Curatare sine oxidate

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

asorin2004

New Member
3 Februarie 2010
3
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut

Ma bate gandul sa resuscitez trenuletul TT pe care il am din copilarie
Atunci aveam problema ca sinele oxidau si nu mai faceau locomotivele contact cum trebuie

Se pot curata sinele cu vreo substanta ? E cazul sa le nichelez ?

Multumesc
 
Aceeasi intrebare. Am un start set luat de nou acum ani. L-am rulat o data. Acum o sapt l-am scos si l-am montat. Unele sine au o mica diferenta de culoare, sunt oxidate ?
 
Tot ce e altceva decat argintiu ... nu e bun . Nu prea stiu chimie, dar banuiesc ca sunt oxizi, rugina si alte chestii care ataca stratul de nichel / crom sau orice o mai fi depus pe sina.
Eu unul o sa incerc resuscitarea lor , intrucat am destul de multe sine si cred ca ar costa multisor sa le iau noi.
 
Am incercat urmatoarele solutii de curatare : alcool izopropilic, spray contacte, feruginol cu urmatoarele rezultate

Alcool izopropilic : nu a curatat aproape deloc nici sinele nici partea electrica din locomotive

Spray contacte : a curatat un pic sinele si aproape deloc partea electrica din locomotive

Feruginol : a curatat un pic sinele si destul de bine partea electrica din locomotive

Foarte important la sine sunt si elementele de imbinare si sa fie drepte.