ca rezultatul vizual sa fie ok.