Despre scari in modelismul feroviar

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Intreb si eu aici (nu stiu unde ar fi mai bine sa postez, daca Adminii cred ca locul postului e in alta parte ii rog sa-l mute): sunt, in Romania, colectionari (sau amatori) de trenuri la scara (sau ecartament, fiecare o ia cum doreste) O (1:43, dupa unii, 1:45 dupa altii)?
Unul dintre furnizorii mei produce si trenuri la scara O. Nu sunt foarte detaliate (sunt din tabla, in genul jucariilor) si, in plus, sunt destul de scumpe: 40-50 de euro un vagon, 4-500 de euro un start set, insa am vazut ca ele sunt apreciate pe la altii (Franta, SUA eyc) si nu stiu daca sa ma bag sa aduc asa ceva (si sa stau cu ele pe stoc si cu banii blocati) sau sa stau linistit.
Astept si eu pareri de la cei care stiu, cunosc etc si, de ce nu, eventuale (pre)comenzi de la doritori.
Multumesc.
 
buna,

Scara O (ecartament de 32 de mm la normal, 16 la Oe si 24 la Om, ecartament ingust de 750mm respectiv metric) se defineste, in functie de tara si continent, sau ca 1/43,5 (Europa) sau ca 1/45 (Marea Britanie, America de Nord) sau ca 1/48 (America de Nord); exista deci mai multe scari O, asa cum pe N exista N european (1/160), N japonez (1/150) si N britanic (1/148); la scara intermediara ne-au scutit de confuzii, H0 este 1/87 iar scara britanica 1/76 se numeste H0/00 sau mai simplu 00 :D

Tocmai vin de la o intalnire FREMO de la Hanau la care exista numai scara N (cam 80 de module) si cam tot atatea O, Oe si Om; este o scara foarte interesanta cu detalii numeroase... intrebarea este cati sunt gata sa dea 2500 de Euro pe o locomotiva adevarata (nu vorbesc aici de productiile Lenz sau Heljan din plastic de 4-500 de Euro)... :roll:
 
daca o faci sa fie la fel de adevarata ca cea de 2500, tot 2500 te costa pana la urma, material si munca... :roll:
 
Eu aduc de la Mercur: www.merkurtoys.cz
Deocamdata aduc de la ei jocuri de construit si puzzle-uri (le puteti vedea pe situl lor si pe al meu). Ei au in oferta si trenuri, dar cum nu cunosc piata asta foarte bine, nu m-am inetresat. Nu am nici preturi de la ei pentru asa ceva, dar am vazut preturi in Europa (si eu incerc sa le vand cam la aceleasi preturi sau chiar sub).
 
aha, ETS...

pai stati asa, modelele ETS nu sunt chiar modele, ci pe undeva intre jucarii si modele, cu o nuanta de Tinplate... pana si Fleischmann Magic Train pe 0e arata mai serios... credeam ca vorbim de modele adevarate aici! :roll: