N sau TT?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Fratilor trebuie sa recunosc ca o vreme am vrut si eu sa trec la N, insa m-a oprit un singur lucru...de unde sa cumpar machetele si materialele, care in Romania se gasesc mai greu? :( Poate niste sfaturi legate de magazine ar fi utile :D Deocamdata raman la H0, insa pe viitor tot vreau sa construiesc si o diorama N
Legate de alegerea scarii, o privesc asa:
H0 - Diversitate in alegere, relativ usor de procurat si in Romania, necesita un spatiu destul de mare, insa se pot face si minuni intr-un spatiu mic, modele pot fi usor modificate - "tunate" fara a exista riscul mare de distrugere a modelelor.
TT - Gama restransa de modele si producatori, raport dimensiune/detaliere/usurinta de modificare destul de bun.
N - Dimensiuni reduse, se pot crea diorame complexe. Restul avantajelor au foste enumerate mai sus :)
 
AdiG,
Cu H0 nu te mai bat la cap; ai sa ai avut, stii despre ce e vorba, decizia iti apartine.
Referitor la N si TT: eu am niste vechituri la TT si m-am jucat un pic si cu N.

Personal, modelele la N mi se par (culmea) mai detaliate decat cele de la TT (unde sunt mai putini producatori).

La TT am vazut BTTB, Tillig si Kuehn; ce am vazut de la Kuehn mi-a placut, insa oferta cam scartaie. Eu am sinele vechi BTTB (pe care le tin de muzeu) si am niste sine noi Tillig de la trennet.

La N lucrurile stau altfel; ai de unde alege: Trix, Flm (aka Roco), Roco, cate ceva de Hornby International si multi altii; in plus, oferta de "decor" - casute si alte chestii d-astea e mult mai variata decat la TT.

Asta a fost motivul pt care am renuntat la TT.

Acum, la partea de digital. Intr-adevar, la N lucrurile sunt mai complicate, in sensul in care poti sa-ti iei adio de la sunet (teoretic), iar decodoarele sunt mai mici (recomandabil Digitrax-uri).

La TT se poate pune sunet in unele locomotive (ex: Ludmila).

In concluzie, iti pot spune ce as face eu daca ar fi sa renunt la H0: as trece la N.

Multa bafta.

PS: Inainte de a lua o decizie, da o tura si pe la magazinele virtuale din Vest, ca sa iti faci o idee despre oferte.
 
Tyco,

Cred ca discutia asta "ce scara sa aleg" e la fel de "fundamentata" si de buna de adus argumente logice la fel ca si discutia "care-s mai bune, blondele, brunetele sau roscatele?" :D

Evident ca partizanii fiecarei scari vom avea argumente la fel de bune si de frumoase, de pline de logica, si ne vom sustine cu tot atata ardoare pasiunea si scara la care activam. In privinta intrebarii din postul tau (de unde sa cumpar machetele si materialele) ti-as raspunde un singur lucru:

"Cine cauta, gaseste!"

Spre exemplu, fiindca material rulant pe N si epoca I-a nu se mai prea fabrica, eu m-am re-orientat spre eBay care e o sursa inepuizabila de modele din anii trecuti, pe vremea cand inca se producea si pentru epocile "mici". Dar raspunsul de mai sus poate sa fie la fel de valabil pentru scara TT sau pentru modele epoca I-a pe H0, care au ajuns si ele un soi de "cenusareasa" a modelismului feroviar actual, poate cu exceptia notabila a lui Maerklin, care mai reia din cand in cand niste modele vechi Trix.

Si apropo de intrebarea de mai sus, cand un reporter american i-a pus intrebarea idioata: "Care-s cele mai fidele femei, blondele, brunetele sau roscatele?" Charlie Chaplin a raspuns: "cele carunte!" :D
 
Eu as avea o curiozitate:

Cati din cei care zic ca in Romania se gaseste mai greu material rulant la scara N au facut macar o comanda on-line la un magazin din, sa zicem, Germania?
 
Si in acest caz, de ce oare este considerata lipsa unui furnizor roman care sa se aprovizioneze constant cu material la scara N un impediment.

Sunt convins ca au constatat cat de simplu este sa comanzi, sa platesti si apoi sa primesti produsele de la un magazin din vestul Europei.

Nu vreau sa fac propaganda impotriva furnizorilor romani de material rulant dar nici nu vreau sa se inteleaga ca ne este foarte greu sa cumparam on-line, din alte state europene sau chiar de peste ocean.
 
Si in acest caz, de ce oare este considerata lipsa unui furnizor roman care sa se aprovizioneze constant cu material la scara N un impediment.

Sunt convins ca au constatat cat de simplu este sa comanzi, sa platesti si apoi sa primesti produsele de la un magazin din vestul Europei.

Nu vreau sa fac propaganda impotriva furnizorilor romani de material rulant dar nici nu vreau sa se inteleaga ca ne este foarte greu sa cumparam on-line, din alte state europene sau chiar de peste ocean.

Este foarte usor de comandat, dar in unele momente parca mai simt nevoie sa vad fizic obiectul :D.Dar din nefericire furnizorii romani de material rulant cel putin la N sunt sublimi dar lipsesc cu desavarsire(vorbesc acum de magazine), iar decat sa fac o comanda in Romania mai bine o fac in Germania sau peste ocean(sigur preturile ies mai bune si deobicei sunt si foarte prompti :D ).
 
In Romania problema este ca multi isi aleg scara H0 pentru ca nu au de unde sa cumpere N, iar comerciantii nu aduc N pentru ca toti potentialii clienti au deja H0! Este un fel de cerc vicios. Din aceasta cauza scara N este neglijata chiar si de cei cu locuinte mici care nu permit o desfasurare serioasa pe H0, in fapt in situatia aceasta aflandu-se majoritatea, ajungandu-se inevitabil la tinerea modelelor prin cutii sau cel mult la mini-diorame pe care trenul le parcurge in 15 secunde.

Mi se pare ca exista o orientare fortata a pietei autohtone de trenulete intro singura directie, dar trebuie incet incet sa realizam cat traim nu doar in Romania ci si in Europa, si ca nimic nu ne obliga sa acceptam oferta meschina de la noi drept limita fatidica a modelismului feroviar!!! Este foarte simplu sa comandam de pe net acum ca sunt acceptate in sfarsit si cardurile noastre, si am observat ca exista destula bunavointa din partea comerciantilor vestici sa-si trimita marfa in Romania, noi suntem cei care ar trebui sa dam dovada de mai multa deschidere.
 
Salut,

Am inceput sa comand produse la scara N in toamna acum si deja am facut comenzi de 3 ori la magazine din Marea Britanie, Austria si Germania. Pachetele au sosit in termen de 1-2 saptamini maxim, n-am avut probleme de deteriorare a produselor. Plata facuta cu un card, eu am ales sa fie in euro, dar banuiesc ca si un card in lei merge, se face automat calculul valorii la cursul zilei.

Magazine online am gasit multe in 2 saptamini aveam deja o lista mare, insa de cumparat e bine de la cele mai mari, sint multe magazine mici ce au produse putine pe stoc.

Dragos
 
clexus a spus:
In Romania problema este ca multi isi aleg scara H0 pentru ca nu au de unde sa cumpere N, iar comerciantii nu aduc N pentru ca toti potentialii clienti au deja H0! Este un fel de cerc vicios. Din aceasta cauza scara N este neglijata chiar si de cei cu locuinte mici care nu permit o desfasurare serioasa pe H0, in fapt in situatia aceasta aflandu-se majoritatea, ajungandu-se inevitabil la tinerea modelelor prin cutii sau cel mult la mini-diorame pe care trenul le parcurge in 15 secunde.
...
.
Nimic mai exact. Tocmai acest lucru l-am semnalat si eu de cateva ori. Noroc ca un comerciant de la noi a inteles si s-a adaptat. Acesta este hgdan de pe acest forum, cu magazinul hgd.ro. Deja am luat de la el 2 seturi FLM 939881 si 939801, doua locomotive V 200 Roco si un macaz Flm. Servit rapid si la preturi de magazin german (inclusiv expediere din Cluj in Bucuresti). Jos palaria.
Alt comerciant ce incepe sa inteleaga ca N nu e o scara de care sa fugi e si Rally. Are dansul in magazin gramezi de lucruri pe H0 ce le tine pe stoc de ceva vreme, dar nu se plange. Si daca ramane cu o sina-doua pe N de la o comanda a cuiva ce a renuntat, imediat se ingrijoreaza. Dar am eu grija sa-l linistesc :wink: . Oricum, Rally va aduce pe comanda orice doriti pe N de la Roco, Noch si poate si alte firme cu care este dansul in relatii de afaceri.
Comerciantii trebuie sa inteleaga ce a spus clexus (ce am reprodus si eu mai sus) si sa se gandeasca ca pot castiga de la un proaspat intrat in lumea trenuletelor mai mult daca-l lasa sa se decida pe N decat daca-l conving sa inceapa cu H0. Caci pe o anumita suprafata pe care clientul ce sta la bloc poate s-o aloce unei diorame, vor fi bagati mai multi bani in cazul scarii N decat la scara H0 (mai multe sine, garnituri, casute, copaci si alte elemente de decor, teoretic pana la de patru ori ca numar).

Cat priveste sunetul, am descoperit o solutie care imi pare o alternativa rentabila: sistemul de sunet quadrofonic al programului TrainController 5.8 cu modulul de sunete respectiv. Cu pretul unui decodor de sunet se zice ca se obtin sunete realiste (cu efecte Dopler, de teren, etc). Doar softwareul trebuie cumparat, ca hardware se foloseste o placa de sunet cu 4 iesiri (la multi este deja prezenta in PC) si 4 boxe aranjate intr-un anumit fel. http://www.freiwald.com/pages/sound.htm

Clexus, nici ca puteai spune mai bine, tot ce ai zis in posturile anterioare. Te felicit si-ti urez sa ai spor la diorama! Ca se anunta interesanta.
 
intr-adevar, jos palaria hgdan. Si rally este ok, insa nu gasesc intotdeauna ce vreau la el (am vrut o aburoasa cu tender si nu am gasit la el); in rest e ok, nu am avut probleme nici cu marfa luata de la ei, nici cu sfaturile pe care mi le-a dat. In 24 de ore am primit marfa de la el (cluj-bucuresti) - are si N

De rally ma leaga faptul ca de la el am cumparat prima data si m-a suportat cred ca vreo 2 ore, timp in care l-am bombaradat cu interbari, la care mi-a raspuns foarte detaliat - aduce si N la comanda

Totusi, magazinul lui rally nu e primul pe care l-am vizitat; primul este cel din Crangasi (nu dau nume :D ), dar intre cele doua persoane si intre cele doua magazine este o diferenta fantastica.

Pe Dan nu l-am cunoscut personal, desi mi-ar place sa cred ca o sa-l cunosc vreodata.

Mai sunt ok si cei de la liliputhobby.ro. Am cumparat de la ei, am corespondat pe e-mail, am pus intrebari si am primit raspunsurile de care aveam nevoie. (tot 24 de ore timp de livrare) - au si N

Deasemenea prietenul si colegul meu ladislauk (care e la N) a cumparat si de la http://trenulete.inext.ro/ de la Arad si zice ca sunt ok. Atentie! Sunati pentru a intreba daca au cutare si cutare pe stoc, pentru ca site-ul nu e relevant - au si N

Si nu in ultimul rand lokshop.de Sunt seriosi si prompti. Cam 10 zile timpul de livrare - evident ca au si N si TT

Ultima mea achizitie este de la electrosid: BR50 Roco; pret ok, toata marfa de pe site este in stoc.

TT mai gasesti la Dl. Doru Miu de la trennet.ro; eu am luat de la el niste sine Tillig, un alimentator si un motor pt locomotiva. la fel, e posibil sa aiba mai multe produse pe stoc decat pe site.
 
Salut,

Eu am avut TT cateva vagoane de cand eram mic si acum am continuat pe aceasta scara. Nu as vrea sa schimb nici pe N nici pe H0. Este drept ca la H0 dispui de mult mai mult material rulant si foarte diversificat, dar mi se par foarte mari ca si dimensiuni. La N, mi se par foarte fain, dar un pic cam mic, dar gasesti multi producatori cu o gama larga de produse. TT este ca o cale de mijloc pentru mine. Tot ca un inpediment la TT, in Romania nu prea se aduce. Eu in ultima vreme am fost pe la trenulete.ro si am luat de acolo ce mai aveau pe stoc. Dar stocul este limitat. In afara de Tillig care are o gama larga, nu prea mai sunt alti producatori mari.

Eu raman fidel TT, mi se pare un compromis intre N si H0.
 
Stie cineva daca aceasta frumoasa locomotiva pe TT diesel, se aduce in romania ?Oare ghd.ro ?Rally?La pret are 99 euro fara taxe.Nu stiu transportul in Ro.
http://www.miniaturmodelle.net/osc/catalog/popup_image.php?pID=1321&osCsid=1925f2eb4ba5239eadae607768620ea9
Clasa TEP 10 in culori CSD, poza de sus.Firma este Miniaturmodelle.net , nu stiu nimic despre ea, a comandat cineva ?Multumesc de raspuns.