Inceput de diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

pitumh

New Member
24 Mai 2016
3
0
Salut

De ceva timp ma tot chinuie microbul unei diorame de tren. Mai ales ca in urma cu mai mut timp primesc de la maica-mea primul meu trenulet electric (un set locomotiva, 3 vagoane caltori si 2 de marfa, scara TT adus de nou din Rusia in 1985) care zacea in camera mea nefolosit de vreo 15 ani. Culmea ca inca mai merge. Asa ca ma napadesc amintirile incep sa ma documentez pe net, sa citesc pe tot felul de forumuri si intr-un final imi fac curaj si ma apuc pentru inceput de o schema. Scara - H0. Dimensiune - 2.5 x 1.2 m. Rosu - tunele. Gri - pod dublu. In mijloc stanga va fi o zona industriala si mijloc dreapta un mic orasel. Gara va avea si un mic triaj. Nu e ceva batut in cuie proiectul. Poate mici modificari vor mai suferi. Am mai multe necunoscute dar le luam pe toate pas cu pas. Legat de schema de mai jos daca aveti ceva sfaturi sa imi sunt binevenite.
Toate bune
 

Atașamente

  • untitled.jpg
    untitled.jpg
    235,4 KB · Vizualizări: 846
Salut,

Bun venit si spor la treaba.

Schema in principiu arata bine pentru spatiul alocat. Atentie ca ai cateva macaze care nu sunt conectate. Mai trebuie sa lucrezi putin la conexiuni.

Linia care duce la zona industriala, nu as duce-o asa de sus, as duce-o doar putin mai mult de jumatate iar la capat in loc de curbe as pune un macaz si 2 linii drepte.


Referitor la pod. Atentie la rampe si pante, sa nu depasesti 3,5 % (adica la un metru de sina poti sa urci 3,5 cm). La cum vad din schema ta, poti sa urci cam 5 - 5,5 cm.

Bafta
 
:-? :-?
La Piko macazele au echivalentul lui G 239.
 
So far so good. Multumesc de sfaturi pana acum.

@icefan la zona industriala inca nu m-am decis exact ce voi face probabil ca vor 2 sau 3 linii inca nu stiu

Despre pod ma gandeam sa pun peste blat polistiren expandat de 5 cm in care sa sculptez un rau care sa se intinda pana in partea dreapta a dioramei. Credeti ca e ok cu polistiren?

Pana una alta maine ma la shopping de traverse pentru ridigizarea blatului. M-am trezit ca pe la firma mi-a mai ramas o placa de OSB de 8 mm si m-am decis sa o folosesc ca baza. Avand in vedere ca desi spatiu am pentru diorama nu pot sa o scot cand vreau ma gandesc sa impart toata supraf in 4 buc egale.

O seara faina
 
Salut,vreau să-mi încep o diorama.Spatiul alocat este 180 cm×120 cm.Vreau să am niste tunele,o panta,o gara si bineînțeles și un mic orășel.Am câteva macaze stânga si dreapta.Cine mi-ar putea da un exemplu de traseu ii mulțumesc!
Cu stima Vali!