Spatiu mic - diorama simpla sau pe module?

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Apr 20, 2010 4:31 pm

O scurta precizare pentru incepatori: o diorama poate sa fie intr-o singura bucata (ceea ce in titlu se cheama "diorama simpla") atunci cand intreaga suprafata a dioramei este alcatuita pe un singur suport, de exemplu o usa veche dezafectata. Acest mod de abordare al problemei pare avantajos la inceput, insa rezultatul final este un obiect greu, uneori imposibil de manevrat in interiorul unei case fara riscul de a deteriora elemente si detalii fine.

Rezolvarea acestei probleme consta in "desfacerea" dioramei respective in mai multe "blocuri" care se asambleaza cu suruburi sau alte sisteme de asamblare, devenind o singura diorama, dar odata desfacuta, se poate manipula si cara separat. Extrem de util cand e vorba de transportat diorama la o expozitie dar chiar si pentru mutarea dioramei incoace si incolo prin casa pentru curatenie etc.

Aceste blocuri se cheama (1) MODULE atunci cand racordurile dintre ele sunt standardizate in asa fel incat ele se pot cupla in mai multe moduri (cu alte cuvinte, datorita standardizarii jonctiunii se poate schimba ordinea modulelor, obtinandu-se totusi o linie continua).

Aceste blocuri se cheama (2) SEGMENTE atunci cand racordurile dintre ele permit asamblarea segmentelor respective doar intr-un singur mod, obtinandu-se o singura diorama alcatuita din mai multe segmente.

Din acest punct de vedere, intrebarea din titlu ar fi trebuit scrisa corect in felul acesta: "Diorama simpla, pe module sau pe segmente?" ;-)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
LDH

Mesaj de LDH » Mar Apr 20, 2010 9:24 pm

Intrebarea era pusa in 2007.
E bine ca se raspunde si astazi la o intrebare atat de veche.
Probabil ca atat au stat la secret arhivele :grin:
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
bogdan_g

Mesaj de bogdan_g » Mar Apr 20, 2010 11:11 pm

sau, este un subiect care dureza...
darkshadowro

Mesaj de darkshadowro » Lun Oct 03, 2011 5:15 pm

salut. eu sunt nou pe aici si incerc sa citesc articolele introductive despre modelism feroviar pentru ca sunt destul de nou in domeniu. am si eu o intrebare totusi: unde pot gasi standardele pentru modulele de diorame ? (am spus corect ?). multam anticipat
H0 Ciu Ciu
interesantul

Mesaj de interesantul » Lun Oct 03, 2011 5:19 pm

Bună’!

Aici gă’seşti începutul...
[Local Link Removed for Guests]

Mai departe, dac㒠ră’sfoieşti forumul, vei gă’si tot mai multe ră’spunsuri.

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”