Intrebare trenulete TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Tehnician23

New Member
18 Iulie 2016
6
0
Salutare tuturor !

Ma numesc George si sunt nou in modelismul de trenuri insa ma fascineaza foarte mult ! Vreau sa imi fac o diorama insa spatiul este destul de ingust ( 140x40cm ) asa ca am decis sa merg pe TT ca marime/scara.

Am cateva intrebari inainte sa ma apuc (multumesc anticipat pentru raspunsuri):

1. Credeti ca spatiul este ok pentru TT?
2. Observ ca nu se prea gasesc de cumparat sine, seturi de start, locomotive, etc pentru TT. Niste sfaturi de unde as putea sa achizitionez din ro pentru aceasta scara?
3. Ma gandeam chiar si la scara N insa acolo chiar ca nu gasesc nimic de cumparat si totusi pe viitor poate mai extind si deaceea intreb daca este ok tt ca viitor.

4. Stiu ca alimentarea sinelor/trenurilor se face prin transformator de la 220. Exista cumva si alimentare pe baterii ? (Acumulatori de capacitate mai mare sau ce a de genul?)

Multumesc !!!
 
salut

Eu construiesc la N, si R1 la N abia te incadrezi la 40 cm

La TT cu siguranta nu vei putea face un oval.

Daca esti interesat de produse la N, da-mi un e-mail la [email protected] si te pot ajuta.


Spor.
 
Cam asta am reusit sa fac pana acum, este terminat undeva la 60%. Mai am de pus destule lucruri :)

P.S. Mersi @icefan pentru ajutorul dat la raspunsurile pe care le aveam!

 
Salut George,

Iti recomand cu incredere Ebay, acolo poti cumpara material rulant second-hand la orice scara, inclusiv TT. Eu activez la N si sunt pasionat de epoca I-a, unde e foarte greu sa gasesti ceva in magazine, dar cu ajutorul Ebay mi-am facut o colectie bavareza destul de interesanta.

Este interesant ce ai reusit sa faci acolo, de unde ai planurile Pelesului?
 
Salutare,

Am uitat sa precizez ca am trecut la scara N iar tot ce este acolo este pentru N.

@victorian ms de tip cu eBay, am deja tot ce imi trebuie mai putin niste vagoane de calatori :

Pelesul este puzle 3D, arta surinzator de detaliat si de aproape :)

Cat despre urcatul rampelor, am testat si nu sunt probleme la urcare pe cea lunga, trenul o sa urce pe rampa lunga si o sa coboare pe cea putin mai scurta.
 
Cu atat mai bine, dupa parerea mea ai mai multe optiuni la scara N decat la TT, iar Ebay ramane in continuare valabil pentru aceasta scara.

Interesant puzzle 3D! Daca tot ai deja Peles-ul, poti incerca sa modelezi Sinaia, iti mai trebuie gara veche acolo in partea de jos, plus niste locomotive si vagoane romanesti epoca I-a.... Am eu un fix cu gara Sinaia!