Motoare pentru actionarea macazelor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

COObra

Well-Known Member
Trenulist
23 Iulie 2016
696
0
Ilfov, Ciorogarla
YAHOO
coobra_78
LOCATION
Ilfov, Ciorogarla
conectare macaz...cum?

<t>fratilor .....help <br/>
sunt mai prost si nu stiu cum se leaga macazul electric. <br/>
cine stie il rog sa imi explice la ce foloseste fiecare contact de pe el. <br/>
<br/>
multumesc</t>
 
Salut COObra!
Banuiesc ca din august pana azi ai aflat cum se folosesc "masinariile" din poza.
Daca nu, atunci:
pentru macaz, de jos in sus:
- contact pentru masa - se leaga un plot de la 16V~ al trafo;
- contact pentru actionare pe directa - se leaga prin pupitru la celalalt plot de 16V~;
- contacte pentru semnalizarea pozitiei macazului - de regula nu se folosesc decat pentru cazul cand ai o luminoschema;
- contact pentru actionare pe abatuta - se leaga prin pupitru la celalalt plot de 16V~;
Cealata masinarie e un banal decuplator, simplu de utilizat avand doar doua contacte.
PDI
 
Macaze si actionarile acestora la seturile PIKO si MEHANO

<r>Salut !<br/>
Unele Startseturi PIKO sau MEHANO au si macaze in componenta.<br/>
La toate acestea, macazele sunt <B><s></s>manuale<e></e></B> , motorasele (electromagnetii ) de comanda <B><s></s>nu sunt incluse<e></e></B>.<br/>
PIKO<br/>
Modelul de macaze de la PIKO are din fabricatie doua filete pt montarea motorasului in suruburi . Motorasul se achizitioneaza separat. <br/>
Pentru a comanda un <B><s></s>motoras macaz <e></e></B>mai e necesar un <B><s></s>transformator de 12-16V <e></e></B>curent alternativ (cum e cel de startset ) si o <B><s></s>tastatura de comanda <e></e></B><br/>
Pentru <B><s></s>Startseturile digitale<e></e></B>, daca se doreste comanda macazelor din telecomanda, se achizitioneaza, suplimentar, <B><s></s>motorasele<e></e></B> si un <B><s></s>decodor macaz<e></e></B> (acesta poate comanda maxim 2 motorase ). <br/>
In acest caz nu mai e nevoie de un trafo suplimentar, curentul de actionare fiind preluat din decodor macaz. <br/>
<br/>
MEHANO<br/>
Macazele din Startseturile MEHANO sunt manuale si datorita solutiei constructive nu se poate monta un motoras macaz pe acestea.<br/>
Daca se doreste totusi , se schimba macazele manuale MEHANO cu cele electrice de la acelasi producator. Acestea se livreaza cu motorasul incorporat si cu tasta de comanda.<br/>
Si in acest caz este necesar un trafo de 12-16 V alternativ.<br/>
rally</r>
 
La Roco, in start-set digital am primit un macaz manual pregatit pentru montare motor/decodor. Apoi am mai cumparat 2 macaze lafel, adia tot manuale si pregatite pentru montare motor/decodor. In digital, se alimenteaza din tensiunea de alimentare permanent prezenta furnizata de centrala digitala.
 
@shoppy

te completez un pic.....in analog se alimenteaza de transformator via pupitru
(butoane)....sau in digital,motoarelor analogice(fara decodor) li se adauga un
modul decodor(art.cod.10775) cu capacitate de pana la 8 motoare care se leaga(modulul) direct la linie,motoarele conectandu-se in modul
 
Intrebare:
Daca un macaz piko dotat cu motor este setat pe linia directa si vine un tren de pe cea abatuta, acesta din urma poate forta trecerea macazului cu motor pe abatuta sau deraiaza?

Fara motor nu este nici o problema pentru un tren sa comute macazul din mers, as vrea sa stiu daca lucrurile se schimba atunci cand este atasat un motor.
 
Macazele Piko nu sunt polarizate si nu intra in scurt-circuit.
Se pare deci ca trenul poate forta comutarea macazului cu motor cu tot (macazele cu motor piko); dar cu cele de la Tillig ?
 
Motoarele tillig se monteaza sub blat, ele actioneaza macazul cu o tija de metal (0.8 parca) care e destul de oteloasa, teoretic la locomotivele grele nu ai probleme, dar vagoanele deraiaza, oricum, in realitate nu se trece pe macaz neschimbat ! (vezi unele exceptii de la CFR :D )

La piko nu cred ca forteaza comutarea motorului, este doar un arculet (la fel si la roco) care permite acelor sa se miste in pozitia fortata de roti, si apoi sa revina in pozitia initiala, pozitia "motorului" ramane neschimbata.

Oricum, tillig sunt de departe cele mai reale ca si functionare si in plus au multe alte avantaje.
 
Montarea fizica a motorului nu tine de sistemul in care este el actionat: analog sau digital.

Pentru a vedea schema electrica a conexiunilor, in analog, verifica prospectul care insoteste actionarea.

Pentru digital, consulta documentatia care vine imoreuna cu decodorul destinat actionarilor.
 
In analog am inteles cum se fac legaturile si nu-i greu. Problema mea era in varianta digital pentru a ascunde decodorul sub blat (ca sa nu mai stea pe diorama). Cum se programeaza, ce decodor ar fi bun, merita diferenta dintre analog si digital?
 
Nu stiu pentru ca nu am legat veci in digital, dar nu are ce filozofie sa fie.

Decodorul nu are legatura cu motorul folosit, presupun ca decodorul se programeaza ca orice alt decodor, la fel ca la locomotive, nu trebuie sa fie mai complicat.

Poate exemplifica cineva care a si montat.
 
As vrea stiu daca are cineva are scheme(schite) cu dispozitivul de manipulare al macazelor prin bobine (eventual de la mai multe feluri de actionari) astfel incit sa se asigure si "inzavorarea" / blocarea macazului pe pozitia "+" (pe directa) sau " - "(pe abatuta) .
Sper sa putem sa ne inspiram din acestea...
 
Ia uitativa la filmuletul asta pentru scara N ....e foarte interesant si cred ca trebuie luat in seama mecanismul.....

http://www.youtube.com/watch?v=aEZd3WqkHHE&feature=related
 
Big_boy a spus:
Ia uitativa la filmuletul asta pentru scara N ....e foarte interesant si cred ca trebuie luat in seama mecanismul.....

http://www.youtube.com/watch?v=aEZd3WqkHHE&feature=related

foarte ingenios mecanismul, ca mecanica nu e foarte complicat, practic cea mai complicata piesa e roata dintata filetata, dar si asta se poate aranja. in schimb mi se pare putin complicata electronica: motorul se invarte destul de mult, trebuie sa faca tot timpul acelasi numar de ture....
 
Va salut,

Am achzitionat de curand 2 motorase pt macaze PIKO si un decodor pt macaze, tot PIKO

Centrala mea digital este ROCO.

Imi puteti spune cum sa fac conexiunile (mai precis fiecare fir unde se conecteaza), pentru a putea actiona macazele PIKO din Multimouse-ul ROCO.

Astept cu mare interes raspunsurile voastre.

O zi buna.