Ce lipici folositi pentru reparatii modele?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Alex_Stoicia

Active Member
27 Februarie 2008
235
1
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Se mai rupe o scarita, un element fin, intrebarea este cu ce le lipim deoarece eu nu am gasit inca solutia optima.
La vagoane parca ar mai merge un lipici de plastic, dar la locomotive ce sa folosim. Ele au corpul dintr-un fel de bachelita, un plastic greu de lipit.
Stiti ceva?
 
Ca sa lipesti o piesa minuscula rupta rezultate excelente poti obtine folosind cleiuri din gama cianoacrilatilor (CA sau "superglue"). Cele mai bune rezultate le obtii daca lipesti imediat si ai grija sa pui piesa exact in pozitia in care a fost, in special daca nu a fost deformata plastic inainte de rupere. La bachelita nu e cazul, de obicei bachelita se sparge, nu se indoaie.

CA lipeste inclusiv materiale dificile, gen metal pe sticla, evident cu conditia sa fie suprafete curate.

Am lipit inclusiv piese care sunt supuse la solicitari mecanice si lipitura a tinut perfect.

Cianoacrilatii sunt un produs chimic toxic (a se folosi in spatii bine ventilate) si care se solidifica datorita umiditatii din aer.

In aceasta gama exista atat cleiuri "instant" lichide, dar in ultima vreme au aparut si cleiuri "gel" lente, spre exemplu gama Loctite de la Henkel. Cele "rapide" trebuie folosite cu mare grija fiindca "prind" instantaneu, asa ca orice greseala este exclusa. Cele lente sunt mai "blande" si iti permit o marja de eroare si de repozitionare.

Cu ambele insa trebuie sa ai mare grija sa pui minimul necesar de clei si exact numai suprafata care trebuie fiindca ce iese in plus PATEAZA, iar daca folosesti instant si incerci sa stergi (cu o carpa sau o hartie) iti prinde si carpa!

Mare atentie, NU pot fi utilizati pentru lipirea ferestrelor transparente fiindca vaporii pe care ii degaja matuiesc suprafata respectiva.

De asemenea, asigura-te in zona de contact cu vaporii cleiului nu exista urme de grasime (amprente) fiindca le "scoate la iveala" ("revelarea" amprentelor cu vapori de CA este o tehnica folosita in criminalistica!)

O alta varianta sunt cleiurile bi-componente epoxidice. Si acestea sunt foarte bune, insa de obicei lipesc pe suprafata mai mare si sunt cleiuri lente. Pentru bachelita as ramane pe prima varianta prezentata!

D
 
Pentru plastic folosesc Contacta PRO de la Revell deoarece, spre deosebire de produse gen "Picatura", ramane transparent si nu se albeste in jurul lipiturii dupa uscare.
 
Pai, ca sa-mi dau si eu cu parerea, daca ai dexteritate si iti reuseste pozitionarea piesei din prima ceanoacrilatul este de baza. Aplicare usoara si "sudarea" piesei aproape instantaneu.
Evident ca trebuie facute teste deoarece este posibil sa iti topesca caroseria fie de vagon sau locomotiva.

Daca ai dubii atunci Revell te ajuta cel mai bine. Timp de uscare pentru o "sudura" buna cam 24 de ore. Cu Revell ai posibilitatea de a face lipituri "de proba". Un singur punct minuscul de lipici, pozitionezi piesa si daca nu iti place se desface la fel de usor. Procedeul este foarte utilizat la un fel de "premontaj" al pieselor la modelismul din kit.

Spor!
 
Concret, ce denumire comerciala are acest ceanoacrilat? De unde gasesc sa-l cumpar, daca zici ca este asa de bun?
 
Pai cu asta lipesti materiale de tip forex care au alta compozitie decat plasticul folosit la modele
Forexul fiind alb nu-mi dau seama daca albeste sau nu
Cauta la Prezentare machete, topicul lui alexvusdea
El a facut un pod si un turn de comanda si are mai multe poze
Acolo ai sa vezi daca albeste au ba

Cel mai bun cianoacrilat se numeste "Super adeziv" si este produs de catre Den Braven
 
Depinde de calitatea produsului. Unul ca lumea, nu. Exemplu Bison "Power glue" industrial (flacon de 7,5gr) si chiar "Picatura". Pentru ferestre recomand Humbrol "Clearfix". Nu ataca, nu pateaza, nu se intareste rapid. Il folosec si la fixarea unor datalii ca bare de mana, furtune, etc. care necesita doar o usoara intepenire. Pentru piese rupte, e functie si de material. Universal e cum zice LDH, cyanoacrylat.
....iar eu folosesc un amestec de cloroform, tiner si alti componenti (reteta e secret de familie :p )

PDI
 
PDI a spus:
....iar eu folosesc un amestec de cloroform, tiner si alti componenti (reteta e secret de familie :p )

PDI

Atat de secreta ca daca intrebi un modelist imposibil sa nu stie.

Totul depinde de cat de vascoasa vrei sa fie solutia si cat cloroform pui initial.
Cu cat pui mai mult cu atat o sa astepti pana ajunge la fluiditatea necesara.

Ingrediente: plastic de la culee.
In locul lor eu folosesc polistiren rupt bucatele si dizolvat in cloroform.

Adevarul este ca daca nu-l folosesti si nu este ermetic inchis ai toate sansele sa se transforme intr-o pasta mai groasa ca prenafezul bun.
 
si eu folosesc pentru lipire atat in domeniul feroviar cat si al machetelor statice din plastic (revell sau italeri) cianocrilat sau adziv dedicat pentr plastic
in ceea ce ma priveste, nu stiu daca general ete asa, am constatat ca Bison da rezultate un pic mai slabe ca Loktite
foarte util mi s-a parut un Uhu pentru pvc moale, la tub mare, care dupa un timp scurt de la aplicare, desi teoretic nu este pe deplin uscat permite slefuirea umeda cu rezultate bune
Evident ca acesta din urma nu se poate folosi la piese de foarte mici dimensiuni
 
m-am lovit si eu de problema ruperii anumitor ornamente de la vagoane .am studiat un pic modalitatile de lipire si totodata solutiile pe care sa le folosesc.parerea mea este ca la vagoane(cel putin roco) plasticul folosit este unul un pic mai special si la incercarile de lipire cu diversi adezivi gen picatura ,revell,super glue rezultatele au fost sub asteptari.la cea mai mica solicitare lipitura a cedat.mai mult am constatat ca nu are nici aderenta necesara asupra plasticului,putandu-l indeparta aproape in totalitate cu ajutorul unui ac de seringa.cunoscand un prieten care lucreaza cu plexiglas , l-am rugat sa-mi dea putin adeziv cu care lucreaza la lipirea acestuia.adezivul se numeste ACRIFIX si este foarte volatil.compozitia chimica este alta decat la adezivii enumerati mai sus.dupa ce am aplicat o picatura si am asteptat aprox 1 ora....surpriza ...s-a lipit excelent si la solicitarile mecanice a rezistat.trebuie sa mai exersez deoarece solutia este foarte fluida,se evapora usor si dizolva superficial suprafata de contact.oricum lipitura a ramas curata fara efect de albire si rezistenta la solicitari.este singura solutie care m-a satisfacut ,efectul de lipire fiind 100%.
aceasta solutie nu ataca pvc,putand fi pastrata intr-o seringa asa cum o am si eu.
 
Sal
Eu folosesc destul de mult PikoFix de la Piko, marele avantaj al lui este ca ramane transparent mult timp fara sa se ingalbeneasca si este semimat.
Dezavantajul este ca, pe suprafete foarte mici, lipitura cedeaza repede.
Am mai folosit Revell Contacta Profesional dar este sub PikoFix.
Spor
 
Ce recomandati pentru lipirea unui sasiu de metal?

In mod dezamagitor sasiul turat este poros, cam cum e ciocolata Milka cu bule de aer. Cianoactilatii nu tin suficient de bine, Solutiile gen pnenadez sunt excluse... Raman la solutiile epoxy... dar inca nu stiu ce sa aleg.

Metalul din care a fost turnat pare a fi aluminiu, sau cel putin asa cred.

Sfaturi?

PS: fara idei de sudura in argon :razz:
 
Salut,

Ce zici tu e cumva Bison Metal Epoxy? 2 tuburi: ceva rasina + intaritor?

Incearca daca e posibil sa-ti aduci aminte ce timp de tratare a avut :D ca sunt curios

Merci,
Daniel
 
Caut adeziv Revell contacta pro(fessional) in Cluj, la 12.5g sau 25g (cu ac de dozare) sau echivalent.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie?

Am utilizat cu success Revell contacta liquid special cu pensula, pentru asamblat o gara Faller, nu sunt foarte impresionat deoarece se usuca relativ rapid atat pe pensula cat si la suprafata in borcan, trebuie amestecat des si tinut inchis dupa fiecare miscare.

Acum asamblez un kit de locomotiva motorizata 1:87 si acolo e nevoie de mai multa precizie.

multumesc