DE CITIT PENTRU INCEPATORI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ca tot i-am poluat subiectul lui Prognosis cu ordinea cronologica a lucrarilor, adica ceva de genul "ce a fost mai intai? oul sau gaina?" va propun sa va uitati la imaginile de mai jos care vorbesc de la sine ce se face mai intai la o macheta de la ZERO. Traseul sau relieful?

http://www.gilbert-gribi.ch/verna03.html

si reluand niste fotografii de pe la inceputul subiectului unde sunt mentionati si autorii aceastora, adica LOXX Berlin:



Daca profesionistii care au realizat LOXX-ul au pus carul dupa boi noi de ce am face altfel?
 
La solicitarea lui Robert iata despre ce este vorba cand vorbim despre module si retea modulara.
Chiar daca este in franceza desenele sunt in limba internationala "desenul tehnic" si sunt sigur ca nu reprezinta nici un mister pentru nimeni.
Daca sunt nelamuriri le putem discuta punctual nu la modul general.

http://www.morop.org/fr/normes/nem909d_f.pdf

http://www.morop.org/fr/normes/nem943f_f.pdf
 
@LDH

Multumesc frumos pentru sprijin!

Ce am inteles eu din MOROP:

Modulul trebuie sa aiba 610mm latime, lungimea nu se specifica (avand in vedere ca latimea este de 610 mm sa inteleg ca lungimea poate fi de 810 mm?), inaltimea modulului trebuie sa aiba 150 mm.

Te rog frumos sa ma rectifici.


Cu respect,
 
Sa pun si eu niste intrebari pe care le am dupa ce am parcurs acest topic. Eu in timp as dori sa-mi fac o dioarama , spatiu am destul (o s-o tin la sat la bunici care e foarte aproape de tm (25minute cu masina , mai mult facand traversand orasul) . Deci spatiul de 1,5M pe 2,5 M e suficient pentru o diorama ? Inca nu am nimic cumparat , dar as vrea adica o sa-mi iau un start set la inceputul lunii decembrie , bani multi nu am asa ca va fi analog. Desi toti m-au indrumat spre digital momentan nu am bani (adica parinti nu au ,pt ca inca nu-s pe banii mei) singura solutie este analogul(pt inceput)E chiar asa de rea? Se pot rula doua loco in acelasi timp pe un circuit(analog) ? Trebuie automatizari? In ce consta acesete automatizari? Eu voi incepe cu un start set piko , dac voi avea o diorama analogica, transformatorul de la piko este suficient ? Trebuiesc ceva imbunatatiri pt o diorama(analog) ?! Sunt foarte nelamurit cu partea aceasta electrica, si inca nu am insusirile pt electrica (am doar 14 ani si nici nu prea am avut deaface cu asta )
 
Caile Ferate "La Ursu" incap pe o masa ovala de 1.15m X 2m, asa ca eu cred ca pe 1.5m X 2.5m te poti desfasura in voie.
Daca circuitul tau va fi cu linie dubla, atunci este suficient sa izolezi dpdv electric linia din interior de cea din exterior - cu ajutorul papucilor izolanti - si sa le alimentezi cu doua alimentatoare. Astfel pe cele doua linii vor putea circula doua trenuri total independent unul de altul. Atunci cand vei trece pe digital, pur si simplu vei conecta in paralel cele doua linii si le vei alimenta de la statia digitala.
Mult succes si tine-ne la curent :)
 
robertanasa a spus:
@LDH

Multumesc frumos pentru sprijin!

Ce am inteles eu din MOROP:

Modulul trebuie sa aiba 610mm latime, lungimea nu se specifica (avand in vedere ca latimea este de 610 mm sa inteleg ca lungimea poate fi de 810 mm?), inaltimea modulului trebuie sa aiba 150 mm.

Te rog frumos sa ma rectifici.


Cu respect,

@LDH
 
robertanasa a spus:
robertanasa a spus:
@LDH

Multumesc frumos pentru sprijin!

Ce am inteles eu din MOROP:

Modulul trebuie sa aiba 610mm latime, lungimea nu se specifica (avand in vedere ca latimea este de 610 mm sa inteleg ca lungimea poate fi de 810 mm?), inaltimea modulului trebuie sa aiba 150 mm.

Te rog frumos sa ma rectifici.


Cu respect,

@LDH

Lungimea poate fi, teoretic, cat vrei
ideal este sa nu fie prea mare deorece este greu de transportat.
De aceea eu am optat pentru module de 80 cm dar se poate si 120 cm.
Numarul de elemente constructive este acelasi.

As pune poze dar nu ma lasa sa intru la photobuchet si vaz si pozele postate acolo nu se mai vad. Nasol...

E mai simplu daca intrebi si eu sa incerc sa iti raspund.
 
mpursu a spus:
Caile Ferate "La Ursu" incap pe o masa ovala de 1.15m X 2m, asa ca eu cred ca pe 1.5m X 2.5m te poti desfasura in voie.
Daca circuitul tau va fi cu linie dubla, atunci este suficient sa izolezi dpdv electric linia din interior de cea din exterior - cu ajutorul papucilor izolanti - si sa le alimentezi cu doua alimentatoare. Astfel pe cele doua linii vor putea circula doua trenuri total independent unul de altul. Atunci cand vei trece pe digital, pur si simplu vei conecta in paralel cele doua linii si le vei alimenta de la statia digitala.
Mult succes si tine-ne la curent :)
Multumesc pt lamurire. Momentan nu poate fi vorba inca de o incepre de constructie a dioramei nici dupa ce iau start setul deoarece este un an greu pt mine dpdv financiar , cls 8 meditatii etc . Asa ca is multumit ca o sa primesc si start setul pe care pana acum 2 luni nici nu credeam ca o sa il am anul viitor dar adimite acum 8) . Multumesc inca o data.
PS:Istoria cailor tale ferate este fascinanta :lautar: :wink:
 
LDH a spus:
robertanasa a spus:
robertanasa a spus:
@LDH

Multumesc frumos pentru sprijin!

Ce am inteles eu din MOROP:

Modulul trebuie sa aiba 610mm latime, lungimea nu se specifica (avand in vedere ca latimea este de 610 mm sa inteleg ca lungimea poate fi de 810 mm?), inaltimea modulului trebuie sa aiba 150 mm.

Te rog frumos sa ma rectifici.


Cu respect,

@LDH

Lungimea poate fi, teoretic, cat vrei
ideal este sa nu fie prea mare deorece este greu de transportat.
De aceea eu am optat pentru module de 80 cm dar se poate si 120 cm.
Numarul de elemente constructive este acelasi.

As pune poze dar nu ma lasa sa intru la photobuchet si vaz si pozele postate acolo nu se mai vad. Nasol...

E mai simplu daca intrebi si eu sa incerc sa iti raspund.

Multumesc frumos! Lasa ca am intrat eu in photobucket-ul tau si am vazut.

Cu respect,
 
Salutare.

Un sfat cae pe unii poate ii face sa rada desi sunt cat se poate de serios, la lungimi de 1,5 - 2 metrii, lasati rosturi de dilatare/contractare a liniei, adica, ce problema apare mai ales in cazul unei diorame modulare?

- din cauza ca modulul trebuie sa se prinda cu alte module, logic, la capate sina este foarte bine fixata, problema apare daca sina este dintr-o singura bucata, nu se poate dilata/contracta fiind astfel prinsa, eu am patit ca avand 2 sine flexi de 1m fiecare si lipindu-le prin cositorire, sa patesc sa se dezlipeasca si intre ele sa apara un spatiu de 1 - 1.5 mm, problema nu ar fi aparut daca in loc sa le lipesc, as fi folosit cleme de prindere, si nu intr-un singur loc, ci in mai multe locuri desi sinele aveam 1 m fiecare, ar fi trebuit ca macar una sa o tai in doua pentru ca crea inca un punct de imbinare cu cleme.

Deci atentie cei care planuiti sa construiti diorame in spatii unde apar diferente sensibile de temperatura intre vara/iarna.
 
Un sfat pentru a preintampina "serpuirea" sinelor flexibile - intre 2 sine flexibile montati 1 sina dreapta sau curba dupa caz (sina normala) lasand spatii mici intre sine (doar unite prin clemele de contact)
 
Cine are niste modele pt o diorama de 5 pe 1,5 m?? Sau cine imi poate arata un model de diorama pt spatiile mici...si ce ar fi bine sa pun pe ea..avand in vadere ca sunt incepator...
 
Ia vezi pe site-ul asta poate e vreo schema care-ti place:

http://www.naisp.net/mfischer/m_train2.htm

Sarbatori fericite de Paste tuturor prietenilor modelisti de pe Lokomotiv.ro!

Salutari din Constanta,
Dorin

Later edit: am modificat, poate acum merge?
 
Catalinzz a spus:
pai as vrea o fabrica si doua statii de pasageri cu doua sine una langa alta..pe analog..si ceva...o parte dintr-un oras...eu stiu...

Ceva mai clar.
Scrie pe o hartie ce vrei sa faci, revizuieste ce ai scris, modifica pana ajungi la varianta aproape finala si asteptam sa pui pe forum.