Parerea voastra despre Roco Geo-Line!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

robertanasa

Well-Known Member
Trenulist
28 Decembrie 2016
1.150
0
48
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Doresc sa cunosc si parerea voastra despre liniile Roco Geo-Line.
Mie personal imi plac foarte mult si cred ca au potential. :lol: Intradevar terasamentul nu arata prea bine dar cu putin efort si nisip de la Busch acest inpediment se poate remedia. 8) Cu toate ca detin o groaza de linii / macaze, de acest gen inca nu cunosc foarte multe despre ele si am cateva intrebari pentru cine cunoaste cat de cat sistemul.
- Se poate face o bretea?
- Macazele au o mufa cu trei pini pentru polarizare, dar nu stiu unde trebuie bagata aceasta mufa. :p
- Merita pus decodor pe macaze?

Va multumesc frumos pentru sprijin!
 
decodor merita,poti sa le incluzi intr-un intinerar prestabilit etc
decat sa le remediezi cu nisip si terasament,mai bine iti iei roco line fara
terasament si iti faci tu terasamentul.geoline sunt un fiasco,facute in graba,ca
GM-ul facut in 2 zile dupa DA nostru
 
In ceea ce priveste liniile ai dreptate, dar am o groaza de Geo-Line acasa, pot face trei machete la cate am. De cumparat nu cumpara nimeni, ca sa zici sa le vand, deci in concluzie, asta e! Oricum, mie imi plac si sper sa-mi iasa bine ceea ce voi face.
 
daca ai rabdare sa faci ceva mai bun din Geo-Line atunci e bine
pana acum nu vad sa fi aparut incrucisarea simpla de 30º necesara unei bretele
ai mai avea o solutie...bretea din roco line fara terasament.daca poti s-o faci
"a la lok",atunci e super :D
 
Super idee! Asa am sa fac.
Daca macazele lui Geo-line au 22 grade, sa inteleg ca incrucisarea trebuie sa aiba 44 grade? 44 grade, cine face asa ceva?!
 
@hgdan
robert se refera la acea incrucisare asemanatoare cu cea de la roco line de 30º
adica dubla fata de macaze,ca sa faca bretea.breteaua se aplica numai pe linii
duble si inseamna trecere de pe o linie pe alta cu incrucisarea in mijloc
de aceea are unghiul duble fata de macaze(in cazul asta ar trebui sa aiba 45º)
pentru ca este suma unghiurilor acestora
 
Robert,

Poate nu ai fost destul de explicit si atunci intreb

Vrei sa faci o bretea de genul celei de la club?

Varianta 1



unde DKW-urile pot fi inlocuite cu macaze normale si ai nevoie de patru macaze si o incrucisare simpla.
In acest caz lungimea este acceptabila iar distanta intre linii buna pentru un peron. Daca mai umbli la macaze si incrucisarea simpla, surtate si apropiate, mai castigi vreo 4 cm la lungime dar liniile se apropie si musai sa fie 1,2 sau 3,4 in gara, la o statie cu mai multe linii, ca nu poti pune peron intre ele ...

sau Varianta 2



unde nu ai nevoie decat de macaze si incrucisarea simpla iese din discutie.
Si aici pentru micsorarea lungimii ansamblului trebuie taiat din macaze.

Daca la liniile fara terasament operatia este relativ usoara, cu putina indemanare se rezolva repede, in cazul liniilor cu terasament cred ca lucrurile sunt putin mai complicate deoarece mai trebuie taiat si acesta si nu numai din lungime.

Spoor!